Вверх

Кабмін прийняв рішення

Олег Попенко
31 Тра 2023

В Україні вже з 1 червня електроенергія здорожчає на 83%. Українці будуть сплачувати за електроенергію не 1,44 -1,68 за кВтгод а 2,64 за кВтгод.

Цифра яку затвердив Кабмін відповідає слідуючим розрахункам собівартість генерації Енергоатому – біля 1 грн. (хоча реальних цифр ніхто не знає, а фінансові звіти кажуть про 0,50 коп) додаємо вартість розподілу ОСР (т.з. обленерго) +1.32 розподіл і додаємо вартість розподілу Укренерго 0,4 грн.

Але до цих цифр також є багато запитань, але це тема окремої дискусіїю.

Ми з вами повертаємось до підняття тарифів на електроенергію, і що нас очікує в результаті.

По-перше: підняття тарифів, не дасть ніякого очікуваного результату. Як не дало підняття тарифів на послуги водоканалів в 10 разів за останні 8 років. Нічого фактично не змінилось, бо проблема тектонічна, і вирішити її підняттям тарифів неможливо. Потрібно залучати мільярди доларів на реконструкцію та модернізацію нашої енергосистеми. І це точно не кошти з тарифів простих українців. А бюджетні кошти та міжнародних донорів.

По-друге: підняття тарифів приведе до зростання заборгованості за ЖКП, та ще більших проблем в енергетиці та комуналці. При тому борги за електроенергію не будуть зростати, т.як електромонтеру дуже просто відключити будинок чи квартиру від постачання електроенергії, а постраждають інші комунальні послуги. Зростуть в першу чергу борги за теплопостачання, гарячу воду та обслуговування БКБ.

Обіцянки щодо субсидій, так і залишаться обіцянками. Субсидії дадуть не всім.

Українцям обіцяють, що після подорожчання будуть враховані пільги та субсидії, але у мене є одне «але». На сьогодні заборгованість за житлово-комунальні послуги складає в Україні, по моїм розрахункам, щонайменше 140 мільярдів гривень. Хоча на 1 січня 2022 року заборгованість була 81,6 мільярда гривень. Борги ростуть. Люди, які мають заборгованість за житлово-комунальні послуги більше ніж 318 гривень, не отримають субсидії. Тому в цій ситуації заяви можновладців, що всім будуть надаватись субсидії, при таких величезних боргах, виглядають як дуже химерна ідея.

І одне з самих головних але. Ми мали хоча якусь, на початковому рівні, тарифну політику. Коли споживач сплачував за електроенергію відповідально маючи градацію до 250 кВтгод і після. На жаль і ця система зруйнована і нівельована, і всі українці, і бабуся на пенсію в 3000 грн і олігархи будуть сплачувати за електроенергію однаково: по 2,64 грн за кВтгод.

Я неодноразово писав, що якщо і піднімати зараз тарифи на електроенергію, то не для всіх верств населення. І точно не для найбідніших, а ввести нові тарифи для тих 7%, які споживають понад 1000 кВт в місяць. Є гарний приклад, як це зробили у Польщі – з 1 січня 2023 року там ввели нові тарифи на електроенергію. Але якщо ти заощаджуєш і підписуєшся на обсяг споживання на рік 2000 кВт, то для тебе тарифи не зростають. Тобто люди зацікавленні впроваджувати енергоефективні заходи, заощаджувати електроенергію. І для таких не буде зростати тариф.

На жаль, в Україні відсутня тарифна політика взагалі, все що було створено-зруйновано, а українці отримали нові тарифи на електроенергію, і більшість домогосподарств сплатять вже найближчий місяць на 250 -300 грн більше, а ті хто мають електричне опалення сплатять в найближчий опалювальний сезон на 2500-3000 грн більше ніж торік.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті