Чому путін знову заговорив про ядерну зброю?
Напередодні політичний інфопростір сколихнула новина про те, що Путін має намір розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Під час інтерв`ю для телеканалу Росія він зазначив, що у липні 2023 року на білоруській території з’явиться сховище ядерної зброї, яке начебто буде, як відповідь на передану зброю НАТО Україні. Скоріш за все мова йде про передачу Великою Британією снарядів зі збідненим ураном для танків Challenger 2. Варто наголосити, що така зброя не є забороненою, але вже викликала занепокоєння та паніку в Кремлі. Риторика Путіна не схожа на весняні жарти, тому такий розвиток подій можна очікувати.
Чи справді Білорусь піде на це?
Щоб зрозуміти, наскільки Білорусь є власністю Кремля, достатньо зазирнути в недалеке минуле, а саме у 2021 рік. Саме тоді самопроголошений президент Олександр Лукашенко фактично дав зелене світло Росії на розміщення ядерної зброї на території своєї країни – 30 листопада 2021 року він запропонував внести відповідні зміни до Конституції Білорусі. У лютому 2022 року зміни були підписані і Білорусь позбулася конституційної згадки, що вона неядерна і нейтральна держава. Дивлячись на ці “маневри” можна дійти висновку, що вся ця спецоперація про розміщення російської тактичної ялерної зброї готувалося заздалегідь, ще до початку широкомасштабного вторгнення.
У відкритому доступі можна знайти інформацію про три об’єкти, що за часів СРСР мали статус «центральної бази зберігання» («ЦБХ») ядерної зброї. Як не дивно, вони підпорядковувались 12-ому Головному управлінню Міноборони в Москві – «Гомель-30», та аналогічні «ЦБХ» біля аеродрому в Барановичах та при «Мачулищах». Інформації щодо будівництва нових «ЦБХ» не зафіксовано, але ті ж «Мачулища» проходять модернізацію.
Раніше Путін вже казав, що Білорусь отримала “іскандери”, що можуть нести ядерні боєголовки. Так само і низка білоруських літаків були переобладнані під брудні потреби Кремля. Це підтверджує поведінка авіації, адже останнім часом білоруські пілоти активно “тренуються”, що провокує повітряну тривогу по всій Україні.
Як відреагував Захід?
Для Заходу путінська риторика про ядерну зброю не є новиною та не мотивує діяти більш рішуче. Але певні коливання Путін спровокував. Інститут вивчення війни Сполучених Штатів Америки наголосив на тому, що такі дії не можна розцінювати, як перспективу розвитку ядерної війни. Коли події на фронті йдуть не так, як планувалось, Кремль періодично згадує про свій ядерний арсенал, тим самим намагаючись маніпулювати.
Аналогічне бачення висловили в ЄС. Жозеп Боррель наголосив, що приводу для паніки немає. Також він акцентує на недавній зустрічі Сі Цзіньпіна з Путіним, оскільки очільник Китаю неодноразово заявляв, що не дасть Росії використати свій ядерний потенціал. Звісно, путінські залякування обговорили в Пентагоні та Німеччині. Одностайно — Кремль блефує.
НАТО засуджує такі дії та не сприймає балачки серйозно, продовжуючи готувати новий пакет санкцій. З позитиву для Путіна — Міністерство закордонних справ України ініціювало спецзасідання Ради Безпеки ООН, щоб обговорити це та закликати світ діяти рішуче.
Навіщо це Путіну?
На фоні шалених втрат Путін все більше розуміє, що шансів завершити успішно спецоперацію немає. Саме тому він періодично залякує світ ядерною зброєю, адже це справді єдиний козир в його колоді карт. Україна готується до контрнаступу та нарощує сили, в той час як Росія зазнає шалених втрат та вагається стосовно нової хвилі мобілізації. Вже зараз «на болотах» розглядаються різні варіанти, як добровільно залучити більше військовослужбовців до війни. Зокрема, муніципальна адміністрація на заході Ярославської області пообіцяла добровольцям космічні суми та умови за їх життя:
- одноразову премію близько 3800 доларів за добровільну реєстрацію;
- якщо добровольця відправлять в Україну — він отримуватиме місячну зарплату до 2500 доларів;
- передбачені додаткові виплати у розмірі близько 100 доларів на день за «участь в активних наступальних операціях» та 650 доларів «за кожен кілометр просування в складі штурмових груп»;
- солдат також отримає пільги в сплаті податків і кредиту;
- отримають бонуси й сім`ї солдатів, а саме, пільговий статус вступу до університету їх діти;
- матиме щедру компенсацію сім’ї, якщо солдат буде поранений або загине у бою;
- якщо солдат залишиться живим — влада дає статус ветерана війни, який несе ще більше пільг.
Такі умови, на думку Кремля, мають стимулювати росіян переходити на сторону влади та проявляти цікавість до інтересів путінської кліки. Але зараз цього замало, оскільки авторитет російського диктатора вже явно не такий, яким він був 24 лютого. Не дивлячись на це, головна та єдина мета Кремля — продовжувати війну, кидаючи на це максимум ресурсів. Ядерний шантаж можна розцінювати, як невдалу спробу відвернути увагу союзників України, щоб виграти трохи більше часу. Попри це, світ залишається з Україною та продовжує допомагати, адже варіант закінчення конфлікту лише один — наша перемога.
P.S. В той час, як готувався цей матеріал, до антипутінської коаліції, спровокованої ядерною риторикою російської диктатора, доєднався і Китай. Коментуючи заяву РФ про розміщення в Білорусі ядерної зброї, в Пекіні заявили, що слід знижувати стратегічні ризики, а в ядерній війні не може бути переможців.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає