Вверх

УКРАЇНА ВИЗНАЧАТИМЕ РЕЗУЛЬТАТИ ВИБОРІВ У США

Ігор Рейтерович
30 Кві 2023

25 квітня чинний президент США Джо Байден офіційно оголосив про наміри вдруге змагатися за президентську посаду на виборах 2024 року. Попри результати соціологічних опитувань (згідно з якими більшість виборців Демократичної партії вважають, що йому не потрібно переобиратися на другий термін), це рішення є не лише цілком очікуваним, але й безальтернативним. Адже, на відміну від Республіканської партії, внутрішня конкуренція претендентів на головну посаду в країні у демократів практично відсутня. Що, безумовно, має не лише свої плюси, але й мінуси.   

Стартові можливості

Зі старту президентської кампанії Байдену доведеться зіткнутися з трьома викликами. По-перше, це рейтинги. Свіже опитування Reuters/Ipsos показує, що лише 39% американців схвалюють його роботу. Цифри треба міняти у кращий бік, причому робити це швидко. Адже в американській політичній традиції рейтинги мають характерну особливість – спочатку їх складають на основі громадської думки, а потім вони самі починають визначати та змінювати громадську думку. Тож тривала негативна тенденція щодо підтримки того чи іншого кандидата здатна поховати його перспективи на самому початку кампанії – причому незалежно від того, що він і як буде робити далі. 

По-друге, це похилий вік претендента. Попри загальну толерантність, характерну для західних суспільств, на це все більше і більше звертають увагу. І заяви та дії Байдена аналізують саме з точки зору його здатності приймати виважені та обґрунтовані рішення, а також вміння управляти не стільки державою, скільки передусім собою.

По-третє, це конкуренти. Точніше, один конкурент – Трамп. Останній робить все можливе для того, аби перевести майбутню кампанію у формат виключно особистого протистояння двох кандидатів. Це, на думку Трампа, дозволить йому персоніфікувати будь-які кримінальні переслідування проти нього та подати їх не, як роботу правоохоронних органів та судової системи, а як звичайну помсту Байдена. Зрозуміло, що діючому президенту США необхідно цього максимально уникати, але поки не ясно, як правильно це зробити. Є певні сподівання на внутрішню боротьбу у стані республіканців, однак не факт, що це спрацює. Трампу немає чого втрачати, тож він буде й надалі піднімати градус протистояння.      

Україна у центрі кампанії

Не викликає жодних сумнівів той факт, що Україна опиниться у фокусі президентської кампанії в США. Про неї говорили, говорять і будуть говорити – причому, як у контексті протистояння росії, так і власне внутрішньої політики (запобігання та протидія корупції, реформи тощо). Тональність цих розмов буде різною – і нам слід до цього пристосуватися. Не звикнути, а саме пристосуватися – щоб вміти вчасно та ефективно реагувати на ті речі, які не дуже будуть нам подобатися.

Водночас для Байдена «українське питання» може – і повинно – стати ключовим у його кампанії. По-перше, майже дві третини американців (незалежно від партійної приналежності) тією чи іншою мірою підтримують нашу країну. Тож цим електоральним ресурсом слід правильно скористатися. По-друге, адміністрація діючого президента США, зробила вже стільки для підтримки України, переслідуючи при цьому дві ключові мети – допомогти Україні вистояти та не допустити Третьої світової війни, що зупинятися на півдорозі буде не те щоб не правильно, а просто безглуздо. Тим більше, що перемога України фактично гарантує Байдену переобрання – навіть на фоні різних внутрішніх проблем.

Однак для цього адміністрація діючого президента США повинна врешті-решт відійти від «золотої середини» підтримки України – причому, як за масштабами і «асортиментом», так і темпами підтримки. А також чітко визначитися, ким вона хоче бачити Україну – звичайним партнером або справжнім союзником. Зрозуміло, що останнє передбачає членство України в НАТО та двосторонні чи багатосторонні безпекові гарантії на шляху до членства в Альянсі. І це може стати ключовою темою президентської кампанії Байдена. Тим більше, що у нашої держави зберігається не лише двопалатна, але й двопартійна підтримка в США, що явно на руку саме діючому президенту, а не його потенційним конкурентам.    

Ігор Рейтерович, кандидат політичних наук, керівник політико-правових програм Українського Центру суспільного розвитку

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті