Індексація пенсій 2025: кому і на скільки збільшили виплати, а хто лишився без доплат
Пенсіонери уже почали отримувати проіндексовані пенсії. Однак нараховані суми ощасливили не всіх. За звітами чиновників виплати українцям проіндексували на 11,5% і середня пенсія зросла на 556 грн, з 5 789 до 6 345 грн. Однак це далеко не означає, що більшість пенсіонерів отримають таку надбавку, а частина людей, в тому числі з найбільш вразливих категорій, взагалі лишилась “за бортом”.
Коли чиновники кажуть, що коефіцієнт перерахунку 11,5%, важливо розуміти, що збільшуються не загальний розмір пенсії, а лише показник середньої заробітної плати. Його використовують для обчислення пенсії, уже з урахуванням страхового стажу і заробітку безпосередньо людини. До того ж під індексацію потрапляє тільки “чиста” пенсія – це сума без урахування доплат і надбавок.
Тобто зростання для кожного пенсіонера індивідуальне, однак якщо він потрапив під індексацію, воно не може бути меншим за 100 грн.
Вперше проіндексували виплати пенсіонерам 2020-х
Після повномасштабного вторгнення уряд фактично наклав мораторій на індексацію виплат людям, які вийшли на пенсію після 2020 року. Мотивуючи це тим, що у цих пенсіонерів і так високі виплати, бо в цей час був значно вищий рівень середньої зарплати. Так ніби намагались зрівняти пенсії людям, які пішли на відпочинок у різні роки. Замість застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, людям просто додавали 100 грн щомісяця.
Це звісно допомогло чиновникам зекономити певні кошти, однак вони наразились на величезну кількість судових позовів. Далеко не всі були готові, щоб саме за їх рахунок латалися дірки в бюджеті, хоча й в умовах війни.
Після того як Верховний Суд став на сторону пенсіонерів і визнав такі дії чиновників неконституційними, стало очевидним, що кількість позовів і їх задоволення буде зростати. Тож уряд вирішив проіндексувати ці пенсії.
Щоправда коефіцієнт зростання для різних років різний.
- по 2020 рік − 1,115;
- у 2021 році − 1,0575;
- у 2022 році − 1,046;
- у 2023 році − 1,0345;
- у 2024 році − 1,023.
Втім, можливість зекономити чиновники все ж лишили. Як і в попередні 2 роки встановили максимальну стелю для надбавок у 1,5 тис грн.
Оновленні мінімалки за стажем і віком
Серед підопічних нашого фонду ми дуже часто зустрічаємо людей, які мають стаж роботи у 40-50, а то і більше років і їхні виплати навіть не дотягують до середньої пенсії. Це все через те, що вони йшли на відпочинок в 1990-2000-х роках, і їхні пенсії просто “з’їла” гіперінфляція і девальвація гривні. За формулою виплати цим людям виходять просто мізерні. Тому для них встановлені мінімуми з урахуванням повноти стажу і віку.
- непрацюючим пенсіонерам віком 65 років +, які мають повний страховий стаж (чоловіки − 35 років, жінки − 30 років) та пенсіонерам віком 80 років +, які мають повний страховий стаж (чоловіки − 25 років, жінки − 20 років) 3758 грн;
- пенсіонерам віком від 70 до 80 років, які мають повний страховий стаж (чоловіки − 35 років, жінки − 30 років) та пенсіонерам віком від 75 до 80 років, які мають повний страховий стаж (чоловіки − 25 років, жінки − 20 років) 3613 грн;
- пенсіонерам, яким не виповнилося 70 років та які мають повний страховий стаж (чоловіки − 35 років, жінки − 30 років), та особам з інвалідністю І групи (незалежно від віку та страхового стажу) 3323 грн;
- іншим непрацюючим пенсіонерам 3038 грн.
Тож пенсіонерам від 65 років, які мають повний страховий стаж, додали від 343 до 388 грн. На жаль, ми бачимо, що людям, які десятиліттями пропахали і виконали всі умови, які були потрібні на момент виходу на пенсію, виплати навіть не дотягують до 4 тисяч грн. Тож вони і надалі житимуть за межею бідності.
Нові пенсії по інвалідності
Для пенсіонерів, які мають страховий стаж, але вийшли на пенсію через хворобу, індексація пройде на загальних умовах.
Не буду детально розписувати кожну категорію, це все є в загальному доступі. Зауважу лише кілька ключових моментів:
- для військових пенсіонерів виплати в середньому зростуть на 650 грн;
- для військових, які отримали інвалідність внаслідок війни, надбавка зросте від 973 до 1500 тис грн;
- мінімальна пенсія для учасників бойових дій збільшиться на 570 грн і не може бути меншою 5 528 грн;
- людям з інвалідністю, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, додадуть від 625 грн до 1016 грн;
- найбільше зростуть виплати для ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. Мінімальні виплати по інвалідності з 1-го березня у них зростають на суми від 2000 до 3000 грн.
І ще один важливий нюанс: індексація не торкнеться осіб з інвалідністю з дитинства. Це пов’язано з тим, що вони не мають трудового стажу і отримують не пенсію, а соціальну допомогу. Вона лишиться на торішньому рівні 2 361 грн на місяць. Тобто людям, які і так отримували мінімум і, які в принципі не мають шансів на будь-який дохід, не додали взагалі нічого.
Хто ще не потрапив під індексацію?
Тралиційно під березневу індексацію не потрапляють працюючі пенсіонери. Перерахунок для них згідно закону проведуть з 1 квітня. Він проходить автоматично для тих, у кого станом на 1 березня цього року додалося не менше 24 місяців страхового стажу.
Індексація також не торкнеться пенсіонерів, чия пенсія перевищує 10 прожиткових мінімумів, тобто 23 610 грн.
Не зрозуміло, чи будуть перераховані спеціальні пенсії. Торік під час загальної індексації мови про зростання виплат суддям не було, очевидно, щоб не спровокувати скандалу. Адже суми, які отримують вони і “звичайні смертні”, порівнювати неможливо.
Пізніше почала випливати інформація, що середня пенсія суддів в Україні протягом 2024 року зросла з 99,8 тис. до 105,6 тис. грн на місяць. Вдумайтесь, сума індексації для них перевищує середню пенсію звичайних пенсіонерів. Я уже мовчу про резонансні історії з так званими найбагатшими пенсіонерами, від яких більшість наших підопічних ледь не отримують інфаркт. До прикладу, нашуміла новина про пенсію екс-нардепа Сергія Ківалова, який отримує майже 246 тис грн у місяць. Та виявляється і це ще не межа, колишній голова Верховного суду України Ярослав Романюк домігся збільшення свого довічного грошового утримання до 344 тис грн. А їх обох переплюнуло суддя у відставці Наталя Шаптала, яка щомісячно отримує понад 390 тис грн
Сухий підсумок
Загалом цьогоріч пенсіонери отримали більші виплати, ніж було торік. Адже минулого березня коефіцієнт індексації склав всього 7,9. Для тих, хто змушений виживати на 3-4 тис грн навіть доплата у 300-500 грн – це уже суттєво.
Однак ми бачимо, що розрив між пенсіями привілейованих груп і більшості меншим не стає. Кошти на доплати найбіднішим пенсіонерам, чиї виплати “згоріли” у кризові 1990-ті роки чиновники продовжують забирати, урізаючи надбавки середньостатистичним українцям, які отримували непогану зарплатню і пішли не відпочинок в останні 10 років. Хочеться вірити, що це вимушені кроки в умовах війни і надалі ми все ж побачимо більш справедливий підхід до нарахування пенсійних виплат.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає