Вверх

Зміни у виплатах ВПО: кому допомогу нарахують, а хто залишиться без підтримки

Олександр Колесніков
31 Січ 2024

Із попелища у нове життя – вимушені переселенці, їхні історії дуже різні, часто нагадують сюжети бойовиків. Хтось, за майже два роки, уже встиг збудувати життя на новому місці. А хтось ще буквально вчора жив у себе вдома, та в одну хвилину цього дому не стало і потрібно шукати нове місце “під сонцем”. Хтось не знаходить себе і повертається туди, де небезпечно, а хтось адаптувався і будує плани щодо майбутнього на новому місці. Всі вони різні, але всі проходять через важкі випробування. Мільйони українців, що вимушені були покинути свій дім.

Суха статистика свідчить, майже 5 млн українців стали внутрішніми переселенцями в результаті бойових дій. Та вести цей облік дуже важко, адже кількість таких людей постійно змінюється. Реальні цифри зараз не назве ніхто. Цифри динамічні, як і долі людей, які не знають, що буде завтра. Хтось їде шукати кращої долі за кордон, хтось, не знайшовши її там, повертається, комусь є куди, а хтось їде відбудовувати понівечені домівки. А список щодня доповнюють нові імена з прифронтових територій.

Як держава підтримує цих людей? Яким новим категоріям біженців виплати призначили? А кому навпаки обмежують? Відповіді на ці запитання також постійно змінюються. Давайте розберемось у матеріалі. 

Автоматична допомога

Хороша новина: до 1 березня виплати для всіх внутрішньо переміщених осіб будуть продовжені автоматично. Таке рішення нещодавно прийняв Кабмін. Чиновники це пояснили тим, що зима і людям тяжко шукати роботу. За підрахунками урядовців, підтримка переселенців обійдеться державі у 6 млрд грн на місяць.

Крім того, 1 березня 2024 року підтримку продовжать для ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. Так, соціальні виплати автоматично продовжать на 6 місяців:

для пенсіонерів, чия пенсія менша за 9 444 грн;

для людей з інвалідністю 1 та 2 груп, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям;

для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа віком до 23 років, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

Хто може подаватися на допомогу?

Із зовсім свіжого: уряд розширив перелік переселенців, які можуть отримати допомогу. Зокрема претендувати на неї можуть родини, які повернулися з-за кордону.

Так, допомогу можуть отримати сім’ї, які,  понад 90 днів поспіль, перебували  за кордоном, навіть якщо у таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Водночас вони мають протягом 2 місяців після призначення допомоги працевлаштуватись або стати на облік у Державному центрі зайнятості.

Передбачено виплати й для інших категорій сімей. З 1 лютого вони зможуть звертатися по відповідну допомогу.

Зокрема, це стосується родин, дохід у яких не перевищує 9 444 грн на одну особу.

Також право на виплати для ВПО матимуть родини із дітьми до 14 років. Але у випадку, якщо вони не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), а отже батьки не мають можливості працювати.

На допомогу можуть розраховувати родини, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець, розпочали відповідну діяльність, отримали мікрогрант тощо.

Державну соціальну допомогу зможуть отримати і сім’ї, в яких хтось із її працездатних членів не працює. Але лише у випадку, якщо вони зареєструвалися в центрі зайнятості як безробітні або як особи, що шукають роботу.

Для осіб з інвалідністю та дітей, як і раніше, виплати складають 3 тис. грн, для інших осіб – 2 тис. грн.

Залишаться без виплат

Водночас уряд прагне зробити допомогу більш адресною і лишити її тільки тим, хто цього дійсно потребує.

У 2024 році скасували виплати ВПО громадянам, які:

придбали квартиру, будинок чи земельну ділянку на суму понад 100 тис. грн (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);

придбали новий транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж 5 років (крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби ЗСУ);

мають власне житло площею понад 13,65 кв. м на одного члена сім’ї на територіях, де не ведуться активні (можливі) бойові дії або які не є окупованими;

придбали іноземну валюту на загальну суму понад 100 тис. грн (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківські метали;

мають на депозитному банківському рахунку кошти на загальну суму понад 100 тис. грн.

А далі, судячи з усього, буде ще складніше.

Затягування пасків

Буквально одночасно з рішенням уряду продовжити автоматичні виплати переселенцям до березня, з’явилась доволі цікава заява віце-прем’єр-міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук. Мовляв, виплати внутрішньо переселеним особам мають бути оптимізовані, бо такі вимоги ставлять міжнародні партнери. Ірина Верещук додатковим обґрунтуванням назвала те, що за міжнародними лекалами 2 роки достатньо для того, щоб адаптуватися. Цікаво, що ніяких заяв щодо цього питання як від країн, що підтримують Україну, так і міжнародних інституцій, не було. Тому не зрозуміло, яких партнерів вона мала на увазі. Очевидно, що відповідальність, як і за будь-яке інше непопулярне рішення, намагаються перекласти на позицію міжнародних партнерів, мовляв не ми погані, а вони.

Але суті це не змінює, очевидно, що підхід до виплат ВПО збираються переглянути і зараз тестують реакцію суспільства на це. Традиційна практика. І пов’язано це, передусім, із труднощами наповнення бюджету, бо ж на виплати ідуть немаленькі суми. Так, у 2022 році Україна спрямувала переселенцям 57 мільярдів гривень. У 2023 році ця сума збільшилася до 73 мільярдів гривень.

Зараз виплати отримують 2,5 мільйона переселенців щомісяця.  Показово, що буквально на днях прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що держава продовжить підтримувати виплатами більш ніж 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб. Якщо він не оговорився, то уряду доведеться придумати механізм, як позбавити права на виплати одразу аж 1 млн переселенців? Питання. Виходить доволі не проста задачка, з урахуванням того, що список тих, кому в допомозі вже відмовили і так доволі довгий. Хотілося б надіятись, що все ж чиновники просто «заплутались» у цифрах і урізання виплат не буде аж таким різким і кардинальним, адже людям, які втратили все – допомога і підтримка  дійсно потрібна. Тож, прийде весна і повернемося до цієї теми ще раз.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті