Вверх

Як брешуть в МОЗ щодо продажу ліків без рецепту

Юрій Гаврилечко
1 Кві 2023

Після широкого суспільного розголосу щодо обов’язковості наявності рецепту для купівлі в аптеці чи не майже всього переліку лікарських засобів, що продаються на території  України, в МОЗ почали пояснювати, що «їх не так понялі» і… послалися при цьому на Постанову Уряду від 7 травня 2022 р. № 542.

І ось тут починаються дива.

По-перше, ця Постанова дійсно доповнює ліцензійні умови здійснення аптеками господарської діяльності пунктом 31-1 із підпунктом 3, згідно з яким «відпуск рецептурних лікарських засобів (крім лікарських засобів, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на спеціальних рецептурних бланках за формою № 3, комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, за кошти пацієнта та/або інших джерел, не заборонених законом, крім бюджетних коштів, може здійснюватися без рецепта лікаря за умови надання пацієнтам працівниками аптек та їх структурних підрозділів під час відпуску таких лікарських засобів роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією».

Одразу зауважу, що у формулюванні використане слово «можуть», а не «мають». Відповідно, ухвалення рішення щодо відпуску рецептурного препарату залишається за провізором в самій аптеці! Тобто уряд свідомо переклав відповідальність з себе на працівників аптеки щодо того, чи продадуть вони ліки чи ні. Але це ще не все!

По-друге, коли уважно придивитись до тих самих ліцензійних умов, до яких внесено зміни, а саме до Постанови Уряду  від 30 листопада 2016 р. № 929, якими їх затверджено, то ми побачими підпункт 3 пункту 31-1 викладений у зовсім іншій редакції, яка виглядає так: «на територіях, які включені Мінреінтеграції до підрозділу 2 розділу I і розділу II переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, відпуск рецептурних лікарських засобів (крім лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини, комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів)), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта та/або інших джерел, не заборонених законом, крім бюджетних коштів, може здійснюватися без рецепта лікаря за умови надання пацієнтам працівниками аптек та їх структурних підрозділів під час відпуску таких лікарських засобів роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією». Тобто, продаж без рецептів МОЖЕ здійснюватися, але не на всій території України. І Ця норма введена в дію змінами, що встановлені у Постанові Уряду від 17 березня 2023 р. № 236.

Тобто, два тижні тому продаж рецептурних ліків на всій території України була заборонена!!! І дозвіл на такий продаж залишився лише на території активних бойових дій та…. тимчасово окупованих російською федерацією територіях України! Саме так. І це не першоквітневий жарт.

По-третє, залишається чинним та продовжує діяти Наказ МОЗ від 19 липня 2005  № 360, за яким мають здійснюватися продажі рецептурних ліків доповнено пунктом 5-1 щодо норм виписування та застосування рецептів в електронній формі. І все. Інших змін щодо «продажу без рецепту» там немає. А щодо воєнного стану, то у п.5-1 зазначено: «Установити, що на період дії воєнного стану на території України у разі відсутності технічної можливості виписування електронних рецептів на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, рецепти на зазначені лікарські засоби можуть виписуватися в паперовій формі відповідно до Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених цим наказом». І все.

Тому коли ви чуєте чи читаєте про те, що «нічого не змінилось» – то знайте: ВАМ НАХАБНО БРЕШУТЬ В ОЧІ!

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті