Вверх

«Безмежної дружби немає». Що стоїть за заявою Китаю щодо росії

Ігор Чаленко
6 Кві 2023

У Кремлі, як кажуть російською, «приуныли». І причина цьому – заява посла Китаю в ЄС Фу Цуна. Представник Піднебесної в Євросоюзі заявив, що Китай не перебуває на боці ерефії у війні проти України. Більше того, Фу Цун наголосив, що декларація про безмежну дружбу з росією є нічим іншим, як просто риторикою. Китай, за його словами, не надавав летальної зброї рф і не визнає анексії всіх українських територій включно з Кримом. Пропоную розібратись, що це власне було.


 
По-перше, годинне інтерв’ю Фу Цуна вийшло в акурат перед поїздкою президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та президента Франції Еммануеля Макрона до Китаю. Тобто в офіційному Пекіні чудово усвідомили, що публічна підтримка Москви заганяє КНР у вузькі рамки, в яких затісно, виходячи з попередньої традиції зовнішньої політики.


 
І навіть без росії не все так гладко. Можна згадати похолодання з ЄС внаслідок теми з уйгурами. Або інший момент – торгівельна війна, ініційована Сполученими Штатами ще за часів Трампа, була вкрай болісно сприйнята китайцями, оскільки заважала дружити. У китайському розумінні це означає заходити на всі можливі ринки та вибивати собі преференції. Не забуваючи, звичайно, і про можливості промислового та іншого шпигунства. Це повністю дисонує з доступом великих іноземних компаній на внутрішній китайський ринок, який фонтанує протекціонізмом.
 


Слова Фу Цуна – це фактично це відповідь Пекіна на попередні заяви тієї ж фон дер Ляєн, що позиція по російсько-українській війні буде визначальною для відносин між ЄС та Китаєм. Тобто Китай вустами посла Китаю в ЄС прямо каже – давайте домовлятися.
 


По-друге, Китай відверто ображений позицією російської федерації щодо фантазій путіна про розміщення тактичної ядерної зброї у білорусі.
 


Росія наплювала на спільну заяву ядерного клубу включно з Китаєм від 3 січня 2022 року щодо прихильності Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Ну добре, хай попередній документ був підписаний п’ятьма державами, де також у КНР є геополітична конфронтація.
 


Але як бути зі спільною заявою рф та Китаю за результатами візиту Сі Цзіньпіна в Москву? Тут потрібно процитувати: «Усі ядерні держави не повинні розміщувати ядерну зброю за межами національних територій і повинні вивести всю ядерну зброю, що розміщена за кордоном». І після цього ми бачимо заяви російських і білоруських високопосадовців виключно з путіним та невизнаним лукашенком, що продовжують піднімати градус. Лукашенко вже вимагає фактично розміщення стратегічного ядерного озброєння на додаток до ТЯЗ, що розташують недалеко від кордону з Польщею. Ось і закінчилось палке кохання на одній ночі.
 


Очевидно, що за нинішнього пасьянсу росія втрачає навіть симулякр, що мала не просто великого союзника, а навіть сюзерена. Знову одна, знову в ізоляції. Звичайно, є ще Іран та Північна Корея. Але це ж все не те.
 


Наголошую, не потрібно думати, що Китай змінив свою точку зору. Він діє для себе абсолютно класично, обмінюючи певну дипломатичну прихильність на конкретний економічний зиск.
 


Але КНР – це не звичайна країна. Це постійний член Ради безпеки ООН. Нагадаю статтю 1 зі статуту: «ООН має на меті підтримувати міжнародний мир та безпеку і з цією метою вживати ефективних колективних заходів для запобігання та усунення загрози миру й придушення актів агресії…» . Обрана Китаєм позиція у минулому та поки що у цьому році не сприяла досягненню цієї меті, хоча саме на КНР як постійному члені Радбезу є особлива відповідальність.
 


І т.зв «мирний план», оголошений на річницю широкомасштабного вторгнення рф в Україну цю ситуацію не виправив.
 


Вірю, що Китай має можливості для того, аби вплинути на Москву та припинити бійню в Україні. Як мінімум, потрібно почати називати війну війною, а не кризою, та перестати давати пас росії на G20 та у тому ж ООН. І це вже буде непоганий початок. Також потрібен прямий контакт із українським керівництвом. Разом з тим, щодо російських енергоносіїв Китай може не хвилюватись.

Кремль публічно усвідомлює, що санкції – це надовго, тож подальшій економічній співпраці на східному напрямі нічого не загрожує.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті