Вверх

Будь-які прояви самоорганізації на росії будуть жорстоко придушені

Віталій Кулик
24 Січ 2024

Після того, як у Башкортостані тисячі людей вийшли на мітинги, з’явилося багато новин, що це ознака початку краху російської імперії. Справді, це цікавий кейс, який демонструє певні лінії напруги у російському суспільстві, на які центральна влада неспроможна дати адекватну відповідь. Тим паче, що протести відбулися у контексті так званих виборів президента росії, що для будь-якого автократичного режиму є дуже небажаним сценарієм.

Що, власне, спонукало башкірів вийти на протести? Там накопичилися проблеми як соціально-економічного, так і національного характеру. Рівень життя башкірів нижчий, ніж етнічних росіян. На території Башкортостану відбувається екстенсивний видобуток сировини – металів, соди, тощо. Башкірів часто не беруть на роботу, надаючи перевагу мігрантам з інших регіонів і країн. Тому в Башкортостані й виник рух за справедливість, який об’єднав націоналістів і лібералів.

Однак навряд чи можна говорити, що у найближчій перспективі протести у національних республіках та й у будь-яких інших регіонах рф можуть перерости у реальну загрозу владі володимира путіна. 

На росії впродовж щонайменше останніх 10 років планомірно витравлювався інстинкт самоорганізації населення на горизонтальному рівні, вбивалася спроможність до самоорганізації на базових рівнях. Будь-яка спроба самоорганізації у рф розцінювалася і розцінюється як загроза національній безпеці. Самоорганізація, яка виходить за рамки домового чи батьківського комітету, системно придушується.

Не варто переоцінювати спроможності рухів на кшталт протестів у Башкортостані. По-перше, у них немає сильних лідерів, вони лише з’являються. По-друге, Москва має достатньо ресурсів для придушення таких протестів. По-третє, ми не бачимо готовності місцевих еліт підтримувати протести. А тому з більшою ймовірністю варто очікувати, що будь-які прояви самоорганізації в російських регіонах будуть жорстоко придушені, ніж досягнуть якогось успіху.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті