Індексація пенсій: пошук справедливості чи перекладання з однієї кишені в іншу
Крок до справедливості чи латання дірок за рахунок інших? З 1 березня в Україні провели індексацію пенсій. Перерахунок зробили автоматичним, тому пенсіонерам не потрібно подавати ніяких звернень. Чиновники прозвітували, що виплати проіндексували на 19,7% і середня пенсія по країні складає уже більше 5 тисяч грн. Та доплати пенсіонерам суттєво відрізняються, у цьому матеріалі спробуємо розібратись, кому і на скільки збільшать виплати, а хто залишиться без них.
Зменшення розриву при однаковому стажі
Під час цієї індексації уряд обіцяє зменшити розрив між виплатами пенсіонерам, які мають однаковий стаж, однакове співвідношення до середньої зарплати, але вийшли на пенсію у різні роки.
Так, перерахунок пенсій, призначених до 31 грудня 2019 року, буде здійснюватися через індексацію на 19,7% показника середньої заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. А от тим, хто вийшов на пенсію, починаючи з 1 січня 2020 року до кінця грудня минулого року, індексацію не робитимуть. Їм доплачуватимуть по 100 грн щомісяця. Таких пенсіонерів у нас близько 500 тисяч. Чиновники пояснюють своє рішення тим, що виплати таким людям призначені, виходячи зі значно вищої середньої заробітної плати, ніж тим, хто йшов на пенсію раніше.
Пенсії по інвалідності та компенсації за віком
Вперше проіндексують мінімальні розміри пенсій по інвалідності військовим. Для військовослужбовців строкової служби коефіцієнт збільшення складе 1,197. Такий же коефіцієнт буде і для пенсій по інвалідності та в разі втрати годувальника, призначених до 31 грудня 2022 року. За цим же принципом проіндексують мінімальні розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання через Чорнобильську катастрофу.
Будуть збереженні щомісячні компенсаційні виплати для пенсіонерів віком старше 70 років. За умови, що розмір пенсії таких пенсіонерів не досягає 10 340 гривень.
- до 570 грн – людям старше 80 років;
- до 456 грн – людям віком від 75-80 років;
- до 300 грн – людям віком від 70-75 років.
Нові мінімальні пенсії
До прийняття урядової постанови було багато побоювань, що люди, які отримують мінімальні пенсії знову «залишаться за бортом». Адже досі їхні виплати були прив’язанні до прожиткового мінімуму, а його складно назвати адекватним і переглядається він не часто.
Утім, на цей раз «мінімалки» таки зростуть. Найменші виплати для непрацюючих пенсіонерів незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію, тепер складуть 2 520 грн. А далі залежно від віку і стажу будуть встановлені нові мінімуми на рівні від 2 760 до 3 120 грн.
Перерахунок і максимальна стеля
По кілька гривень уже не додаватимуть. Торік не раз зустрічав пенсіонерів, яким пенсії індексували на 11-13 грн, а то і ще менше і в яких такий перегляд не викликав нічого окрім образи та сліз. Зараз обіцяють, що перерахунок не може бути меншим за 100 грн.
За розрахунками Мінсоцполітики, для пенсіонера з інвалідністю та ліквідатора наслідків ЧАЕС доплата в середньому складе 1400 грн, приблизно на стільки ж зростуть виплати військовим пенсіонерам. Для пенсіонера за загальним стажем, за віком, у якого пенсія більша за мінімальну – у середньому буде 750 грн доплати.
Але більше 1500 грн не зможе отримати ніхто. Тобто, якщо за формулою людина могла б отримати пенсію на кілька тисяч вищу – все одно вона отримає доплату у півтори тисячі. Власне, саме за рахунок недоплат людям з високими пенсіями будуть фінансувати збільшення мінімалок.
Хто не отримає доплат?
Без перерахунку залишаться працюючі пенсіонери, які мають невеликий страховий стаж та розмір пенсії яких не досягає 2100 грн. Такі ж пенсії, як і раніше будуть у тих, хто отримує максимальну пенсію, тобто 20930 грн. Також індексація не торкнеться прокурорів та судів, які отримують щомісячне довічне грошове утримання. Про цих VIP-пенсіонерів я писав раніше у своєму блозі, вони і так отримують виплати, які можуть перевищувати 10 пенсій військовослужбовців.
Ще одна категорія пенсіонерів, яким не буде доплат із березня – це вчені та чиновники. Але їхні виплати підвищать з липня також на 19,7%.
Нові виклики для пенсіонерів
Рішення підвищити виплати для найбіднішої категорії пенсіонерів не може не радувати. Я постійно провідую таких людей і знаю, як тяжко їм виживати. Для них навіть додаткові 400-500 грн – це суттєва підтримка.
Але мене турбує, що це підвищення може полегшити ситуацію ненадовго. Час від часу ми чуємо заяви від урядовців щодо перегляду тарифів на електроенергію. Поки не зрозуміло, яким воно буде – поступовим чи шоковим. Але навіть якщо для пенсіонерів і будуть збереженні субсидії, це не врятує їх від нової хвилі зростання цін на основні продукти харчування, яка завжди йде за підвищенням тарифів.
Пенсіонери попри перегляд пенсій продовжують залишатися вразливою категорією, особливо ті, хто живуть самотньо і не мають ні від кого підтримки. Саме такими літніми людьми ми намагаємось першочергово опікуватися і допомагати вирішувати їхні проблеми – починаючи від нестачі продуктів харчування і закінчуючи вирішенням побутових питань.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає