Вверх

Ігор Чаленко: Ізраїльська модель безпекових гарантій виключає майбутнє членство України в НАТО

Редакція
31 Тра 2023

«Нещодавно WSJ випустив велику аналітичну статтю, в які навів слова президента Польщі та інших спікерів про те, що для України готуються безпекові гарантії на основі ізраїльського варіанту. Ця модель виключає майбутнє членство в НАТО та в будь-якому іншому оборонному альянсі і єдине, що отримає в такому форматі Україна – кошти та засоби на самооборону», – таку думку висловив у ході дискусії в програмі ЦГА «Вежа» політолог Ігор Чаленко.

«Якщо брати за основу саме ізраїльську модель, то тут одразу декілька проблем виникає. По-перше, це означатиме, що у разі вторгнення умовні Штати не прийдуть захищати Україну, а нам просто постійно надаватиметься допомога на самооборону. І ось тут проблема – ті 38 мільярдів, які Америка виділила Ізраїлю, по-перше, надходять не одразу, а протягом 10 років. І кошти ці повинні витрачатись виключно на закупівлю американської зброї. Тобто жодна ізраїльська ПВК не має використовувати надані гроші для переозброєння. А за 10 років до того був трохи інший формат. Ті ж самі 30 мільярдів виділялись протягом 10 років, тобто по 3 мільярди на рік. І можна було виходити за межі цієї суми, що й робилося за рахунок додаткових субсидій з федерального американського бюджету. Поступово ця американсько-ізраїльська модель підтримки звужується. І треба розуміти, що Ізраїль не має ворога, який має ядерну зброю. Ну, а по-друге, ізраїльська модель не передбачає  поступового приєднання до будь-якого оборонного альянсу. Єдине, що вона передбачає, це допомогу від окремих держав на самооборону», – зазначив політолог.

Також Ігор Чаленко нагадав про інший цікавий момент: у вересні минулого року Україна ініціювала «The Kyiv Security Compact», авторами якого є Андрій Єрмак і колишній очільник НАТО Андерс Фог Расмуссен.

«Цей документ передбачає безпекові гарантії для України від деяких інших країн, тобто та сама самооборона, але ці гарантії мали б надаватися до вступу України в НАТО, а от ізраїльська модель пропонує зовсім інші умови, тобто ніякого НАТО. Я вважаю, що зараз у політичних кулуарах іде величезна дипломатична дискусія, де намагаються залишити форму, але змінити зміст. Де замість майбутнього членства в НАТО хочуть просто затягнути це питання на необмежений термін», – висловив свою думку Ігор Чаленко.

В ході дискусії керівник Центру громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок виказав заперечення озвученій вищі думці Ігоря Чаленка: «От тут я з тобою не згоден. Днями читав інтерв’ю того ж самого Расмуссена, у нього запитали щодо членства України в НАТО, і він відповів, що всі ці процеси рухаються паралельно. Тобто ми йдемо і в НАТО, і до безпекових гарантій. Після зустрічей у форматі Рамштайну ми маємо вже 9 бригад, підготованих по стандартам НАТО. Тобто фактично ми дійсно рухаємося в напрямку Альянсу».

Інший учасник програми Олександр Антонюк наголосив, що він абсолютно впевнений у членстві України в НАТО. «Я абсолютно переконаний, що Україна буде в НАТО. Питання лише в тому коли і як. Знову згадаю модель Кіссінджера – відмовтесь від Донецької та Луганської областей, Криму, і ви в НАТО. Це – варіант вибору. Але чи ми на нього підемо? Думаю, що ні, якщо матимемо військові можливості і вийдемо на адмінкордони (1991 року – ред.) От тоді це питання буде актуалізоване. Тому що Україна контролює свої території і далі вже стоятиме питання глобальної безпеки. Враховуючи скільки ресурсів було влито в Україну за ці півтора роки, кількість зброї, технологій і фінансів, важко уявити, що таку країну захочуть залишати у нейтральному статусі. Це не раціонально, як мінімум з економічної точки зору. І ключовим моментом стане той день, коли Штати або Велика Британія візьмуть Україну під так звану ядерну парасольку».

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті