Вверх

Захід складає пазл «Мир в Україні»

Андрій Миселюк
17 Сер 2023

Західні союзники нашої країни приступили до прикладного аналізу варіантів своїх дій у випадку, якщо до зими цього року нашим військам не вдасться кардинально переламати ситуацію на фронті і змусити Росію запросити мирних переговорів. Маркером цього стала заява керівника апарату генерального секретаря НАТО Стіана Єнссена про можливе членство України в Альянсі в обмін на територіальні поступки Росії.

Тут відразу підкреслю ключову річ: західні аналітики підходять до оцінки ситуації у війни РФ проти нашої країни на 100% прагматично – це їхня сильна сторона. І оцінюють кількісні показники і конкретній результати дій України та наших ворогів за 2,5 місяці нашого наступу. Та намагаються за допомогою цих оцінок спрогнозувати ситуацію на кінець цього – початок наступного років.

Проте – і це надзвичайно важливо  – вони аналізують переважно окремо елементи тиску на російські війська на полю бою. І не поєднують їх у своєму аналізу із результатами економічного пресингу на РФ (наглядною демонстрацією ефективності дій на цьому напрямку є серпневе падіння курсу рубля стосовно долару США нижче сотні, навіть незважаючи на безпрецедентне підвищення облікової ставки Нацбанку РФ на 3,5%), зростанням внутрішніх протиріч в еліті РФ (перебуваємо в очікуванні «путчу Вагнера»-2), тощо.

Тому не применшуючи значення появи у публічному просторі компромісних варіантів закінчення війни РФ проти України (нагадаю, що піонером ідеї вступу України до НАТЬО в обмін на територіальні уступки нашої країни Росії ще минулого року був колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер) у таборі наших західних партнерів, треба їх оцінювати адекватно. А саме – як намагання Заходу оцінити реалії речей станом на сьогодні, спрогнозувати найбільш вірогідні сценарії подальшого розвитку подій та розробити найбільш ефективну стратегію дій західних країн (але не України!) у тих умовах, які є у наявності.

Тому й не треба впадати у розпач від окремих пропозицій західних партнерів щодо закінчення війни в нашій країні. Чи надсилати прокльони на адресу Заходу за те, що його представники намагаються вибудувати  свої альтернативні стратегії дій у доповнення до мейнстрімовської лінії «Україна у ході свого наступу досягає значних успіхів на полі бою та із позиції переможця нав’язує Росії умови миру».

Саме на цьому й треба робити акцент в оцінці заяви керівника апарату генерального секретаря НАТО Стіана Єнссена про можливий сценарій членства України в Альянсі в обмін на територіальні поступки Росії, сказані напередодні. А саме: Єнссен зазначив, що його заява була «частиною ширшої дискусії про можливі майбутні сценарії в Україні».  «Мені не слід було говорити про це в такий спосіб. Це була помилка», – додав посадовець Альянсу.

Тобто, слова Єнссена про можливий компроміс «вступ України до НАТО в обмін на відмову від умовного Криму» є складовою більш широких дискусій у НАТО про варіанти та умови закінчення війни РФ проти нашої країни.  Де першочергову роль гратиме оцінка того, з якої позиції сторони підходять до мирних переговорів.

«Якщо – і я наголосив, якщо – ви доходите до точки, коли можете вести переговори, військова ситуація на полі бою, те, хто що контролює, буде абсолютно грати центральну роль і обов’язково матиме вирішальний вплив на те, який вигляд матиме можливий результат цієї війни», – зазначив Єнссен. Саме тому, додав посадовець Альянсу, «вкрай важливо, що ми підтримуємо Україну тим, чого вона потребує».

Звичайно, на офіційному рівні партнери продовжуватимуть підтримувати офіційну позицію Києва: потрібно поновлення територіальної цілісності нашої країни у кордонах 1991 року. Тому й в адміністрації президента США швидко спростували інформацію про те, що ведуться розмови про можливе надання Україні членства в НАТО у випадку відмови від частини своїх територій на користь РФ.

Координатор зі стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі, відповідаючи на запитання журналіста щодо дискусій про обмін українських територій на членство в НАТО, заявив: «Нічого подібного. Це не так».

Посадовець наголосив, що позиція влади США полягає у тому, що в перспективі Україна зможе стати членом НАТО, що підтвердило керівництво країн-членів Альянсу під час останнього саміту у Вільнюсі.

І все ж таки партнери України почали замислюватись над тим, як будуть розвитатися події у тому випадку, якщо нашим військам не вдасться нанести серйозну поразку росіянам у ході наступу цього року. Якнаписала на днях Wall Street Journal, на Заході усвідомлюють: без великого прориву в рамках нинішнього контрнаступу бойові дії в Україні триватимуть ще довго.

На Заході сподівались, що успішний контрнаступ ЗСУ допоможе розпочати мирні переговори до зими. Проте зараз, на думку експертів, ймовірність цього – невелика, пише WSJ. «Гадаю, зараз в адміністрації США розуміють, що Україна не зможе найближчим часом повернути всі свої території», – зазначив Іво Даалдер, який був послом колишнього президента США Барака Обами в НАТО.

У Києві та в столицях Заходу занепокоєні тим, що політики та виборці можуть почати сприймати війну в Україні, як трясовину, і невдоволення підтримкою України зростатиме.

І навіть якщо західні прихильники збережуть рішучість, час минає, і українські військові витрачають боєприпаси, техніку і живу силу, зазначають автори статті.

На думку видання, зараз мета України полягає в тому, щоб нинішній наступ завершився досить успішно — так влада зможе показати своїм громадянам і прихильникам у Вашингтоні та Берліні, що вони не даремно підтримували Київ, і що ця підтримка потрібна й надалі.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті