Вверх

Чи стане дзвінок Сі Зеленському доленосним для України?

Валерій Клочок
28 Кві 2023

Нарешті довгоочікуваний діалог стався — 26 квітня Сі Цзіньпін зателефонував Зеленському. Розмова тривала годину, що за політичними мірками досить довго. Після її завершення Київ та Пекін опублікували офіційні заяви. Як і очікувалося, ця подія була результативною та «зсунула кригу» у відносинах двох країн. Одразу після завершення розмови Володимир Зеленський на власній сторінці в соціальній мережі Twitter написав наступне:

«Провів тривалу змістовну телефонну розмову з головою КНР Сі Цзіньпіном. Вірю, що вона, а також призначення посла України в Китаї дасть потужний поштовх розвитку наших двосторонніх відносин».

Направду дії не змусили на себе довго чекати. Майже одразу Зеленський підписав указ про призначення колишнього міністра з питань стратегічних галузей промисловості, Павла Рябікіна послом України в Китаї. Але на цьому важливі події не закінчуються.

“Мирний план” Китаю та позиція України щодо Тайваню

Позиція Зеленського була категоричною, що повністю унеможливлює розгляд мирного плану в контексті пошуку компромісів щодо територіального питання. Він знову нагадав, що Україна прагне відновити кордони 1991 року та ніяких інших варіантів розглядати не буде. Але цікавою виявилася заява Зеленського про підтримку “політики одного Китаю”, яка була підкріплена подякою Сі Цзіньпіна стосовно визнання територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України. 

Як тоді бути з Тайванем – Китайською республікою, який Україна не визнає офіційно, так само, як його не визнають і більшість країн світу? Тайвань не є членом ООН. Цю країну офіційно визнає лише 13 країн, серед яких немає ані США, ані країн Європи, ані росії.

Тайвань довгий час є предметом боротьби демократичного світу. США веде активну підтримку та навіть готова воювати на стороні держави проти Китайської Народної Республіки у разі, якщо останні розпочнуть військову операцію щодо приєднання цієї території, реалізовуючи в такий спосіб на практиці “політику одного Китаю”. Залежно з якого боку поглянути на тайванську-китайську проблему позиція України може трактуватися або як підтримка Китаю і суперечка зі США або.. Але ж і США не визнають незалежність Тайваню… Нічого не зрозуміло – як дишло, куди повернеш — туди й вийшло…

Позиція Зеленського у розмові з Сі Цзіньпіном умовно повертає нас до 24 лютого 2023 року. Тоді відбулася прес-конференція з нагоди роковин вторгнення росії в Україну. Напередодні цієї дати Пекін опублікував свій варіант мирного плану, що містив 12 пунктів. Тоді Зеленський у своїй промові згадав цей момент та сказав, що бачить в ньому позитивні сигнали. Під час розмови з Сі Цзіньпіном ці пункти обговорювалися у площині сьогодення. Після завершення розмови прес-секретар Зеленського Сергій Нікіфоров, заявив, що спільні точки дотику знайдено. Їх погляди збігаються в декількох важливих моментах:

  • ніхто не має права використовувати ядерну зброю, як предмет маніпуляції;
  • ядерні обʼєкти не можуть бути заручниками.

Також Зеленський багато говорив про торговельну співпрацю з Китаєм, на чому акцентував й сам Сі Цзіньпін. Раніше Китай посідав перше місце в зовнішньо-торговельному балансі нашої країни. Але останні роки до початку широкомасштабного вторгнення домінувала саме росія. Звісно ж, країни ЄС теж активно співпрацювали й співпрацюють з Україною, нарощують торгові обороти але тоді займали нижчі позиції. Сі Цзіньпін та Зеленський у своєму діалозі наголошували на тому, що теми обговорюються у площині лише одного Китаю та лише однієї України. Тобто очільники двох держав справді поважають суверенітет та цілісність, що є хорошим знаком.  

Французький шлейф переговорів Сі та Зеленського

Діалог між Зеленським та Сі Цзіньпіном фактично спростував недавні заяви посла Китаю у Франції Лу Шає, який публічно заявив, що Крим завжди належав росії. Офіційний Китай досить розмито прокоментував дзвінок, говорячи про пункти, які Україні слід виконати, конкретно не назвав нічого. Незмінною лишається думка обох сторін щодо ядерної безпеки — в ядерній війні ніхто не виграє.

Сі Цзіньпін загадав про ядерну риторику путіна у війні проти України, але цю тему не називає актуальною. Наразі Пекін має намір відправити в декілька країн, включаючи Україну, свого офіційного представника, який із заматиметься переговорним процесом. Ним стане колишній посол Китаю у росії Лі Хуей. Деталі таких візитів поки що невідомі. Але якщо брати до уваги недавній приїзд міністра оборони Китаю до Москви — цілком можливо, що з росією обговорюватиметься не лише військово-торговельна галузь. 

Реакція світу

У світі досить стримано відреагували на розмову Сі Цзіньпіна із Зеленським. Одним із  перших з публічним коментарем виступив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США — Джон Кірбі. У Білому Домі позитивно відзначили цю подію, але сам Кірбі не впевнений, що це якось вплине на сьогодення. Звісно ж, цей дзвінок мав статися та щось змінить, але великого прогресу чекати не варто, принаймні поки що. 

Стосовно заяв Зеленського щодо підтримки політики одного Китаю, тобто фактичного визнання Тайваню частиною КНР, в США ніяк не відреагували. Скоріше за все ці країни справді мають якісь домовленості щодо присутності Пекіну у переговорному процесі між Україною та росією. Говорячи про можливе втручання Китаю зі своїм мирним планом, Кірбі зазначив наступне:

«Якщо буде мир шляхом переговорів — це повинно статися, коли президент Зеленський буде до цього готовий. Коли він зможе зробити це з позиції сили. Ми, безумовно, будемо вітати будь-які зусилля, спрямовані на досягнення справедливого миру, якщо цей світ може бути справедливим, стійким та надійним. І, на наш погляд, мир не буде стійким або заслуговуватиме довіри, якщо українці та особисто президент Зеленський не будуть в нього інвестувати та підтримувати».

Джон Кірбі натякнув, що Україна має особисто підтримувати розвиток оборонної спроможності, що останні роки належним чином не розвивалося. Саме це буде гарантом цілісності держави у майбутньому.

Щодо коментарів інших держав — їх не так багато. У Франції Еммануель Макрон мовчав – говорив за нього його апарат. У Єлисейському палаці підтримали позицію свого президента, який раніше висловлював думку, що Китай має бути посередником у переговорах між Україною та росією. (Ну воно й не дивно). Проте цю точку зору не підтримав скандально відомий президент Чехії — Петр Павел. Він заявив, що Китай не може виступати посередником, оскільки на його переконання в Пекіні мають намір затягувати війну.

Наразі світ без офіційного підтвердження обирає Китай єдиним інструментом, що може зупинити росію. Чи буде це так — невідомо, але прогрес не буде швидким. Україна готується до контрнаступу, хоча офіційні джерела стверджують, що операція вже йде в умовах «тиші». Тобто прогрес, але розголошувати деталі поки не поспішають. 

Тож яким чином росія повернеться додому та чи буде цьому сприяти Пекін — покаже лише час.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті