Вверх

Fake life стала державною політикою російської федерації

Юрій Ванетик
29 Жов 2023

З метою обвалити довіру людей до демократичних інститутів, росія втручалася у вибори мінімум в 9 країнах світу.

У доповіді розвідки США, поширеній днями, йдеться, що російська федерація використовує шпигунів, соціальні мережі та державні медіа задля підриву віри суспільства у чесність демократичних виборів в усьому світі.

Російські спецслужби так само нещодавно створили та розіслали підконтрольним пропагандистам й так званим «технологам» нову методичку із наративами, спрямованими на підрив довіри до України з боку її партнерів на Заході. У рамках чергової кампанії із дискредитації України, інформує ГУР Міноборони, заплановано, зокрема, інформаційну атаку проти Міністра оборони України Рустема Умєрова.

У США вже досить довго триває дискусія (вона жваво розпочалася ще з часів президентства Обами, хоча мала місце й до цього), що наша, скажу так, самооборона повинна включати найсерйозніші технологічні компоненти. Йдеться про таких фахівців, як, наприклад, white hats – білих хакерів, котрі спеціалізуються, зокрема, на безпеці комп’ютерних систем. Це вже потрібно запроваджувати у системність. Потрібно не просто мобілізувати якісь групи любителів чи патріотів, а розвивати війська із кібербезпеки, не лише задіюючи ЦРУ або АНБ. Час мати відповідні системні команди з цього напряму діяльності. Все тому, що ми маємо справу із новою реальністю захисту та оборони держави. Йдеться не так про можливість глушити якісь системи, що надсилають дрони, або фактично брати участь у війні на полі бою. Йдеться про запобігання впливу, який змінює думки і свідомість людей. А це вже дуже серйозно.

Нова пропаганда – це ті ж самі fake news. Це та сама «культура витирання», «культура скасування». Однак, тут вже йдеться про їхнє впровадження з боку держави. Fake life вже стала державною політикою російської федерації.

Дискусії на тему впливів виходили в нас переважно від демократів. Хоча республіканці проводили схожу лінію (щоправда, вона була дещо заглушена демократами) у тому, що росія втручається у вибори в країнах, що вона впливає на Трампа тощо. Наприклад, Джуліані летить до якоїсь країни, до тієї ж України, зустрічається там із якимись одіозними персонажами, а ті періодично отримують рекомендації або накази з росії задля того, щоб якимось чином впливати на ситуацію із… Хантером Байденом. Це як приклад. У цій ситуації, як багатьом відомо, є що аналізувати. Там було багато чого реального. Але, навіть реальне можна перегнути та перекрутити до невпізнання. З іншого боку, це як у ситуації із піаніно. Коли піаніно падає з 5-го поверху, то це точно не відбувається само собою, а хтось його бере й звідти скидає. Саме по собі у нашому житті мало що трапляється. Іноді сам факт того, що якась людина перебуває у певному місці, просто там знаходиться фізично і усе – це вже одразу неправильно. Тому й існує поняття «конфлікт інтересів». Наприклад, якщо сестра судді судиться з кимось у суді, де правосуддя вершить її брат, то важко говорити про якусь об’єктивність і таке інше.

Вплив на розум людей – вкрай важлива тема. Вона гостро відчувається у США. Дуже сильно росія працює по світу своєю пропагандою, створює спочатку «оленів», а потім із цих «оленів» створює «ядерних оленів», яким взагалі ніколи й нічого не довести та ніяк їх ні в чому не переконати.

Я би відзначив два чинники, коли йдеться про вплив. Один чинник має на меті поставити під сумнів легітимність та зміст усіх виборів на Заході – у США та інших країнах. Для росії це може бути аргументом, мовляв, «якщо у нас все так погано, як про це скрізь у світі говорять, то в інших країнах, виходить, не краще, аніж у росії». Проте, якого би кольору не були предмети у кімнаті, якщо там вимкнути світло, то усе та скрізь буде однаково чорним.

Вплив росії на вибори – факт. Доповідь нашої розвідки це підтверджує. Нині важливе завдання – не поставити під сумнів правильність демократичних рішень. Все має бути максимально відкрито, щоб на цьому фоні можна було визначити рівень впливу на розуми людей. У США ця тема зараз більше й більше виходитиме на поверхню. В нас безпосередньо вже стартував сезон виборів і будь-які подібні питання одразу ж стануть озброєнням для тієї чи іншої сторони.

Як утримати ситуацію у річищі? Як протидіяти такому впливові?

Один з варіантів – контрпропаганда. Це досить старий інструмент, але він дуже надійний та дієвий.

Другий варіант – посилювати зрілість суспільства. Те, що кимось написано у соціальних мережах чи якихось блогах, абсолютно не означає, що це все – правда. Зрілість суспільства завжди призводить до ще більшого критичного мислення, до того, щоб скрізь включати здоровий елемент сумніву. Ну, ось ті ж таки fake news. Це ж, вибачте, лише відверті дегенерати в це можуть вірити, хоча, правду кажучи, таке дуже глибоко западає тому, що подібні новини завжди скандальні й саме цим приваблюють споживачів інформації.

Третій – варто мати технологію, яка б у потрібний момент могла блокувати акаунти людей із груп впливу росії. Як це відбувається у банках, наприклад. Коли банки намагаються виявити обман, вони спрямовують адресатам певний текст й вловлюють алгоритмами неправду. Це спосіб, який іноді дратує, тому що транзакції можуть бути правильними, але якимось шляхом алгоритм підхоплює підозру та намагається все перевірити. Одним словом, технологічно треба перемагати у цьому «конкурсі».

Ще спосіб – викриття шпигунів. Потрібно викривати таких людей, які, само собою, не носять форму агентів фсб та точно не волають про те, що вони – родичі путіна, патрушева чи бортникова, але самі періодично одержують накази чи якісь рознарядки з москви. Потрібно однозначно виявляти таких персонажів. Частково так здійснюється через ту ж саму аналітику і алгоритми ФБР та ЦРУ.

У США є чимало міжнародних організацій, які професійно аналізують тему шпигунів та агентів з інших країн. Так, бувають помилки чи недоліки. Але, треба розуміти, що це – системний «конкурс» і має бути потужний контрудар для того, щоб контролювати ситуацію та зменшити ризики впливу ззовні. Якимось шляхом потрібно намагатися впоратись, а можливі методи – це якраз елементи виправлення.

Думаю, що в нашому новому світі спроби впливу з боку росії не згасатимуть. Світу сьогодні треба добре подумати, яким шляхом рухатись, щоб бути попереду. Потрібно добре замислитись над тим, як зробити так, щоб усі ці маніпуляції не занапастили нас й не захопили цілком та повністю наші мізки.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті