«Набагато легше звільнити Білорусь, ніж узяти Крим»
Українські війська на кордоні з Білоруссю довгі місяці чекали наступу з білоруського боку. Це не лише опис реальних подій останнього року, а й зав’язка повісті «Білоруський похід», яку публікує у фейсбуці український політик та військовий Богдан Бутковський.
Богдан Бутковський – історик, депутат Тернопільської обласної ради від партії “Свобода”. У 2014-2015 роках він брав участь у антитерористичній операції на Донбасі, а з 25 лютого 2022 року – знову в армії, брав участь у тому числі у боях під Києвом. З грудня 2022 року військовий почав публікувати на своїй сторінці у Facebook перші розділи повісті «Білоруський похід», яка в мистецькому стилі розповідає про події поточної російсько-української війни та загалом порушує питання майбутнього країн Східної Європи.
Незважаючи на те, що сама повість мистецька, вона дуже насичена подіями з реального життя. Тут і повномасштабна агресія Росії, і спогади про білоруські протести 2020 року, і білоруський полк імені Кастуся Калиновського та навіть раптова смерть колишнього міністра внутрішніх справ лукашенківської Білорусі Володимира Макея.
«Нам потрібна армія Костянтина Острозького»
На сьогодні опубліковано лише три початкові розділи. Перший – «Філософія березових джунглів» – розповідає про українських військових, які вже довго охороняють північ Рівненської області від можливого наступу з Білорусі. Тут автор вперше знайомить читача з білорусами-калинівцями:
«Молодці-білоруси нормально воюють, і до них дедалі більше народу йде. Говорили, що скоро матимуть повноцінну бригаду».
Другий розділ – «Забута історія Полісся» – переносить нас уже в Білорусь, на Брестчину, до племінника та дядька, які служать у КДБ. Якщо для молодшого, друзів та кохану якого у 2020 році побили за участь у протестах, життя не чорно-біле, то старший навпаки – аматор «російського світу», для якого «Путін – красава», а білоруси – це росіяни:
«Якби не Путін, то Лукашенко давно вже ліг би під Захід. Ти ж пам’ятаєш, як у двадцятому році до нас у контору приїжджали фахівці з Росії. Без їхньої допомоги ми з тими бунтарями не впоралися б».
У третьому розділі, який отримав назву «Від моря до моря», ми потрапляємо до кабінету співробітника польського МЗС, який розповідає підлеглому про своє бачення міжнародної політики в нашому регіоні і пояснює, чому «Білорусь є невід’ємною складовою Міжмор’я»:
«Нам потрібний не полк Калиновського, нам потрібна армія Костянтина Острозького, яка може розбити московитів. Часу не так і багато, ці божевільні можуть розпочати анексію Білорусі ще до весни. Відкривається вікно можливостей, але маємо спрацювати блискавично!»
Україні потрібні союзники
У розмові з «Белсатом» Богдан Бутківський зазначив, що за допомогою своєї повісті намагається донести до українського суспільства важливість Білорусі та створити суспільну дискусію щодо неї.
«Наше суспільство дуже несвідоме. Мало що знає про роль білорусів, поляків у ситуації, що відбувається. Насправді йде Третя світова війна, в якій весь світ воює з Україною проти Росії. Відповідно нам потрібні союзники, а з білорусами у нас історично кращі стосунки та великий потенціал», – наголосив військовий.
Автор зазначив, що намагається, щоб повість мала не лише ідеологічну, а й мистецьку цінність. Щоправда, визнає, що в армії “трохи умови погані для творчості”. Тим не менш, Бутковський планує публікувати кожну нову частину хоча б раз на 10-15 днів.
Білорусь – центр Міжмор’я
Богдан Бутковський нагадав, що білоруси та українці – це дуже близькі етноси з дуже схожими мовою та історією:
«Буквально кілька білоруських слів, які я не розумів, я вивчив і мені дуже комфортно розмовляти з білорусами».
Співрозмовник зазначив, що у Середньовіччі саме Білорусь перебувала у географічному центрі Київської Русі та торгового шляху з «варягів у греки». Важливість Білорусі для світу походить з геополітичної концепції британського вченого Хелфорда Маккіндера, який у своїх роботах писав про «серцевину» Євразії – Хартленді.
Той, хто керує Хартлендом, той керує Євразією. А центром Хартленду є Міжмор’є, а центром Міжмор’я – Білорусь», – розповів Богдан Бутківський.
Автор «Білоруського походу» наголосив, що українські національні сили з часів Української Народної Республіки та концепції Міжмор’я українського політолога Юрія Липи надавали великої ваги Білорусі. З білорусами намагалася співпрацювати і Організація українських націоналістів. Та й ще недавно всі націоналістичні, традиціоналістичні та частина ліберальних сил виступали за союз із Білоруссю.
Але, вважає Богдан Бутковський, влада України сьогодні не веде стратегічної роботи щодо Білорусі: «Загравання з Лукашенком. Аби він не напав».
Білорусь – це стратегічна річ
Богдан Бутковський зазначив, що «геополітично незалежна Білорусь означає незалежну Україну». Тому, на його думку, для України Білорусь – це стратегічна річ.
«Залежна Білорусь – це завжди загроза Україні. Тобто Україна дуже зацікавлена у Білорусі», – заявив він.
Роль Білорусі в Україні сьогодні вкрай недооцінена, тоді як «політичні кола Польщі це все добре розуміють», наголосив співрозмовник.
«Шлях до перемоги України заключається у незалежності Білорусі»
На думку військового, російська влада «рано чи пізно може Лукашенка дотиснути» і в результаті той направить свої війська в Україну. Хоча білоруські військові й не хочуть воювати з українськими, бо «банально розуміють, що вони не мають досвіду, що їх використовують і що вони нестимуть величезні втрати».
Богдан Бутковський наголосив, що на півночі України зараз дуже багато фортифікаційних укріплень та дуже багато досвідчених військ.
«Якийсь прорив до Рівного чи Львова – це маразм. В принципі немислимий. А може бути інше: масове здавання, перехід з технікою, розгром і подальший наступ», – вважає військовий.
На його думку, українській владі варто було б розвивати зараз білоруські військові формування, насичувати їх білорусами, добровольцями-українцями, іноземними громадянами, яких, за його словами, близько 30 тисяч зараз воює у ЗСУ, і «вони під біло-червоно-білими прапорами чудово могли б здійснити марш на північ». Як вважає Богдан Бутковський, це можна було б зробити з огляду на те, що білоруська політична еліта, включаючи і Світлану Тихановську, зараз перебуває в еміграції.
«Київ та наші центральні землі з півночі не захищені. А згори що в нас? Білорусь. І цей фронт, на якому ми тримаємо війська. І якби ступили на територію Білорусі, це поплутало б карти Путіну. Більше того, путінський режим міг упасти навіть внаслідок падіння режиму Лукашенка», – вважає історик.
За його словами, «незалежна Україна ще може бути без Білорусі, але безпеки у незалежній Україні без незалежної Білорусі не може бути ніколи».
«Шлях до перемоги України полягає у незалежності Білорусі», – сказав Богдан Бутковський.
І додав, що «навіть із військової точки зору набагато легше звільнити Білорусь, ніж взяти Крим». Адже одна справа – штурмувати півострів, а інша – рівнини та добрі дороги.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає