Біженці, демографічна криза і проблеми наповнення Пенсійного фонду
Ракетно-дроновий терор, який ми спостерігаємо останній місяць, не лише давить на психіку тим, хто щоночі слухає сирени і вибухи. Він впливає і на українців, які за кордоном чекають можливості повернутись на Батьківщину. Чим довше затягується війна, тим менше вимушених переселенців врешті-решт приїдуть додому. А це створює серйозні проблеми для економіки в майбутньому, і передусім – для Пенсійного фонду.
Тиск на пенсійну систему
На початок 2023 року в Україні налічується 10,7 мільйонів пенсіонерів. Ще до повномасштабного вторгнення ми спостерігали проблеми з наповненням Пенсійного фонду, адже кількість тих, хто сплачував внески в загальну пенсійну систему, невпинно зменшувалась. За час війни ситуація ще більш ускладнилася.
За даними Мінсоцполітики, кількість працюючих, які сплачують ЄСВ зменшилась на чверть.
За минулий рік в Україні було втрачено 2,4 млн робочих місць. Ще 120 тисяч українців отримали статус осіб з інвалідністю. А це означає, що вони теж частково або повністю випадуть з ринку праці. Внаслідок війни зросте кількість громадян, які матимуть право на достроковий вихід на пенсію. І це також створить додатковий тиск на Пенсійний фонд.
Посилення демографічної кризи
За кордоном зараз проживають близько 8 млн українських переселенців, які вимушено залишили рідну домівку.
За даними опитування «Центру економічної стратегії» та дослідницької агенції Info Sapiens, лише 50% українських біженців «точно планують» повернутися додому. Ще 24% на це запитання відповіли «скоріше планують».
Серед моїх знайомих є жінки, які зараз живуть за кордоном і записали дітей як в українську школу, так і в польську. І рішення, де навчатиметься дитина, прийматиметься уже на початку навчального року. Чим довше триватиме війна, тим більше люди обживатимуться на нових місцях, тим менше шансів, що вони повернуться додому.
Тож за прогнозами Інституту демографії та соціальних досліджень до 2030 року населення України може скоротитися до 24-32 млн.
«Погані рішення»
Якщо співвідношення між працюючими і пенсіонерами буде погіршуватися, влада може прийняти рішення про подальше підвищення пенсійного віку та збільшення розміру ЄСВ. Обидва варіанти погані, адже вони соціально чутливі. В умовах падіння доходів громадян вони ще більше погіршуватимуть ситуацію.
Поетапне запровадження накопичувальної системи дозволить вирішити питання пенсії для наступних поколінь, але воно не допоможе тим, хто уже на пенсії і має на неї от-от вийти. Щоб змінити ситуацію Україні потрібно мислити більш глобально, ніж просто латати дірки в потопаючому човні Пенсійного фонду. Тому сьогодні нам потрібне «економічне диво».
Економічний стрибок
Україні потрібно створювати не просто багато, а дуже багато нових робочих місць. Лише це дозволить збільшити наповнення як до бюджету, так і до Пенсійного фонду. І це насправді реально.
Великі іноземні компанії здатні швидко забезпечити сотні робочих місць. Єдине, що їх зупиняло досі – це корупція у нашій владі.
Нам потрібні максимально комфортні умови для ведення бізнесу – як великого, щоб у нас будувались заводи, фабрики, переробні підприємства, так і дрібного, щоб люди могли бути самозайнятими і це було вигідно.
Сьогодні наші IT-спеціалісти високо цінуються скрізь у світі, окрім України. Це треба змінити, нам потрібна своя «Силіконова долина», щоб працювати вдома бути вигідніше.
Ми маємо розробити довгострокову програму розвитку регіонів, яка б враховувала природні ресурси, кліматичні умови і передбачала б конкретний план розвитку промисловості і сільського господарства для різної місцевості. Важливо, щоб развивались не лише великі міста, але й відбувався сталий розвиток кожної громади.
Є багато країн, багато окремих муніципалітетів, які уже зараз висловлюють готовність підтримати відновлення Україні. І щоб це відбулось, потрібно лише дві принципові речі – мати чітку стратегію розвитку і забезпечити верховенство права.
Багато скептиків зараз можуть сказати мені, що це не можливо, що кумів, сватів і податковий рекет не викорінити, але весь попередній досвід війни підказує, що Україні вдається впоратися із викликами краще, ніж очікують та прогнозують. Якщо відновлення нашої держави піде по такому сценарію, ми зможемо забезпечити економічний бум, а отже і можливість сплачувати адекватні пенсії.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає