Вверх

Газ, тарифи, збитки – куди зникли сотні мільярдів грн?

Юрій Гаврилечко
17 Сер 2023

Чим ближче зима, тим цікавіше дізнаватись скільки коштів розкрадається чи просто неефективно використовується в енергосекторі, попри всі реформи, що там проводились в останні роки.

Так сьогодні було оприлюднено звіт Державної аудиторської служби, що за дорученням віце-прем’єра та міністра економіки Юлії Свіриденко перевірила результати діяльності ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (ОГТСУ) за період з листопада 2019 року по грудень 2022 року.

Висновки аудиторів – вражають. Зокрема за результатами проведених заходів державного фінансового контролю «встановлено фінансових порушень та недоліків на загальну суму 341 169,3 млн грн, у тому числі тих, що призвели до втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на суму 82 597,9 млн грн»!

Тобто, враховуючи навіть суттєву девальвацію гривні у 2022 році через війну, обсяги фінансових порушень перевищили позначку у $10 млрд, а прямих втрат фінансових ресурсів – у $3 млрд!

Багато це чи мало? Ну спробуємо знайти щось співставне і виявиться, що лише за два роки роботи ОГТСУ «загубила» більше, ніж все населення України заборгувало за послуг ЖКХ за 31 рік Незалежності! А щодо виявлених фінансових недоліків, то їх обсяг можна порівняти з половиною річного бюджету Пенсійного Фонду України!

Нагадаю, що станом на 31 грудня 2022 року заборгованість населення України з оплати житлово-комунальних послуг склала 81,4 млрд грн. А загальні доходи бюджету Пенсійного фонду України в 2022 році становили 620,4 млрд грн.

Якщо ж ще уважніше розглянути звіт Держаудитслужбу, то там знайдіться безліч цікавих фактів щодо категорій втрат коштів. Так, наприклад, державний бюджет неотримав 18,3 млрд грн дивідендів. Ще 43,7 млрд грн було в незаконний спосіб витрачено на консалтингові, юридичні, інформаційні та інши види послуг. Більше ніж 5,4 млрд грн «випарувались» у невідомому напрямку через непрофільні закупівлі. Через «подарунки» у вигляді «безкоштовного» транзиту газу на користь АТ «Укртрансгаз» зникло ще 47,9 млрд грн. Через зниження зобов’язань та переоцінку власного капіталу 104,6 млрд грн з вартості активів стати збитками. І, нарешті, Держаудитслужба виявила, що  впродовж двох років Генеральному директору ОГТСУ Макогону С.Л. було з порушенням законодавства нараховано заробітну плату у розмірі 17,2 млн грн, чим заподіяно збитків на вказану суму. Що вчергове доводить: багатомільйонні заробітні плати керівникам державних компаній – не є запобіжникам корупції жодним чином!!!

Матеріали розслідування було надіслано до НАБУ, Офісу Генпрокурора, СБУ та Бюро економічної безпеки (БЕБ) з наданням акту ревізії та копій аудиторського звіту.

Варто звернути увагу на поданий та зареєстрований у Верховній Раді ще 18 січня 2023 року законопроект №8367, який передбачає списання та реструктуризацію боргів за комунальні послуги для українців, чиє житло розташовано на території бойових дій. Головним чинником його нерозгляду до цього часу було питання знаходження коштів. Ну ось, кошти Держаудитслужба знайшла, то справа за НАБУ, СБУ, БЕБ та прокуратурою щодо їх повернення.

Зрозуміло, що не всі виявлені порушення можуть швидко бути монетизовані, навіть якщо правоохоронні органи спрацюють досконало та вкрай оперативно. Проте рівень втрат та «випаровувань» коштів вчергове говорить про необхідність проведення аналогічних перевірок в усіх господарюючих суб’єктах та з’ясування, нарешті, які реальні витрати на видобуток, транспортування та зберігання газу. А вже після отримання відповіді на ці питання, варто перейти й до корекції цін та тарифів. І, як вже очевидно, у бік їх стрімкого та суттєвого зниження. Бо якщо на транспортуванні гроші зникають мільярдами доларів, то на видобутку, зберіганні та продажу можна очікувати на співставні розміри «випаровувань».

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті