Вверх

Тарас Загородній: Тему членства України в НАТО в обмін на здачу територій Захід просуває давно

Редакція
21 Сер 2023

«Тему членства України в НАТО в обмін на здачу територій захід просуває давно. Тому я не зрозумів, чому всі так здивувалися. Набагато важливіше чи життєздатна ця схема. Я вважаю, що ні”, – таку думку висловив під час запису програми ЦГА “Вежа” Тарас Загородній, політичний та економічний експерт, керуючий партнер національної антикризової групи.

“Ця заява звучала вже неодноразово і в такому ж контексті. Тільки тоді чомусь не було такого ажіотажу. Майже одночасно про це почав говорити Генрі Кіссінджер. У нього, щоправда, було красиво і завуальовано, що треба брати Україну в НАТО, тому що ми незріла еліта, якій дали зброю. І, мовляв, треба брати, щоб ми не нападали на росію і не створювали союзникам проблем. Тобто досить хитрувата така модель.

Більш ясно про це сказав на безпековому форумі відомий американський політолог Френсіс Фукуяма. Він сказав приблизно так: “Звільняєте території до Азовського моря і починаються перемовин”. Бо тоді, мовляв, путін чомусь раптом буде готовий до перемовин щодо здачі Криму. Далі, американський дипломат Курт Волкер говорив, що існує можливість вступу України в НАТО, умовно кажучи, частинами. Голова НАТО Столтенберг теж про це якось завуальовано говорив. І так далі. Тому я не розумію, чому всі так вибухнули, адже цю тему неодноразово піднімали. 

Інше питання полягає у тому, чи життєздатна ця тема. Я вважаю, що ні. Коли вперше ця схема з’явилась у західній пресі, навіть демократичні видання почали писати про те, що, мовляв, прийняли ж у НАТО свого часу Німеччину, хоча це була розділена країна. І ось тут виникає основна проблема: це все брехня і перекручування історичного контексту.

А тепер суто теоретично. Давайте припустимо, що Україна погоджується на такий варіант і віддає частину своїх територій. Те, що моделюють наші партнери: нас приймають в НАТО, але безпека розповсюджуватиметься лише на підконтрольні території. Вони, скоріше за все, наполягатимуть на тому, щоб ми відмовились від окупованих територій на міжнародному рівні. 

Далі. Чому в НАТО хочуть брати виключно країни, які не мають територіальних проблем? Тому що безпека має фіксуватися конкретними кордонами. Тобто, умовно, є польський кордон, він зрозумілий і от тут починається «п’ята стаття статуту НАТО». Тобто це передбачає демаркацію кордонів. А це означає, що перемовини ми вестимемо з росією. Приклад Грузії показує те, що росія в нинішньому вигляді недоговороздатна. Вона постійно рухатиме ці кордони.

Тому я вважаю, що все, що було сказано про вступ України в НАТО в обмін на території, це не випадково, але це лише “розводки”. Пусті обіцянки, які ще гірші за Будапештський меморандум”, – сказав Тарас Загородній.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті