Вверх

Між VIP-пенсіонерами і життям за межею бідності: як досягнути пенсійної справедливості

Олександр Колесніков
20 Лют 2023

Розчарування, образа, безвихідь – це те, що відчувають  більшість українських пенсіонерів. І в Всесвітній день соціальної справедливості хотілося б ще раз звернути увагу на проблеми пенсійного забезпечення в Україні. Адже справедливість — це основа демократичного  устрою та гідне забезпечення непрацездатних людей, пенсіонерів – це те, до чого має рухатись кожне поважаюче себе суспільство.

Накопичувальна система – 20 років не «на часі»

Накопичувальна пенсія дозволить забезпечити українцям безбідну старість. Цю мантру ми слухаємо уже понад 20 років. В першому читанні законопроєкт про накопичувальну пенсійну систему був прийнятий ще у 2003 році. Але, як кажуть, віз і нині там.

Нинішні парламентарі обіцяють в цьому році нарешті допрацювати документ. Хотілося б вірити, що це таки буде зроблено, адже треба розуміти, що від моменту прийняття закону до старту самої системи пройде щонайменше два роки. Як показує практика, саме стільки потрібно, щоб виписати нормативну базу.

Для чого потрібна накопичувальна система? Щоб мати змогу кожному громадянину збільшити виплати, які він зможе отримати, вийшовши на пенсію. Передбачається, що внески у Пенсійний фонд сплачуватимуться від роботодавця та від держави. Перші три роки це буде лише державний пенсійний фонд, а далі можна буде обрати і недержавний.

Зараз у нас діє солідарна система. За неї внески працюючих людей розподіляються серед всіх пенсіонерів, які отримують пенсії. А от при накопичувальній кошти будуть надходити на власний рахунок людини. І ці гроші інші пенсіонери отримати не зможуть (до виходу на пенсію – ред.). Крім того, ще одна особливість накопичувальної пенсії полягає у тому, що вона успадковується.

Звісно, законодавці мають врегулювати низку питань: як прибрати інфляційні та безпекові ризики, як захистити гроші людей від махінацій і шахрайства. Але якщо подивитися на світову практику, то майже 100 країн перейшли на накопичувальну систему. І нам також не варто затягувати з цим, адже за 20 років, під час яких ми тільки говоримо про реформу, уже можна було б накопичити чималі гроші. Це пішло б на користь пенсіонерам, які зараз виходять на пенсію, і державі.

Та в будь-якому випадку, коли б не був прийнятий закон, він стосуватиметься лише майбутніх пенсіонерів, нинішнім же він не допоможе.

VIP-пенсіонери: як виглядає соціальна нерівність

Коли я спілкуюся з пенсіонерами, я дуже часто чую від них слово «знущання». Саме так вони характеризують ті виплати, які «заробили», тяжко пропрацювавши по 40-50 років – і не тільки на підприємствах. Копійки отримують заслужені вчителі, лікарі, науковці. І ще більше образливо стає людям, коли вони бачать тотальну нерівність.

Я навіть не хочу говорити про ту несправедливість, яка відбулась з пенсіонерами, які левову частку свого життя пропрацювали в радянський час. Мова і про тих, хто нині виходить на пенсію. Звичайні українці навіть із величезними зарплатами можуть отримати пенсію, розмір якої не перевищує 10 мінімальних. На зараз це 20 930 грн. І в цей же час ми бачимо VIP-пенсіонерів, яких обмеження не стосується. Попри війну і важку економічну ситуацію, в Україні залишається привілейована каста пенсіонерів, які живуть без будь яких проблем – це судді. Якщо звичайна пенсія розраховується за формулою, то для них діє окреме спеціальне правило: вони отримують відсоток від зарплати чинного судді.

Очевидно, коли виплата суді Конституційного суду може перевищувати 70 мінімальних пенсій або ж 20 пенсій військовослужбовців, і ці кошти беруться з загального пенсійного фонду, то ніяким чином не можна говорити про соціальну справедливість.

Бідність мільйонів пенсіонерів

З 1 грудня 2022 року мінімальна пенсія становить 2093 грн. Саме таким визначено прожитковий мінімум. Не знаю, хто, де і як складає цей прожитковий мінімум. Навряд чи ці люди ходять самі в магазини, бо якби вони бачили ціни, то не говорили, що за ці гроші можна прожити. Розрахунковий мінімум щонайменше в два з половиною рази менше за фактичний розмір прожиткового мінімуму.

І не треба думати, що на мінімалках живуть небагато пенсіонерів. Насправді, виплати від 2001 до 3000 грн отримують найбільше пенсіонерів – 38,06%.

Від 3001 до 4000 грн отримують ще 23,54% пенсіонерів.

Тобто понад 60% пенсіонерів живуть за межею бідності. Вони змушені економити буквально на всьому.

Уряд обіцяє провести індексацію пенсій у березні 2023 року. Спочатку йшлося про 5%, в останній заяві прем’єр-міністра було озвучено 20%. Побачимо, що реально отримають пенсіонери. Але як показує практика, для більшості пенсіонерів індексація суттєвої ролі не грає. Адже чим менше пенсія, тим менше до неї додається при перегляді. Тож бідні продовжать біднішати.

Виживання самотніх пенсіонерів

Уже торік більшість пенсіонерів сильно побіднішали –  пенсії проіндексували на 14%, а інфляція склала щонайменше 30%. І я говорю лише про загальну інфляцію, тоді як продукти першої необхідності, які можуть собі дозволити пенсіонери, здорожчали ще більше. В цьому році інфляція очікується на тому ж рівні.

Не треба бути економістом, щоб розуміти, що набір продуктів, який можна було купити на дві тисячі в лютому 2022-го, і те, що можна буде придбати наприкінці 2023 року, буде суттєво відрізнятися. Життя пенсіонерів стане значно гіршим.

І мені б хотілося звернути особливу увагу на одиноких пенсіонерів. Адже тим, хто живе в сім’ях, у кого є діти чи онуки, хоча б є кому допомогти. Самітні ж люди розраховують лише на себе. Ви навіть не уявляєте ту бідність, яку я щоразу бачу, привозячи продукти пенсіонерам. Дуже часто перед людьми стоїть вибір – купити їсти чи купити ліки. Бували випадки, коли ми купували бабусі чобітки, бо порвавши останні вона просто не могла вийти на вулицю – придбати нові просто не було за що.

Я не маю ілюзій, що в умовах війни і необхідності посилювати оборону країни влада піде на те, щоб якісно змінити виплати для пенсіонерів і в один момент вдасться досягти соціальної справедливості. Але знаю, що об’єднавши зусилля небайдужих людей, можна допомогти принаймні тим, хто цього найбільше потребує. Щоб купити одинокій літній людині поїсти треба не так уже і багато грошей, але, повірте, елементарний набір з круп, олії, яєць, консервів для самотнього пенсіонера це значна підтримка. Ми не можемо змінити всієї несправедливості, але можемо допомогти хоча б частині людей не жити впроголодь.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті