Як Маск не дав ЗСУ потопити Чорноморський флот РФ
Маск таємно наказав своїм інженерам відключити мережу супутникового зв’язку Starlink поблизу кримського узбережжя минулого року, коли підводні дрони ЗСУ, обвішані вибухівкою, наблизилися до російського флоту. В результаті українські дрони втратили зв’язок і без шкоди викинулися на берег.
Ця ситуація з обмеженням у лютому 2023 року для бійців ЗСУ зв’язку Starlink мільярдера Ілона Маска описана у його новій біографії, яка стала доступною CNN до офіційного виходу 12 вересня. Ця біографія Маска підготовлена Волтером Айзексоном (Walter Isaacson) – автором відомих біографій Стіва Джобса та Альберта Ейнштейна.
Айзексон пише, що рішення Маска було викликане страхом перед ударом Росії у відповідь. Глава SpaceX спілкувався з російськими чиновниками. Хто саме переконав Маска в реальності ядерної загрози, в матеріалі не вказано. Можливо, це посол Росії в США, який згадується у числі тих, з ким Маск обговорював ситуацію з атакою ЗСУ проти Чорноморського флоту.
Очевидно одне: Маск став черговою жертвою російського ядерного шантажу, який у підсумку виявився блефом. Але після розмов із російськими чиновниками Маск був на 100% упевнений, що Росія в подібній ситуації може застосувати ядерну зброю.
У біографії також наводяться слова мільярдера, який пояснив, що його супутникова мережа не призначена для конфлікту: «Starlink був створений, щоб люди могли дивитися Netflix, розслаблятися, підключатися до Інтернету в школі, творити мирні справи, а не наносити удари дронамі».
Президентка SpaceX Гвінн Шотвелл у лютому цього року використала схожу аргументацію, коли пояснювала, чому ця компанія вжила заходів, щоб українські військові не могли використовувати Starlink для керування дронами. За її словами, супутниковий інтернет-сервіс Starlink від SpaceX, який забезпечив українську армію широкосмуговим зв’язком для захисту від російської армії, «ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї», тому компанія внесла операційні обмеження.
Шотвелл заявила, що використання Starlink з безпілотниками виходить за рамки угоди між SpaceX і українським урядом, оскільки контракт призначений для гуманітарних цілей, таких як надання широкосмугового Інтернету лікарням, банкам і сім’ям, які постраждали від вторгнення Росії).
За словами Айзексона, відновити зв’язок для підводних дронів просив заступник прем’єр-міністра України Михайло Федоров. Маск також обговорював це питання телефоном з радником президента США з нацбезпеки Джейком Салліваном, головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі. Але у кінцевому підсумку всі вони не змогли переконати Маска змінити свій намір зірвати масштабну атаку дронів ЗСУ на Чорноморський флот.
У своєму коментарі Маск визнав свою причетність зриву цієї атаки. Але, за його словами, він не вимикав Starlink у Чорному морі і біля Криму під час цієї операції ЗСУ, а «просто» відмовився його вмикати на запит України.
Своє рішення Маск пояснив тим, що не хотів, аби SpaceX став співучасником війни: «Регіони Starlink, про які йде мова, не були активовані. SpaceX нічого не деактивувала. Від урядових органів України надійшов екстрений запит на активацію Starlink на всьому шляху до Севастополя. Очевидним наміром було потопити більшу частину російського флоту, що стояв на якорі. Якби я погодився на їхній запит, то SpaceX стала б прямою співучасницею великого акту війни та ескалації конфлікту».
Побоювання щодо «міні-Перл-Гарбора» у Криму, як висловився Маск, не справдилися. Але цей епізод розкриває унікальне становище, в якому опинився керівник SpaceX і Tesla. Умисно чи ні, але він став впливовим посередником у війні Росії проти України, якого американські чиновники не могли ігнорувати.
Нова книга Айзексона дає нове уявлення про Маска. Та про те, як екзистенційний страх розпалити війну змусив його відкинути запити України на системи Starlink, які могли б використати для нападу на росіян.
І взагалі за великим рахунком Маск діє виходячи виключно із тієї еклектичної картини війни в Україні, яку він сам намалював собі. Як вказано в біографії Маска, мільярдер дійсно побоюється, що може сприяти більшій ескалації війни в Україні, і ці побоювання багато в чому визначають його дії. Тому він вважав, що ударом по Криму Україна «зайшла б надто далеко, і їй загрожувала б стратегічна поразка».
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає