Вверх

2024-й – рік серйозних викликів для України: чому Зеленського можуть звинуватити в узурпації влади

Валерій Клочок
8 Гру 2023

З наближенням весни 2024 року в колах юристів-конституціоналістів все частіше точаться дискусії, чи може Володимир Зеленський залишатися на своїй посаді після закінчення першого президентського строку.

Як відомо, Конституція і закон «Про правовий режим воєнного стану» передбачають, що Верховна Рада продовжує свої повноваження, поки не буде обрано новий парламент після скасування воєнного стану.

Що стосується повноважень президента, то тут не все так однозначно. Закон говорить, що президентські вибори в умовах воєнного стану забороняються. Але при цьому у Конституції відсутня норма, яка б чітко дозволяла президенту продовжувати повноваження президента до закінчення воєнного стану.

Тобто положення Конституції можна трактувати навіть так, що після закінчення терміну повноважень за умов продовження воєнного стану президент повинен добровільно піти у відставку, а його обов’язки має виконувати голова парламенту.

Недосконалість і неузгодженість норм Конституції та закону про воєнний стан фактично ставить під сумнів законність перебування Володимира Зеленського на посту президента після березня 2024 року. Що це може означати на практиці?

Якщо Зеленський залишатиметься на своєму посту, опоненти можуть звинуватити його в узурпації влади. Неможливість залишити посаду президента під час війни може трактуватися, як свідома спроба нашкодити демократичному устрою України.

Не виключаю, що у рядах опозиції знайдуться навіть ті, хто спробує ініціювати порушення проти Зеленського кримінальної справи за узурпацію влади. Не даремно вже зараз лунають заклики про необхідність ініціювати звернення до Конституційного суду, аби він надав роз’яснення, які у майбутньому можуть стати предметом політичних спекуляцій.

Цілком ймовірно, що з наближенням березня Верховна Рада провалить чергове голосування про продовження воєнного стану, щоби у президента не було за що «чіплятися» для пояснень, чому він не йде з посади.

Що ж, як бачимо, 2024 рік буде дуже непростим. Наближення дати президентських виборів в Україні, складна ситуація на фронті, постійні політичні і корупційні скандали, вибори у США і РФ стануть серйозними викликами, з якими Україна ввійде у новий рік.  

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті