Прихований голод: як недоїдання вкорочує віку українським пенсіонерам
Прихований голод в Україні. За визначенням Організації ООН з продовольства й сільського господарства – голодом вважається споживання менш як 1,8 тис. ккал на добу. Пенсій мільйонів українців не вистачає аби купити продукти для збалансованого харчування і фактично вони опиняються на межі голоду. Наскільки витрати на їжу українців відрізняються від інших країн та як недоїдання вкорочує віку нашим літнім людям давайте розберемось у матеріалі.
«Проїдання» життя
Українці витрачають на їжу та обов’язкові платежі вдвічі більше ніж в середньому у світі. На ці витрати у нас іде аж 66%. Такі дані цьогорічного дослідження «Делойт». Не подумайте, це геть не означає, що ми так багато їмо. Просто у нас настільки низькі доходи, що на щось інше лишається дуже мало. А є категорія людей, яким і на харчі не вистачає.
За даними дослідження Picodi безпосередньо на їжу та напої українці у 2023 році в середньому витрачали 41,6% доходів. За цим показником Україна посідає 93 місце в світовому рейтингу. Наші сусіди за витратами на харчі – Молдова, Ефіопія, Камбоджа.
А от в таких країнах як США, Сінгапур, Велика Британія, Ірландія, Швейцарія люди спрямовують на їжу менше 10% своїх доходів.
За оцінками згаданих досліджень в середньому українці витрачають на продукти 108 доларів на місяць.
Я спеціально навів ці середньостатистичні дані, щоб ви могли уявити в яких катастрофічних умовах доводиться виживати українським пенсіонерам.
Життя за межею бідності
Коли йдеться про розмір пенсій в Україні наші чиновники люблять оперувати поняттям середньої пенсії. Мовляв, вона зросла в Україні до 5743 грн. От подивіться, це ж яке досягнення. Переносячи фокус уваги на цей середній показник, в тінь відходить той факт, що 44% пенсіонерів отримують менше 4 тисяч грн в місяць і фактично живуть за межею бідності.
Я зовсім не перебільшую, за критеріями Світового банку межею бідності вважається життя за 3,2 долари в день. Більше того, чверть українських пенсіонерів взагалі отримують менше 3000 грн на місяць і заледве перетинають позначку повного зубожіння, яка Світовим банком визначена на рівні 1,9 долари в день. Задумайтесь 2,5 млн українців похилого віку знаходяться у стані зубожіння.
І це ще аналітики не враховують того факту, що реально з отриманих пенсій на життя лишається подекуди 20-30 доларів у місяць. Адже більшість коштів люди літнього віку витрачають на ліки та комуналку. Бувають випадки, коли на продукти не лишається взагалі нічого.
Недоїдання вкорочує віку
Їжа – це те, на чому зазвичай економлять пенсіонери. Не заплатити комунальні платежі наважуються одиниці. Хтось боїться, що за борги заберуть житло і втратить дах над головою. Комусь просто виховання не дозволяє, мовляв краще не доїм, але комірне оплачу. За моїм особистим враженням, пенсіонери напевно найбільш відповідальні платники компослуг в Україні.
Наступна обов’язкова стаття витрат – ліки. В похилому віці рідко зустрінеш людину, яка б не мусила щоденно приймати принаймні кілька препаратів. А якщо додається ще й важке захворювання, то дуже часто пенсії буквально не вистачає на одне лікування.
Ну і на продукти вже витрачається, що лишилось. Люди відмовляють собі в повноцінному, збалансованому харчуванні – в продуктах багатих вітамінами і поживними речовинами. Знаєте, скільки разів я бачив сльози на очах у бабусь, коли вони відкривали привезені нами продукти і бачили там шинку або сир. Для них це просто шок, адже дуже часто максимум, що вони можуть купити – це найдешевший суп набір і каші. Колись одна бабуся з гордістю розповідала мені, що вони з сином, у якого інвалідність, іноді навіть можуть дозволити собі котлети. Люди ужимають свої продуктові набори до критичної межі.
Так, наївшись макаронами по акції чи картоплею ти не помреш з голоду, але перекіс в сторону легкозасвоюваних вуглеводів врешті матиме шкідливий вплив на організм.
Епідеміологічні дослідження показують, що люди, які погано харчуються, мають більший ризик підчепити бактеріальні та вірусні інфекції.
Недоїдання руйнує імунні функції, пригнічуючи імунну систему. Зменшення кількості імунних клітин означає, що організму буде значно важче боротися з хворобами.
Недостатність харчування знижує м’язову силу, тож людина частіше падає. Частіше падає – більший ризик переломів. А ще при недоїдання в людини гірше загоюються рани, підвищується чутливість до холоду.
Вчені часто проводять дослідження, як життя в проголодь негативно впливає на розвиток дітей, але не дуже звертають увагу на те, як недоїдання вкорочує вік літнім людям. Не те, щоб це якась закрита інформація – лікарі різних профілів, кожен в своєму напрямку, розповідає про вплив харчування на перебіг хвороб та реабілітацію. Але ніхто не аналізує загалом, на пенсіонерів просто махають рукою, вони ж уже старі, вік доживають. А можливо організм літньої людини зумів би побороти онкологію, якби імунна система була міцніша. Чи серце пропрацювало б довше, якби мали змогу харчуватись повноцінно та збалансовано. Можливо людина отримала б ще кілька додаткових, безцінних років життя.
В попередніх матеріалах ми розповідали, що у той час як мільйони людей по всьому світу голодують, на смітники потрапляють мільярди тон продуктів придатних до споживання. Мені б дуже хотілося, щоб якомога більше людей задумались про цю проблему і шукали змогу допомогти тим, кому не вистачає елементарної їжі.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає