Вверх

Пенсії 2024: якою може бути індексація і чому вона залежить від західних урядів

Олександр Колесніков
17 Лют 2024

Запекла передвиборча боротьба у США, політичні торги у Європі та українські пенсіонери. Здавалося б, що може бути спільного між цим усім?  Насправді ж, можливість наших літніх людей купити собі додатковий кілограм м’яса чи такі необхідні ліки – прямо залежить від того чи буде прийнято рішення про виділення Україні допомоги в раніше анонсованих розмірах.

Війна і індексація

Левова частка українських пенсіонерів живуть на межі бідності, а значна частина взагалі за нею. Так, середній розмір пенсії з 1 січня 2024 року складає 5 385 грн, але при цьому 51% пенсіонерів отримують виплати менше 4 000 грн. Тож перерахунок пенсій життєво важливе питання для мільйонів українців.

Індексація непрацюючим пенсіонерам має відбутися у березні. Про це прямо говорить українське законодавство. Однак, воєнний стан може вносити свої корективи.

Якби перерахунок ішов у мирний час, то коефіцієнт, який використовується при призначенні пенсії, мав би зрости на сталу величину. До нього повинно увійти 50% зростання споживчих цін за минулий рік та 50% від підвищення середньої зарплати. Це базові умови, які мали б виконуватись автоматично.

Проте, на час воєнного стану, Кабміну дозволяється переглядати і терміни індексації, і її умови. Тож чи буде  перерахунок у березні і яким може  бути його розмір – вирішує саме уряд. Торік, наприклад, серед усього іншого запроваджували так звані «стелі». Коли максимальна надбавка, не залежно від того, яка виплата у людини виходила за формулою, не могла перевищувати 1500 тис грн. Як проіндексують пенсії в цьому році залежить від багатьох чинників, і я не впевнений, що навіть урядовці зараз мають точну відповідь на це питання.

Що планує уряд?

Поки чиновники Мінсоцполітики говорять, що індексація точно буде. У відомстві надіються, що грошей на це вистачить. За їх прогнозами, індексація має скласти 13%.  Щоправда розрахунок,  на який  вони посилаються, проводили ще у серпні при підготовці Держбюджету. Остаточну цифру вони обіцяють сформувати ближче до кінця місяця, коли уже буде статистика середньої заробітної плати за минулий рік. Урядовці обмовлялись, що індексація може скласти 16%, однак офіційно поки точну цифру не озвучили.

Мінсоцполітики планує провести перерахунок пенсій левовій часті пенсіонерів з 1 березня 2024 року. І як це передбачено законом, з 1 квітня також переглянути  розміри виплат для працюючих пенсіонерів. А з 1 липня проіндексували пенсії для державних і місцевих службовців. Торік перегляд виплат для цієї категорії пенсіонерів проводився. Зараз чиновники про липневий перерахунок говорять з обережністю, мовляв поки плануємо, але усе залежатиме від надходжень ЄСВ.

Вікові надбавки розраховують лишити. Нагадаю, вони стосуються тих, хто досяг  70, 75 та 80 років.

Нові мінімуми

Деяким категоріям пенсіонерів, виплати яким прив’язані до мінімальної зарплати чи прожиткового мінімуму, перерахунок  має пройти автоматично.

Зокрема, повинні зрости пенсії громадянам старше 65 років, які мають повний стаж. Для них виплата має складати щонайменше 40% від мінімальної зарплати. Вона з 1 січня зросла  7 100 грн. Відповідно найменша пенсія для таких пенсіонерів має збільшитись з 2 680 до 2 840 грн. А після наступного підвищення мінімальної зарплати у квітні до 8 000 грн – зрости до 3 200 грн.

Нагадаю, що повний стаж на зараз складає 35 років для чоловіків і  30 – для жінок.

Не зовсім зрозуміло, яким буде розмір мінімальної пенсії. Нагадаю, що за законом, вона дорівнює прожитковому мінімуму. З 1 січня  він складає 2361 грн. Водночас, торік у березні, «мінімалку» проіндексували. І найменші виплати для непрацюючих пенсіонерів, незалежно від віку та закону відповідно до якого призначали пенсію, склали  2 520 грн. Тобто проіндексована торішня «мінімалка» більша, ніж визначена законом нинішня. У березні напевно її іще підвищать. 

Зауважу, що збільшення прожиткового мінімуму впливає на різні  надбавки до пенсії. Скажімо за особливі заслуги, доплати ветеранам, тощо. Однак, відповідно до закону про Держбюджету на 2024 рік, перерахунок усіх  надбавок та підвищень має проводитись разом зі щорічною індексацією пенсій. Тобто у березні.

Бальна система і дефіцит бюджету

Ще торік урядовці анонсували так звану «пенсійну реформу». Реформою насправді це важко назвати, адже зміниться лише методика перерахунку пенсії. Чиновники хочуть запровадити бальну систему. Як анонсувалося раніше, щомісячні внески людини до Пенсійного фонду, перераховуватимуть  у бали. Якщо  у людини зарплата середня – вона отримує умовно 10 балів. Вища середньої, наприклад – 12, нижча  – 8 балів. Потім ці бали  сумуватимуть і в кожної людини буде своя кількість балів. Щороку цю кількість балів оцінюватимуть відповідно до середньої зарплати.

Чиновники обіцяють, що така система допоможе зрівняти виплати людям, які вийшли на пенсію у різний час. Однак, я поки, відверто кажучи, не зовсім розумію наскільки це відрізнятиметься від нинішнього індивідуального коефіцієнта. Особливо для людей, які пішли на пенсію давно. І відомостей про їхні зарплати просто немає, бо і підприємств, на яких вони працювали і які могли б видати довідки, давно уже немає.

Побачимо, що з цього вийде на практиці. Особливо з урахуванням того, що сама можливість проведення індексації, попри бадьорі заяви чиновників, досі висить у повітрі. Ні для кого не секрет, що всі податкові надходження, які отримує наша держава, йдуть на оборону. Соціальна сфера ж фінансується за рахунок міжнародної допомоги. А остаточних рішень про виділення грошей поки так і немає. Будемо сподіватись, що фінансування все ж буде, адже для мільйонів пенсіонерів, які живуть за мізерні пенсії навіть 200-300 грн надбавки – це уже важливо.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті