Вверх

Атаки на енергосистему дубль 2 або  як підготуватись до можливих відключень

Олександр Колесніков
26 Вер 2023

До опалювального сезону ще довго, а російські терористи уже намагаються гатити ракетами по нашій енергосистемі. І українські, і західні спецслужби переконані, рашисти намагатимуться повторити минулорічні «подвиги». Енергетики впроваджувати віялові відключення не планують, але радять бути готовими до можливих форс-мажорних ситуацій. Тож, щоб найгірший сценарій не застав зненацька, треба завжди мати змогу: бути на зв’язку, мати вдома правильний запас їжі і води, знати як обігрітись.

Я вирішив зібрати в одному матеріалі найбільш корисні та практичні поради як не дати російським терористам вибити нас з колії. Тож пригадуємо минулорічний досвід і додаємо корисні моменти, які варто врахувати.

Бути на зв’язку  – завдання №1

Інформаційна ізоляція, нерозуміння, що відбувається і відсутність змоги дізнатись останні новини та зв’язатись з близькими – перше, що може вивести людину з рівноваги в умовах обстрілів. Тож передусім дбайте, щоб ваш телефон завжди був вчасно поповненим та зарядженим. І так само повна батарея була у повербанків.

Торік чудово себе зарекомендував лайфхак як мати доступ до інтернету, коли немає ні світла,  ні зв’язку. Це придбати конектори, які дозволяють подавати струм на роутери або ж модифікувати під це автомобільні акумулятори. Правда підійде він лише тим, у кого провайдер може роздавати інтернет без електроенергії, в основному, це спрацьовує для приватних будинків. Якщо надумаєте  купувати собі такі речі  – попередньо зателефонуйте своєму провайдеру і дізнайтесь чи у вас це працюватиме.

Якщо підключення до інтернету неможливе і не буде мобільного зв’язку, варто мати вдома хоча б радіоприймач на батарейках. Це хоч якесь «вікно у світ», що дозволить слухати новини, знати є тривога чи ні, як довго можуть тривати відключення та іншу важливу інформацію.

Освітлення і підзарядка приладів

Для приватного будинку дизельний чи бензиновий генератор звісно може вирішити безліч питань. Але тут треба не забувати, що і він сам задоволення не дешеве і пального до нього теж іде немало. Якщо фінанси дозволяють, то це звичайно вихід, головне дбати про техніку безпеки при його використанні.

Можна також запастись акумуляторними або сонячними батареями, які дозволять заряджати життєвонеобхідну техніку. Не будуть зайвими і пристрої для захисту від перепадів напруги, які часто супроводжують аварійні відключення. Якщо таких немає, краще вимикати свої електроприлади з мережі.

В освітленні будинку краще віддати перевагу ліхтарикам, ніж свічкам чи гасовим лампам – вони можуть спричинити пожежу. До речі, за останній рік на ринку з’явилось стільки варіантів адаптованих під відключення, що вибрати зручний не складно. Мені видався дуже практичним ліхтарик з невеличкою сонячною батареєю – його можна заряджати як від мережі, так і просто залишивши на підвіконні. Від багатьох сучасних ліхтариків можна навіть телефон підзаряджати, вони працюють як повербанки.

Бережіть тепло

Перед початком опалювального сезону завжди краще утеплювати своє житло, а в умовах потенційних обстрілів – це ще більш актуально. Якщо плануєте утеплювати балкон, то почати краще вже зараз поки ще тепло.

Утеплюючи вікна не забувайте, що для якісної теплоізоляції треба правильно підготувати поверхню скла – її слід добре помити. Тільки тоді теплозберігальна плівка та ущільнювачі дадуть бажаний ефект.  Дерев’яні вікна тим більше треба помити та заклеїти усі щілини. Для утеплення підійдуть гумові ущільнювачі, парафін, герметик. Згодяться і звичайна вата або поролон, і навіть змочений у воді туалетний папір.

Підготуйте завчасно теплий одяг, передусім термобілизну і ковдри на випадок, якщо буде холодно. Продумайте альтернативні засоби обігріву, які працюють без електроенергії. Скажімо, зігрітися допоможе і звичайна гумова грілка або пляшка з гарячою водою, загорнута в м’яку тканину. Подбайте, щоб вони були під рукою.

Зберігання та приготування їжі

Більшість продуктів так званого «швидкопорту» можна безпечно зберігати в зачиненому холодильнику близько чотирьох годин. При  цьому холодильник  бажано відкривати не часто і не надовго. Якщо світла не буде довше продукти охолодженими ще можна протримати певний час у льоду. Тому є сенс заморозити кілька контейнерів з водою або ж тримати в морозильній камері запас готового льоду. Для морозильної камери, чим більше в ній продуктів, тим краще. Повністю заповнена вона може зберігати температуру 2 доби. Але не забувайте її теж краще не відкривати, або ж дуже швиденько взяти, що треба і закрити.

Якщо у вас лише електрична плита, то не буде зайвим мати вдома туристичну газову плитку.  Також в нагоді стануть термоси в яких можна зберігати теплу їжу та напої чи чайник на акумуляторі.

А ще вдома варто мати запас продуктів, які не потребують термічної обробки і можуть довго не псуватися – консерви, крекери, хлібці тощо. Це,  до речі, дуже важливо для літніх людей. Торік ми всю зиму намагались привозити їм в основному такі продукти, адже з їх пенсіями стратегічний запас робити тяжко. А відключення світла створює для них надзвичайно багато проблем, адже вони ще й маломобільні. Одна наша підопічна, коли вимкнули світло, піднялась пішки на 8 поверх і на другий день більше не змогла стати на ногу. Вона досі не ходить. Тож, якщо поряд з вами живуть самотні пенсіонери запитайте у них чи не потрібно їм щось купити, чи набрати води, скажімо, адже екстрені ситуації для них можуть бути ще тяжчими, ніж усім іншим.

Мінімальний запас води

Відсутність води може стати ще більшою проблемою, ніж світла. Тому треба робити запаси, як питної, так і технічної води. Питну краще купувати бутильовану в магазинах. Це найкращий варіант для тривалого зберігання, адже вона має довгий строк придатності, якщо її не відкривати.

Технічну ж можна просто набрати з крана. До речі, про всяк випадок  перевірте, де у вашому районі є бювет і чи він працює.  

Також краще собі зберегти адреси найближчих «Пунктів незламності», у разі критичної ситуації їх швидко розгорнуть, адже уже є торішній досвід. Поцікавтесь, які кафе та магазини мають автономні генератори, де можна зарядити гаджети.

А ще подбайте, щоб вдома були ліки, які ви постійно приймаєте,  жарознижувальні та препарати від розладів шлунку.

Як бачите, нічого складного в підготовці немає. Просто пам’ятайте, що наші захисники неба робитимуть усе, аби ракети не потрапили у цілі. А енергетики, аби ми завжди були зі світлом. Наше ж завдання, мати план дій, якщо доведеться пробути кілька годин чи й навіть днів без електроенергії. Якщо бути готовими, то це не стане страшною проблемою. Ми вистояли минулу зиму, обов’язково вистоїмо і цю. І вона ще на крок наблизить нас до Перемоги.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті