Вверх

ІПСО: від античності до сьогодення

Юрій Гаврилечко
23 Лис 2023

Феномен використання публічного інформаційного простору для впливу на масову свідомість відомий вже декілька тисячоліть. Особливості ж функціонального забезпечення ефективності цього впливу напряму залежать від рівня технологічного розвитку суспільства.

              Відповідно, так звані «інформаційно-психологічні спеціальні операції» (ІПСО) застосовувались під час війн та конфліктів з часів античності. Те, що тоді їх так не називали, не повинно замилювати око при аналізі дій тодішніх можновладців, які і були, зазвичай замовниками подібних операцій, а іноді і їх безпосередніми виконавцями.

              Будь-яка війна з часів античності містила обов’язкову інформаційну складову. Первинні ІПСО, переважно, складалися із омани чи прямих залякувань супротивника. Найславетнішим та легендарно-міфологічним ІПСО можна вважати… Троянського коня, що греки «подарували» троянцям за порадою хитромудрого Одіссея. І… кінь із диверсійною групою всередині допоміг подолати оборону міста, чого не змогли зробити війська ахейців ззовні.

Так з часів  протистояння давньогрецьких міст-полісів та Персії нам відомі декілька прикладів таких залякувань і… відповідей на них. Під час битви під Фермопілами перси почали загрожувати спартанцям тим, що їхні стріли закриють небо і спартанці не побачать сонця. На що цар Леонід відповів: «Ми будемо битися в тіні». На спробу ж залякати нечисельне військо Спарти тим, що персів в рази більше, була дана ще одна лаконічна відповідь, військова суть якої актуальна і зараз: «Якщо воювати кількістю, то не вистачить і всього еллінства. А якщо покладатися на доблесть, то моїх воїні достатньо. Щоб ви померли їх вистачить».

              Іншим видом ІПСО (тривалої дії) є пропагандисько-мотивуючий прийом, який був використаний під час Другої Пунічної війни (218-201 рр. до н.е.) римським сенатором Марком Порциєм Катоном Старшим Цензором. Всі свої виступи в давньоримському Сенаті він завершував однією тією ж фразою, незалежно від теми доповіді, а сама: «Ceterum censeo Carthaginem delendam esse» (А поза тим вважаю, що Карфаген потрібно зруйнувати).

Володимир Дмитренко у своїй праці «Розвідка та інші таємні служби Стародавнього Риму та його супротивників» приділяє інформаційній складовій підготовки до війн та інших видів експансії три розділи: Розділ XI «Використання перехоплених листів і письмових донесень супротивника, а також підроблених документів», Розділ XII «Способи дискредитації супротивника, застосовувані стародавніми римлянами і ворогами Риму» та Розділ XIII «Таємниці римської спецпропаганди і «піару», в яких описує використання різних каналів комунікації для пропаганди «римського миру» та його переваг.

Ніколо Макіавеллі у своєму творі «Володар» наводить декілька прикладів використання інформаційних маніпулятивних інструментів для захоплення влади, що переважно складалися із дезінформації противника.  Також, в часи середньовіччя регулярно використовували, релігійні почуття вірян, щоб отримати від цього певні політичні бонуси та фальсифікацію документів з тією ж метою.

Щодо використання релігійних почуттів, то тут варто згадати події 1054 року, коли Пап Лев IX та Патріарх Михайло Керуларій обмінялися політичними за своєю суттю публічними анафемами (відлученнями від церкви). Цей «обмін паперами» став точкою неповернення у відносинах між Східною та Західною Церквами і визначив наперед їх поділ. Тільки у 1965 р. (за 911 рік з моменту остаточного розколу) Папа Римський Павло VI і Вселенський Патріарх Афінагор зняли ці анафеми, проте єдності церков це так і не принесло.

Чи не найвідомішу такою історією, описану в романах О.Дюма-старшого є спроба герцогської родини де Гізів так «оформити» свій родовід аж до засновника одного з нащадків Карла Великого, засновника королівської династії Каролінгів і, в такій спосіб, заявити свої права на фрнцузський трон, виставивши правлячу династію Валуа – узурпаторами.

ІПСО використовувались не лише для ведення війн, але й для збагачення на них. Найвідомішим прикладом використання інформації та можливостей маніпуляцій нею можна вважати дії засновника англійської гілки Ротшильдів, Натана Майера Ротшильда, який в 1815 році, дізнавшись про поразку Наполеона під Ватерлоо навіть раніше короля,  дав розпорядження негайно продавати акції, сам вештаючись весь час із сумним виглядом кулуарами Лондонської фондової біржі. Завсідники біржі негайно наслідували його прикладу, вважаючи, що шанований ними Ротшильд першим якимось чином довідався про уявну перемогу Наполеона над військами герцога Веллінгтона, що загрожувало власне навіть самому подальшому існуванню Англії. Курси акцій практично миттєво впали і, до опівдня вже майже нічого не коштували. Дочекавшись із неабиякою витримкою їх мінімальної ціни, Натан так же швидко знову скупив їх через власних агентів у величезній кількості. За вісім годин надійшла офіційна новина, що Наполеон розбитий і все гаразд. Акції одразу ж повернулися до свого початкового рівня, а всі зрозуміли, що паніку на біржі було викликано штучно на догоду інтересам клану Ротшильдів. Так за один день Ротшильди отримали акції на суму, як подейкували, понад 100 мільйонів фунтів стерлінгів (на той час колосальні гроші). Цього дня Ротшильди стали тими, ким їх знають дотепер. Натану Майеру Ротшильду приписують вислів: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Проте… для володарювання мало володіти інформацією, потрібно вміти її використовувати та мати відповідні ресурси для цього. Без цих навичок та ресурсів – інформація не допоможе нічим володіти.

Найбільш відомою воєнно-політичною ІПСО ХХ-го сторіччя є, безумовно, програма «Зоряні війни», яка стала блискучим прикладом дезінформації державного рівня, якою адміністрація Рональда Рейгана «нагодувала» керівництво СРСР, примусивши його, тим самим, витрачати шалені кошти у гонитві за примарною загрозою зоряних війн.

Можливо ми вже є, або станемо свідками того, що в майбутньому назвуть «ІПСО ХХІ-го сторіччя», але це не точно (с)

Сучасні технології надають різного рода маніпуляторам ще більше можливостей, ніж в попередні епохи, щодо використання 1) омани 2) залякування 3)фальсифікацій та 4) гри на відчуттях вірян. Проте ці самі базові напрями ІПСО залишаються незмінними впродовж тисяч років.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті