Вверх

Закрити Telegram неможливо залишити! Де влада поставить кому?

Валерій Клочок
30 Кві 2023

В умовах війни говорити про свободу слова в Україні складно, бо в умовах воєнного стану обмеження свободи слова є прийнятним процесом. Але в цій царині можуть бути “цікаві” зміни, які матимуть на меті закручування гайок усім тим, в кого думка не співпадає з думкою влади. Мова йде про відомий месенджер Telegram, щодо блокування якого давно ходять чутки. 28 квітня тема знову стала актуальною на тлі коментаря Міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченко, для відомого інформаційного видання Інтерфакс-Україна. Відповідаючи на питання, чи потрібно закривати Telegram в Україні, він зазначив:

«Telegram створив у собі спільноту, яка закрита від суспільства, тоді як усі медіа, що підпадають під Закон “Про медіа”, відкриті, відомі їх власники, є певна звітність тощо. Тому Telegram — це питання, яке потребує реально експертного обговорення».

Про повне закриття відомого месенджера Ткаченко нібито і не сказав, але так видається, що з точки зору організації Telegram не відповідає чинному закону “Про медіа”. Його теж дуже критикували ще до початку широкомасштабного вторгнення. Але Міністр культури та інформаційної політики в коментарі виділив дуже важливу для суспільства проблему Telegram — анонімність ведення. Тобто більшість каналів є повністю закритими та хто їх веде дізнатися неможливо. І тут він говорить цілковиту правду.

Чому анонімність є проблемою?

Після початку широкомасштабного вторгнення через Telegram-канали набули неабиякої популряності та в рази збільшили аудиторію. Наразі українці можуть отримувати сповіщення про ракетні загрози, оновлені дані про події в місті чи загалом в Україні за лічені секунди. Через анонімність контролювати такий інформаційний потік майже неможливо. Також кожен день через месенджер збираються великі суми коштів для потреб ЗСУ та на благодійність, але далеко не всі інформують користувачів про реалізацію цих зборів. Звісно ж, певна звітність ведеться, але чеки публікують рідко. Тобто отримати 100% правдиву інформацію, куди пішли гроші, неможливо. Як і дізнатися, хто адмін каналу – це також недоступна опція для підписників. Саме на цьому наголошує Ткаченко, бажаючи знайти рішення, як це врегулювати без блокування месенджера. Мабуть. А можливо з повним блокуванням Телеграм? Запевняє, що нібито ні, забороняти не будуть. 

Співпраця Telegram з російськими спецслужбами

Міністр культури та інформаційної політики України запевнив, що раніше вже була спроба запросити власників Telegram до діалогу. Але Павло Дуров, що довгий час володів правами на російську соціальну мережу Вконтакті, відмовився. Звісно ж, вважати месенджер надійним та нейтральним в такому “діалозі” складно. 

Особливо, коли неодноразово в ЗМІ публікувалася інформація про підозру його співпраці з російськими спецслужбами. Якщо звернути увагу на минуле, а саме на карʼєру Дурова за часів процвітання Вконтакті, він справді мав справу з владою та надавав певні дані про користувачів. Але наразі Ткаченко не може стверджувати, що в Telegram історія дублюється — фактичного підтвердження цьому немає.

Анонімність — єдина причина блокування?

Наразі відсутність комунікації з адміністрацією Telegram-каналів є ключовою проблемою, яка може призвести до закриття месенджера в Україні. Це повʼязано з тим, що немає можливості:

  • бачити, хто створив канал та отримати з ним звʼязок;
  • притягнути власника до відповідальності за шахрайство, публікацію неперевіреної інформації тощо;
  • з боку влади контролювати ведення каналів.

Коментуючи ситуацію довкола відомого месенджера, Ткаченко ніяк не розповів про варіанти врегулювання цього питання.

Чому Telegram є проблемою?

За даними дослідницької групи Рейтинг з лютого 2023 року процент використання українцями месенджера, за 15 останніх місяців зріс в рази. З початком широкомасштабного вторгнення популярність Telegram-каналів збільшилася в декілька разів, майже витіснивши конкурентів. Причиною цьому є швидке донесення інформації та зручний інтерфейс. Популярність зросла настільки, що українці майже не використовують телебачення. 

Дослідження групи Рейтинг від 21 лютого 2023 року, показує що за останні 15 місяців частка українців, що отримують суспільно-політичні новини з каналів у Телеграмі, зросла з 11% до вражаючих 41%.

Телеграм-канали зараз фактично зрівнялися з телебаченням, частка якого упала з 55% до 43% за той же період.

Серед плюсів користувачі виділяють:

  • відсутність необхідності фільтрувати новини;
  • можна підписатися на ті канали, які цікаві та до їх інформації є довіра;
  • можна отримувати за лічені секунди правдиві та оновлені дані від офіційних представників влади, особливо, коли йде хвиля ракетних обстрілів чи у місті щось відбувається;
  • не потрібно шукати новини на різних сайтах, адже все зібрано в одному місці зі зручним для сприйняття інтерфейсом.

У порівнянні з месенджером Facebook чи Viber тут все просто та легко, що є абсолютним пріоритетом для більшості користувачів. За популярністю у світі Telegram займає друге місце з часткою 31%, обігнавши месенджер Facebook. Кращим є лише WhatsApp, який зашифрований та має хороший захист, але не дає можливості вести повноцінно канали.

Блокування Telegram у світі

Україна є не єдиною країною у світі, що періодично підіймає тему блокування Telegram-каналів. Наприклад, у Бразилії проблема дійшла до суду, який виніс вирок заборонити їх через відмову від співпраці з федералами, а саме, за ненадання потрібних даних про групи неонацистів. У відповідь власник месенджера, Павло Дуров, заявив, що не погоджується з цим рішенням та буде подавати зустрічний позов з метою, щоб Бразилія залишалася зоною дії Telegram без обмежень.

Як в Україні ставляться до блокування популярного месенджера?

Насправді серед українців вже давно ведеться дискусія, чи потрібен взагалі Telegram, якщо є більш надійні месенджери. Цю тему також підняв засновник компанії Petcube, Ярослав Ажнюк, у власному блозі через видання Українська правда. Як відомо, його компанія займається виробництвом гаджетів для домашніх улюбленців. Чому він вирішив саме він порушити це питання, на яке так швидко почали реагувати навіть на рівні профільного міністра, очільника ГУР МО та міністра з цифрової політики  — залишається інтригою, поки що. Так, у своїй колонці для Української правди він звернувся з темою саме до керівника ГУР, Кирила Буданова, та міністра цифрової трансформації України — Михайла Федорова. 

Обидва не забарилися з відповіддю. Буданов сказав, що Telegram є проросійським сервісом, а не менш відомий Viber взагалі створювався для шпигування. Федоров був більш лаконічним та наголосив, що питання треба вивчати та він бере його до уваги. Це виглядає ніби спланована активність, що натякає на неминуче — влада намагається знайти механізми регулювання месенджеру. 

Що з Viber?

Після заяв Буданова про те, що Viber є шпигунською мережею, генеральний директор Rakuten Viber, Офір Еял, спростував цю думку. Він сказав, що додаток був створений ще у 2012 році чотирма ізраїльськими співробітниками. Тож ні тоді, ні зараз месенджер не має звʼязку з будь-яким урядом, особливо російським ФСБ. А з 2016 року дзвінки та чати захищені технологією наскрізного шифрування, що унеможливлює перехоплення та розшифрування третіми особами, включаючи робітників Rakuten Viber (з лютого 2014-го 100 % акцій компанії належить компанії Rakuten японського мільярдера Хіроші Мікітані).

За період існування Telegram було багато випадків, які підтверджують ненадійність даного месенджера. Тому неоднозначне його сприйняття є доречним, особливо, в контексті сьогодення. Закон “Про медіа” має врегулювати соціальні мережі в Україні, хоча й тези несуть виключно рекомендаційний характер. Наразі зобовʼязати власників Telegram виконувати конкретні умови неможливо — лише пошук діалогу зможе певною мірою вплинути на ситуацію без повного закриття месенджера в Україні.

Головне щоб цей діалог не став черговим актом обмеження свободи слова, а єдина інформаційна політика влади не призвела до гоніння за “інакомислієм” – бо, як відомо, апетит приходить під час прийому їжі. 

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті