Висока облікова ставка, зростання тарифів та інфляція – основні драйвери росту бідності
Світовий банк нещодавно оприлюднив черговий звіт щодо стану бідності. Цього разу у фокусі дослідження опинилась Україна. Так, за даними експертів СБ, рівень бідності в Україні торік зріс з 5,5% до 24,2% – за межею бідності опинились 7,1 мільйона людей.
Нагадаю, що межею бідності Світовий банк вважає дохід у менш ніж $6,85 (252 гривні) на добу.
«Враховуючи, що безробіття неофіційно становить 36%, а інфляція досягла 26,6% наприкінці 2022 року, в майбутньому все більше українців можуть опинитися за межею бідності, – попередив регіональний директор установи зі Східної Європи Аруп Банерджі, – Що стосується рівня бідності, то великий розрив спостерігається між містами й селами. Найбільш відчутними наслідки зубожіння є саме в сільській місцевості».
За даними Звіту відчувають нестачу продуктів харчування або голодують кожне третє домогосподарство з числа тимчасово внутрішньо переміщених осіб та кожне четверте загалом.
Водночас, український уряд планує незабаром суттєво підвищити тарифи на електроенергію, обґрунтовуючи це «підготовкою до зими» та необхідністю відновлювати енергосистему, що була пошкоджена через війну. Як зазначив заступник міністра енергетики Фарід Сафаров, тарифи будуть підвищені перед наступним опалювальним сезоном.
«Для підготовки до опалювального сезону 2023/2024 необхідно приблизно 3,4 млрд доларів, з них 1,2 млрд – для закупівлі певного типу ресурсів. Решта суми – це те, що необхідно, щоб відновити, по-перше, лінії систем передачі. Це лінії «Укренерго», лінії систем розподілу електроенергії, це переважно обленерго, і для відновлення генераційних потужностей. Це ми говоримо про теплову генерацію, про зелену генерацію та гідроакумулюючі та гідростанції. Це приблизно 2,1 млрд доларів», – заявив Сафаров.
Водночас, у Міжнародному валютному фонді (МВФ) критикують законопроєкт, що повертає українським військовим доплати у 30 тисяч гривень, оскільки він може негативно вплинути на економіку. Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» заявив представник МВФ в Україні Ваграм Степанян. За його словами, позики для фінансування таких витрат можуть поставити під більшу загрозу стійкість боргу України (!). А очільник Нацбанку Андрій Пишний раніше заявляв, що «рішення про повернення додаткових виплат у 30 тисяч гривень військовим не допомагають Україні в перемовинах з міжнародними партнерами, зокрема МВФ».
Нагадаю, що саме НБУ нещодавно зберіг облікову ставку на рівні 25%, що блокує кредитування реального сектору економіки, сприяє збільшенню інфляції та створює умови для «імпортозаміщення навпаки», коли товари вітчизняного виробництва на внутрішньому ринку заміщуються імпортними товарами, насамперед – побутові товари та товари продовольчої групи. А це, у свою чергу, призводить до поширення бідності та голоду серед українців, доходи яких не зростають або, навіть, зменшуються. Опосередковано, зменшенню доходів сприяє фіксація рівня прожиткового мінімуму, закладеному при формуванні Державного бюджету 2023 на минулорічних показниках.
При цьому, жоден чиновник навіть не натякає на те, що окрім атомної генерації практично все виробництво електроенергії в нас – приватне. І, виходячи з положень 13 стаття Конституції та 319 стаття Цивільного Кодексу, саме власник має піклуватись про своє майно. Відповідно, відновлення пошкоджень – це справа олігархів, яким належать підприємства ПЕК. Якщо вони не здатні піклуватись про свою власність, то мають оголосити про банкрутство та позбутися цих активів. І лише після можливої їх націоналізації може йти мова про державне фінансування відновлення зруйнованого.
Щодо «боргової стабільності», то на час війни всі виплати по боргах потрібно негайно зупиняти.
Облікова ставка НБУ, як і інші інструменти, мають стимулювати зростання економіки. Відповідно, починати варто із зниження ставки до 0% та надання пріоритетного цільового кредитування тим галузям, які обрані урядом як необхідні для безперебійної роботи у воєнний час.
Якщо цього не зробити, а можновладці й надалі намагатимуться всі проблеми олігархів та міжнародних спекулянтів грошима вирішувати коштом українського населення, то рівень бідності в Україні лише зростатиме, а разом із цим падатиме спроможність економіки до забезпечення ЗСУ ресурсами для опору.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає