Вверх

Генсек НАТО в Україні, як передвісник F-16 для ЗСУ

Валерій Клочок
21 Кві 2023

20 квітня 2023 року розпочалось зі знакової події, адже в Україну приїхав вперше після початку широкомасштабного вторгнення генеральний секретар Північноатлантичного альянсу — Єнс Столтенберг. В рамках позапланового візиту політик відвідав Бучу та поговорив з Володимиром Зеленським. Під час спілкування з пресою він проговорився про постачання літаків, що стало предметом для обговорень світових та українських ЗМІ. Невже НАТО справді передасть такі довгоочікувані літаки Україні?

Про що говорив Єнс Столтенберг?

За словами генерального секретаря НАТО, вони не змінюють позицій та налаштовані допомагати Україні до останнього. Також Столтенберг зазначив важливий момент:

«Тепер ми готуємо підтримку літаків, броньованої техніки – вона змінить обстанову на фронті. Я очікую, що члени Альянсу і партнери оголосять про конкретну військову підтримку, на додаток до тої безпрецедентної допомоги, яка вже надається».

Наразі важливим моментом для українців можна вважати можливе надання літаків та броньованої техніки, танків. Генсек НАТО не уточнив, про які саме літаки йде мова, але в Офісі Президента України пояснили. Під час зустрічі Зеленський та Столтенберг обговорили:

  • різноформатну військову допомогу;
  • членство України в Північноатлантичному альянсі;
  • перспективи надання сучасної авіації.

Зеленський неодноразово натякав, а потім просив прямо, що Україні конче потрібна авіація для захисту власної незалежності. Вже зараз можна знайти безліч факторів, які можуть умовно гарантувати передачу саме новітньої техніки, ймовірно, винищувачів F-16. 

Чому є причини вважати, що мова йшла про нові літаки?

Тема винищувачів F-16 давно є проблемою, яка досить часто підіймається під час обговорень, що саме потрібно Україні надати для захисту. Тож НАТО все одно їх дасть, але справа часу. Столтенберг заявив про планування передачі саме великої кількості броньованої техніки НАТО. Це вже дає підстави вважати, що альянс зацікавлений в ефективному використанні допомоги під час контрнаступу. 

Якщо моделювати ситуацію, що Україна отримала новітню техніку (танки Леопард, зенітні установки, ППО тощо), військові пройшли навчання, але неефективно використали потенціал, тобто провалили контрнаступ, росіяни ще більше чинитимуть опір. Ніхто в НАТО не зацікавлений, щоб сила альянсу була «підірвана» поганою ефективністю. 

Наразі успіх України дуже тісно повʼязаний з інтересами Європи та США, оскільки це є оптимальним шляхом для того, щоб показати власний арсенал та повернути на місце Кремль. Без сучасної авіації, саме F-16, протиповітряна оборона буде малоефективною. Це не дозволить досягнути бажаного прогресу на фронті, що ставить перед собою на меті Україна та НАТО. 

В НАТО прагнуть отримати успішний контрнаступ України

Нещодавно в американській газеті The New York Times була опублікована стаття, в якій досить детально обговорювалася нова стратегія Альянсу. Наразі йде розробка плану, що дозволить ефективно використати військовий потенціал різних країн для захисту європейського заходу. Насамперед від агресії таких диктаторських держав, як Китай та Росія. Тож цілком логічним буде крок передачі Україні новітніх літаків. Про це вже раніше говорили багато українських високопосадовців, включаючи Залужного та Зеленського. Але представник Північноатлантичного альянсу, Єнс Столтенберг, підняв цю тему лише зараз. 

Коли очікувати остаточно рішення?

21 квітня на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині відбудеться чергове засідання учасників антипутінської коаліції, де будуть обговорюватися питання авіації та ППО, враховуючи потреби України на весь 2023 рік. Про це сказав сам голова Міністерства оборони України — Олексій Резніков. Чому є всі причини говорити, що довгоочікувані винищувачі все ж таки потраплять в Україну? Наразі їх дві:

  1. Ще в березні підполковники Військово-повітряних сил Сполучених Штатів Америки у відставці, Ден Гемптон, заявив, що готовий воювати в Україні на літаках F-16, якщо його запросять в приватному порядку. За його словами бажаючих долучитися до Інтернаціонального легіону пілотів з таким досвідом наразі дуже багато.
  2. 11 квітня Олексій Резніков розповів, що запросив до Інтернаціонального легіону льотчиків, які вже мали справу з винищувачами F-16. 

Якщо подумки повернутися у 2022 рік — можна згадати партнерство наших льотчиків з США. Тоді Америка фінансувала програму навчання пілотів керувати саме винищувачами F-16. Скільки військових пройшло підготовку не обговорювалося, але програма справді була реалізована, про що свідчать багаторазові інтервʼю для американської преси. 

Єнс Столтенберг в Україні є показником того, що НАТО з нами та не обмежує підтримку. Варто враховувати, що терміни остаточного прийняття рішення будуть максимально короткими. Заступниця міністра оборони України, Ганна Маляр, розповіла про початок контрнаступу на сході країни — ефективність цих подій є важливим етапом російсько-української війни для НАТО.  

Чи варто дуже розраховувати на візит Єнса Столтенберга?

Ще з початку війни, 2014 року, Єнс Столтенберг періодично приїздить до України. Під час прес-конференції він зазначив, що в різні роки відвідав Київ, Львів, Одесу, Яворів та Ужгород. З початку широкомасштабного вторгнення генеральний секретар НАТО в Україні вперше. Це говорить про те, що Північноатлантичний альянс не змінює свою позицію та надає підтримку не лише на словах. Розмовляючи з пресою, Столтенберг говорив дуже важливі речі, частково, звернув увагу на цифри допомоги:

«Загальна допомога надана Україні країнами НАТО з початку широкомасштабного вторгнення сягнула сто п’ятдесят мільярдів євро, шістдесят п’ять з яких — це військова допомога».

Ця цифра є загальною з урахування гуманітарної та фінансової допомоги, але справді є вражаючою. Хоча й фактично на практиці ці кошти дуже складно побачити в дії. Варто лише надіятися, що вся допомога, навчання особового складу та технічна підтримка виявиться ефективною під час весняного контрнаступу. 

Єнс Столтенберг в Бучі

На сьогодні Буча є символом незламності українського народу, куди приїздять всі високопосадовці в рамках візиту до України. Єнс Столтенберг теж відвідав місто та побачив власними очима, як виглядає «порятунок» руками росіян. Мер Бучі, Анатолій Федорук, розповів:

«Побачені наслідки руйнувань та скоєних злочинів у місті глибоко вразили генсека. Він запевнив, що НАТО продовжить надавати безпрецедентну підтримку армії та народу України. Вірю, що така рішучість буде непохитною та пришвидшить нашу перемогу».

Насправді цей візит був би більш ефективним ще у 2022 році, коли місто перебувало в тяжкому стані після визволення. Зараз багато чого змінилося, але досі вражає політиків, зірок та просто друзів України.

Як Росія відреагувала на візит Єнса Столтенберга?

Росіяни не змогли промовчати, коли в мережі зʼявилися перші новини про несподіваний приїзд генсека НАТО в Україну. Звісно, їх турбувало питання, чи приймуть країну в Альянс, про що сам Столтенберг сказав багато цікавого. Зокрема, він звернув увагу на саміт, який відбудеться в середині літа у Вільнюсі за участі Володимира Зеленського. Саме тоді буде гостро підняте питання вступу України до НАТО. 

«Підлив масла в вогонь» і сам Зеленський, коли у відповідь наголосив, що країна не змінює курс та прагне бути частиною Альянсу. На це Столтенберг відповів, що кожна країна НАТО підтримує Україну. Звісно ж, «на болотах» такі заяви викликали обурення та Пєсков заявив: «Росія цього ніколи не допустить!».

Чи можуть вони завадити? Ні. Варто поглянути лише на Фінляндію, яка нещодавно стала 31-им членом НАТО. Тож Україна має всі шанси, щоб бути частиною Альянсу в майбутньому, а наразі отримує шалену підтримку, що стане хорошою базою для успішного контрнаступу.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті