Вибори можуть бути запущені в будь-який момент
Вперше серйозна дискусія про вибори в Україні розпочалася у жовтні-листопаді минулого року. Дискусія, зокрема, стосувалася питання, які вибори потрібно провести першими – президентські чи парламентські. Рік тому підготовка до виборів справді велася. У мене була інформація, що партійні штаби вели активну підготовчу роботу. Офіційно влада заявляла, що проведення виборів забороняє законодавство, однак у Конституції відповідної заборони немає.
Відтоді позиція влади в питанні законодавчого регулювання організації виборів не змінилася. Представники правлячої партії й сьогодні наголошують на тому, що проведенню виборів перешкоджає лише законодавство, яке 226-ма голосами можна змінити хоч завтра. Власне, саме тому цілком допускаю, що формат політико-правового механізму проведення виборів може бути запущений у будь-який момент. А якщо до цього формату приєднаються кілька партій з опозиції, напівопозиції чи позапарламентської опозиції, то питання суспільства про доцільність проведення виборів взагалі буде знято.
Чому влада може бути зацікавлена в запуску виборчого процесу до завершення активних бойових дій? Як на мене, то ключова причина полягає в тому, щоби усунути наразі не сформовані політичні сили військових від активної участі у виборчій кампанії. Влада зацікавлена, щоби учасниками виборів не були політичні партії із середовища військових.
Чинна влада чудово пам’ятає феномен «Народного фронту» у 2014 році. На старті кампанії рейтинг партії був у межах 6-8%. Через два місяці «Народний фронт» набрав понад 20% завдяки авторитету комбатів, яких включили у виборчий список партії. Тобто, бажання провести вибори до завершення війни може бути продиктоване прагненням політиків, які очолюють країну, залишитися на своїх посадах та не допустити до влади партії військових.
На моє переконання, до завершення активної фази бойових дій в Україні неможливо провести вибори. Станом на сьогодні просто абсурдно говорити про можливість проведення виборчої кампанії у Покровську чи навіть Запоріжжі. Від закінчення війни до голосування має пройти щонайменше півроку. Цей час потрібен хоча б для впорядкування державного реєстру виборців.
Неможливо думати про вибори в умовах війни, якщо близько 7,5 мільйонів громадян України перебувають за кордоном, близько 6-7 мільйонів – внутрішньо-переміщені особи, а сотні тисяч чоловіків не підуть на виборчі дільниці через страх бути мобілізованими. За таких умов у виборах візьмуть участь менше 10 мільйонів громадян, у зв’язку з чим виникнуть питання щодо легітимності новообраної влади.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає