«Нафтогаз» примусово стягує з РФ $5 млрд
Після того, як Росія за два місяця нічого не зробила для виконання рішення суду в Гаазі про виплату «Нафтогазу» $5 млрд. компенсацій за збитки та втрачене майно в Криму, «Нафтогаз» розпочав примусове стягнення з РФ.
Про це рішення Арбітражного трибуналу при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі, згідно з яким держава РФ зобов’язана сплатити «Нафтогазу» $5 млрд. компенсацій за збитки та втрачене майно в Криму, йшлося у статті «Гаазький трибунал дістався мільярдів Путіна».
Мова про відшкодування активів, що були спрямовані на розробку газових родовищ і розвиток іншої стратегічно важливої інфраструктури України.
Суд постановив компенсувати Україні матеріальні збитки, які понесла група «Нафтогазу», а саме «Чорноморнафтогаз», який там втратив всі свої активи і вимушений був переїхати фактично у Київ.
«Це найбільша сума, яка присуджена українським компаніям у зв’язку з втратою українських активів в Криму. І рішення суду в Гаазі має бути виконано в незалежності від бажання або небажання Російської Федерації. Тим більше, що її активи вже заарештовані. І ми як країна, юристи, які ведуть справу «Нафтогазу», вже, звичайно, знають, в яких юрисдикціях це буде легше виконати і як це можливо рухати вперед», зазначала радниця міністра енергетики України, надзвичайний і повноважний посол України Лана Зеркаль.
Тобто, ще тоді у «Нафтогазі» були готові до того, що РФ відмовиться виконувати рішення суду в Гаазі. І визначили подальший алгоритм своїх дій: у будь-якій країні подається позов про виконання рішення арбітражу. І вже судові інстанції цієї країни вирішують, в який спосіб і як буде виконуватися це рішення і які активи Російської Федерації будуть використовуватися для виконання цього рішення.
З квітня юристи «Нафтогазу» мали визначитися, в якій юрисдикції найлегше буде виконати рішення Гаазького суду. Зважаючи при цьому на вже ухвалені законодавчі зміни щодо державних імунітетів Росії, зважаючи на позицію судових органів цих країн. Оскільки станом на сьогодні можливості стягнення коштів, які належать Російській Федерації, вже набагато більше, ніж воно було до початку повномасштабної війни проти України.
Як стало відомо сьогодні, щонайменше з однією такою юрисдикцією юристи визначилися: «Нафтобаз» і 5 компаній групи подали клопотання до суду США про підтвердження рішення суду в Гаазі, про сплату РФ 5 млрд дол (з відсотками) компенсації за збитки та втрачене майно в Криму.
Таке клопотання стало можливим у зв’язку із тим, що арбітражні рішення можна виконувати через механізм примусового виконання. Відтак, відповідно до Нью-Йоркської конвенції 1958 року, «Нафтогаз» має право розпочати процес визнання та допуску до примусового виконання рішення на території тих держав, де знаходяться активи РФ, пояснили в компанії.
«Оскільки Росія добровільно не сплатила «Нафтогазу» кошти, передбачені рішенням арбітражу, ми маємо намір використати всі доступні механізми для стягнення цих коштів. Зараз ми працюємо над цим у Сполучених Штатах та інших цільових юрисдикціях», – заявив очільник Групи «Нафтогаз» Олексій Чернишов.
Процес арешту та реалізації з торгів для погашення боргу майна РФ або російських державних компаній буде довгим та непростим. Про що свідчить зокрема, досвід «Ощадбанку». Цей банк став першою українською державною компанією, яка ще у листопаді 2018 року виграла справу проти Російської Федерації щодо збитків, отриманих внаслідок анексії Криму.
Саме тоді Арбітражний трибунал у Парижі ухвалив рішення задовольнити вимогу щодо компенсації збитків Ощадбанку, завданих внаслідок анексії Криму Російською Федерацією. Це 1,3 мільярда доларів США плюс відсотки, які нараховуються з моменту винесення рішення до моменту фактичної компенсації.
Цих відсотків за 4,5 року після рішення Арбітражного трибуналу у Парижі набігло вже немало. Але це рішення РФ досі не виконала. Незважаючи на те, що відповідно до статті 32 Арбітражного регламенту Комісії Організації Об’єднаних Націй з права міжнародної торгівлі 1976 року, арбітражне рішення є обов’язковим для сторін, і сторони зобов’язані виконувати його без зволікань.
Можливо, «Нафтогазу» вдасться знайти більш короткий шлях для примусового отримання від РФ $5 мільярдів компенсацій. Після чого він зможе поділитися досвідом з «Ощадбанком» та іншими українськими компаніями, які зараз у міжнародних судах добиваються від РФ виплати компенсацій.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає