Вверх

КІНЕЦЬ ОЛІГАРХІВ?

Ігор Рейтерович
9 Кві 2023

У своєму матеріалі від 6 квітня 2023 року («Ukraine Has Decimated Its Oligarchs But Now Fears New Ones») агентство Bloomberg стверджує, що українські олігархи внаслідок російського повномасштабного вторгнення втратили не лише свої активи, але й політичний вплив, через що фактично перестали бути олігархами. Разом з тим, ризики появи нових олігархів в Україні все ще зберігаються.

Чутки про економічну смерть олігархів дещо перебільшені

Згідно даних Forbes, статки найбагатших українців у грудні 2022 року (у порівнянні з лютим минулого року) впали більш ніж на $20 млрд, до $22,5 млрд. Семеро осіб випали з першої двадцятки найбагатших, причому з різних причин. Наприклад, Ігор Коломойський втратив українське громадянство, а Віктор Медведчук був звинувачений у державній зраді та пізніше обміняний на українських воїнів, яких тримали у полоні росіяни. Натомість у списку з’явилося багато нових підприємців, які прийшли з інноваційної економіки. Водночас, попри значні втрати (наприклад, у Ріната Ахметова залишилося $4,4 млрд. з $13,7 млрд.), статки багатьох олігархів, як і раніше, вимірюються мільярдами доларів США. Більше того, вони вже пристосувалися до нових умов та активно працюють над розширенням свого бізнесу. Тож з економічної точки зору власники великого бізнесу залишаються достатньо впливовими гравцями, з якими держава змушена буде рахуватися як мінімум у найближчі роки.  

Політичні та медійні трансформації

А от у інших сферах ситуація суттєво змінилася. Політичні та значною мірою медійні можливості олігархів на сьогодні суттєво обмежені, причому в силу як об’єктивних, так і суб’єктивних причин. 

По-перше, політика в Україні (передусім в сенсі боротьби за владу та лобіювання інтересів) як така відсутня. Переважна більшість питань, які розглядаються у Верховній Раді, стосуються національної безпеки та оборони. А ті що не стосуються, все одно розглядаються через призму війни. Тож лобіювання вузькокорпоративних інтересів та критика влади у подібній ситуації навряд чи знайшли б підтримку у громадян. 

По-друге, Україна стає все більш централізованою та мілітаризованою державою, що звужує простір для дискусій та обговорень. Принаймні, під час дії воєнного стану. По-третє, відбулася монополізація медійного простору, тож для багатьох олігархів елементарно невигідно стало утримувати власні ЗМІ. В сукупності ці та інші фактори призвели до того, що деякі експерти та журналісти пафосно назвали закінченням «ери олігархів». Але є одне «але». Точніше, два. 

Майбутнє олігархів

Перше – все, про що ми зараз говоримо, безпосередньо пов’язано з війною, яка накладає об’єктивні обмеження. А от якою буде ситуація після війни – питання відкрите. Рано чи пізно в Україні відновиться нормальний політичний процес і хто тоді може завадити олігархам знову повернутися у політику? Закон України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» який так і не запрацював? І, до речі, далеко не факт, що запрацює – передусім в силу своєї недосконалості. Тиск з боку влади? Можливо, але владі потрібні будуть гроші на вибори та лояльність з боку великого бізнесу. Виключно силовими методами цього досягти не вдасться. Нарешті, давайте не будемо забувати, що наше законодавство про фінансування політичних партій, політичну рекламу, запобігання політичній корупції, вибори в цілому дуже далеке від досконалості. Тож старі схеми та механізми знову почнуть використовувати, хоча можливо і не в таких масштабах. 

Друге – поява нових олігархів. Саме про цю загрозу пише Bloomberg та прямо пов’язує її з можливістю незаконного збагачення за рахунок майбутнього «плану Маршалла» для України. І така загроза дійсно існує, бо вже зараз через централізацію всіх процесів (з паралельним згортанням реформи децентралізації як такої) стартував фактичний переділ ринку в інтересах певних груп. Поки що він доволі повільний, однак гарантовано пришвидшиться як тільки в Україну почнуть заходи гроші на повоєнну відбудову. Чи скористаються цим певні особи, наближені до влади – питання риторичне. 

Що далі?

Завершити реальну деолігархізацію в Україні можливо. Однак для цього передусім необхідно завершити судову та податкову реформу, внести зміни у законодавство про політичні партії та врешті-решт прийняти закон про лобізм. І, звичайно, реально протидіяти політичній корупції. Особливо, якщо мова йде про друзів та знайомих на різних посадах або у бізнесі. 

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті