Вверх

«Ядерна» терапія для переляканих українців

Андрій Миселюк
5 Лип 2023

ЇЇ можуть провести разом експертна спільнота+відповідальні медіа.

Ця терапія потрібна терміново. Оскільки вже півтора тижня кожен день на українців обрушуються безперервним каскадом новини про фактично неминучий ядерний теракт росіян на Запорізькій АЕС, одна страшніша за іншу. Пік цього каскаду (не факт, що пік останній) був напередодні – коли про цей теракт саме минулої ночі медіа почали говорити як про вирішене питання найближчих годин.

У такій складній ситуації відповідальність експертів і професійних медіа полягає якраз в тому, щоб надати об’єктивну картину ситуації. Це необхідно для того, щоб українці отримували дані про фактичну ситуацію на ЗАЕС та про фактори, які на цю ситуацію впливають. І могли обдумано і відповідально приймати рішення.

Три речі тут є критично необхідними для подачі суспільству інформації про ситуацію із можливим терактом на ЗАЕС. 1. Повага до кожного члена своєї аудиторії. 2. Професійність у викладенні інформації. 3. Об’єктивність. І одна річ є категорично неприйнятною – бажання маніпулювати страхами аудиторії для того, щоб підсилювати по спіралі панічні настрої.

Особисто я намагаюсь діяти саме так – тому й заявляю, що, всупереч звинуваченням офіційного Києва, світ приділяє достатньо уваги ситуації на ЗАЕС та разом із колегами переконую у тому, що повторення чорнобильської катастрофи там – неможливо за визначенням.

Здавалось би, немає особливої складності у тому, щоб професійно зробити простий фактчекінг. Але, як виявляється є суттєві перешкоди. Одна із головних – що каскад новин про неминучий ядерний апокаліпсис на ЗАЕС запустили представники вітчизняної влади. Коли керівник ГУР Буданов виступив із заявою про мінування ставку-охолоджувачі і чотирьох енергоблоків. Яку тут же підходили і щоденно посилюють президент Зеленський та члени його команди.

Тому тут треба подивитися на ситуацію трохи більш комплексно. Замість того, щоб впадати в ступор («Не може ж українська влада проводити інформаційно-психологічну операцію проти власного населення – цим же росіяни займаються?! ») і у режимі ретранслятора повторювати нарратив офіційного Києва про неминучий підрив ЗАЕС як про стовідсоткову переконаність Зеленського, Буданова і Ко саме у такому розвитку подій у реальності.

Такий підхід дозволить зрозуміти, що головними адресатами жорсткого пресингу української влади навколо ситуації на ЗАЕС є не пересічні українці. А перш за все західні партнери, щоб вони щосили тиснули на РФ із тим, щоб росіяни залишили Запорізьку АЕС і при цьому залишили неушкодженої. 

Тобто, офіційний Київ послідовно вирішує свої завдання. І для того, щоб його меседж Заходу виглядав максимально переконливо як із калейдоскопу у режимі нон-стоп дістає картинки апокаліпсису на Запорізькій АЕС. Намагатися заспокоїти при цьому паніку суспільства чи надати цьому суспільству  максимально об’єктивну картинку можливих загроз влада НЕ БУДЕ НАМАГАТИСЯ. Адже тоді зникне ефект тогою що вона твердо переконана у неминучості біди на ЗАЕС.

Тому це якраз ситуація, коли експертна спільнота і медіа повинні взяти на себе роль терапевтів для суспільства. І доносити об’єктивну картинку ситуації на ЗАЕС. Яка, звичайно, далека від безпечної – адже цю атомну станцію контролюють вороги і замінували її ще рік тому. Але станом на сьогодні, як констатував днями представник Держдепу Джон Кірбі, там не зафіксовано поточних проблем чи ознак неминучої аварії.

І, як констатував вчора ввечері голова Миколаївської ОДА Віталій Кім, росіяни із станції «війська не відводять, тож нічого не буде». Тому українцям варто пильно стежити за діями ворога на ЗАЕС, але жити, приймати рішення і діяти максимально спокійно та відповідально.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті