Вверх

Робочі місця та ручне регулювання

Віталій Кулик
15 Чер 2023

Нещодавно “Центр прикладних досліджень” опублікував дослідження про стан робочої сили в Україні та її перспективи. Експерти говорять про те, що станом на травень 2023 року рівень безробіття становив близько 20%. Приватний бізнес стикається насамперед із браком кваліфікованих працівників. Відчувається дефіцит окремих спеціальностей, незважаючи на високий рівень безробіття.

Причини такого явища: 1) виїзд до інших країн кваліфікованих працівників, насамперед жінок, як біженців; 2) мобілізація чоловіків до Збройних сил (до 1 млн осіб працездатного віку).  

Посилюється тінізація ринку праці – зростає кількість працівників без офіційного оформлення і з зарплатами “в конвертах”. За оцінками Державної служби зайнятості України, станом на березень 2023 року близько 3 млн осіб працювали без офіційного оформлення, що становить понад 20% працездатного населення України.

Натомість наш Уряд знаходить нові способи ще більше “закрутити гайки” бля бізнесу, чим збільшує безробіття та зону “нерегульованої праці”, позбавляючи бюджет грошей та поглиблюючи бідність громадян.

29 травня нардепи у першому читанні проголосували за урядовий законопроєкт №8401, який скасовує «воєнні» пільги для бізнесу. Документ передбачає повернення податкових перевірок, скасування «спрощенки» у 2% та відновлення штрафів за невикористання РРО. Ці пільгові норми нардепи ухвалили ще на початку війни – у березні 2022 року. Гетьманцев каже, що це вимога МВФ. Прийняття законопроєкту забезпечить виконання меморандуму з МВФ про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022-го (наприкінці березня український уряд і МВФ домовились про чотирирічну програму фінансування на $15,6 млрд) і сприятиме збільшенню податкових надходжень у 2023 році…

Але це маніпуляція та криве виправдання власної нездатності до відстоювання своїх інтересів перед кредиторами.

Завдання уряду та владної коаліції в парламенті полягає не в тому, щоб догоджати усім забаганкам міжнародних фінансових інституцій, а захищати український бізнес та наших громадян від негативних наслідків війни та економічної кризи. Не введення перевірок та нових режимів контролю, нових податкових зборів на волонтерську допомогу чи донейти (як того хоче Мінфін), а розширеня простору для підприємницької ініціативи.

Навесні 2023-го чи не щотижня з’являлися новини про обшуки й кримінальні справи проти відомих бізнесменів. Підприємці скаржаться на посилення тиску з боку правоохоронців.

Український Forbes пише про раптовий обшук СБУ та Нацполіції, що відбувся у чернівецькому офісі розробника ImproveIT Solutions 9 травня, що ледь не зірвав проєкт компанії для важливого замовника зі США. Слідчі, які прийшли до айтівців у справі про «створення та поширення порнографії», вилучили пʼять ноутбуків. Через шість днів техніку повернули без будь-яких пояснень.

Декількома днями раніше обшуки відбулися й у партнерів засновника інвесткомпанії Concorde Capital Ігоря Мазепи. З березня Бюро економічної безпеки веде справу проти компанії «М-Кіно», що володіє мережею кінотеатрів «Мультиплекс», за начебто ухилення від сплати податків.

І та ж історія з санкціями проти Parimatch. Компанія закрила свій офіс, звільнено понад тисячі співробітників. Через санкції не можуть бути повернуті 250 млн гривень клієнтів Parimatch, які перебувають на заморожених рахунках компанії. Закиди щодо зв’язків Paromatch з росією безпідставні. Компанія відкрила корпоративну структуру, показавши, що не має жодних зв’язків із росією. Так само безпідставно звинувачують Parimatch в ухилянні від сплати податків: за 2022 рік компанія заплатила 354 млн грн податків. Так, у першому кварталі 2023 року Parimatch заплатив 77% усіх податків галузі, не враховуючи плати за ліцензію, а разом із ліцензійними відрахуваннями – 95-98%! Я буду постійно згадувати цей приклад позасудової розправи та недоброчесної конкуренції. Президент повинен відповісти по суті щодо санкцій Parimatch, бо петиція на їх підтримку вже набрала потрібні 25 тис. підписів.

Як каже Ігор Мазепа з Concorde Capital «ваш бізнес розвивається не через ваш підприємницький хист, а, перефразовуючи одного тирана, лише тому, що до вас ще не дійшли «інвестиційні няні» в погонах»…

Уряд та гетьманцеви не хочуть реагувати на сигнали від бізнесу про проблеми, а шукають нові способи обкласти підприємців податками та запровадити чергові драконівські обмеження на простих громадян (контроль трансакцій, донейти чи ще щось). Звичайно, що люди будуть тікати в “тінь”, ховати активність. Це позначиться на безробітті, бідності та поглибить економічну кризу.

Росіяни руйнують заводи та виробництва, а гетьманцеви і уряд добивають, те куди не долетіли російські ракети…

Редакція не несе відповідальності за зміст опублікованих повідомлень і може публікувати статті, не поділяючи точку зору Автора.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті