Вверх

Вижити в бетонній сауні або найкращі лайфхаки для життя без електроенергії у +40

Олександр Колесніков
15 Лип 2024

Температура б’є рекорди. Неймовірна спека за прогнозами синоптиків відступить ще не скоро. Щоб пережити кліматичні аномалії потрібно бути креативним та обережним. Адже кондиціонери та  вентилятори, які зазвичай рятували влітку зараз майже недоступні через відключення світла. Як і холодильники. Тож пора пригадати дідівські методи «виживання» у спеку. У матеріалі зібрав найкращі лайфхаки, які вже встиг перевірити на собі. А також пояснюю чому в цей час так важливо не тільки охолонути самому,  але і допомагати тим, кому в цих умовах значно гірше.

Ефект сауни або тікайте з міста

Якщо у вас є дача, родичі в селі й можливість працювати віддалено, тікайте туди. Там теж спекотно та все ж немає кілометрів асфальту і бетонних багатоповерхівок.

У міських умовах спеку переносити важче через нагрівання асфальту та стін будинків до високих температур. Під сонячними променями з кожного квадратного метра поверхні випромінюється значна кількість теплової енергії. Це все створює ефект сауни.

Альтернативні кондиціонери

Якщо ж можливості втекти з бетонних джунглів немає, то подбайте як не отримати тепловий удар. Уже давно на ринку присутні міні-кондиціонери, які працюють на акумуляторах. Зараз вони стають дедалі популярнішими. Звичайно потужності їх значно нижчі,  з мінусів також те, що вони доволі шумні та все таки дещо охолодити ваше робоче місце чи, скажімо, кухню поки ви  там готуєте, здатні.

На акумуляторах також є і вентилятори. Багато моделей працюють  від повербанків. З них, до речі, можна дуже легко зробити простенький саморобний міні-кондиціонер. Для цього треба просто покласти  поруч з вентиляторами каструлю з льодом, чи заморожені пляшки з водою. Тоді вони охолоджують значно краще.

Коли світло є, можна  вмикнути кондиціонер і охолодити приміщення, а потім – не відчиняти вікна. Але тут не забувайте про ризики для здоров’я від різких контрастів температури. Тож на надто низьку температуру ставити кондиціонер не варто.

Не дайте помешканню «розжаритись»

Закривайте штори та жалюзі зранку та вдень, щоб не пропускати сонячне світло та тепло в приміщення. Використовуйте щільні штори або алюмінієву фольгу на вікнах, щоб відбивати сонячні промені. Можна також поклеїти сонцевідбивну плівку – вона відбиває сонячні промені і майже не затемнює вікно.

Вікна відчиняйте лише, коли температура на вулиці нижча ніж в приміщенні. Тобто вночі. Вдень лише запустите всередину додаткове тепло. Створіть протяги, відчиняючи вікна з протилежних боків приміщення.

Повісьте вологі рушники біля вікон або дверей. Випаровування води допоможе знизити температуру повітря. Рушники обов’язково повинні бути свіжовипраними. Брудні спричинять неприємний запах вогкості, який буде панувати в домі.

Вранці старайтесь вимити підлогу холодною водою. Меблі і речі у квартирі також кілька разів на день протирайте холодною водою. Це також допоможе врятуватися від пилу.

Дрескод у спеку

Носіть легкий, світлий одяг з натуральних тканин. Підходить  бавовна або льон. Синтетика не дає шкірі дихати, тож в ній буде жарко. Вдень одягайте на вулицю «дихаючий» одяг з довгими рукавами, щоб захистити шкіру від прямих сонячних променів. Також не забувайте про нанесення на шкіру сонцезахисного крему з високим фактором захисту. Голову обов’язково захищайте головним убором – найкраще капелюхами з широкими полями, а очі – сонцезахисними окулярами. В прогулянку беріть з собою пляшку з крижаною водою з морозилки, її можна прикладати до шкіри.

Найкраще охолодження

Якщо є змога – прийміть душ. При чому зверніть увагу, як це правильно робити – це має бути не холодний душ, як часто радять. Лікарі навпаки рекомендують спочатку прийняти досить гарячий душ – як зазвичай миємося. Він розширить судини і теплообмін буде йти краще. І тільки потім наприкінці прохолодненькою водою облийте себе. Ефект буде значно кращим, ніж від холодного душу.

Допоможе дещо охолонути ганчірка змочена водою кімнатної температури. Її варто покласти на місце з великими судинами (наприклад на стегна). Це допоможе тілу швидше охолодитися.

Мокрий рушник також можна прикласти до чола або потилиці

Ще гарний варіант опустити ступні в таз з прохолодною (не холодною) водою.

Меню в +40

Обирати краще легку їжу – салати, овочі, холодні супи. Не те, що гарячого їсти геть не можна, просто коли ми їмо гаряче, то потіємо.  Це додатково розігріває організм. Та й, коли готуєте мусите знаходитись біля джерела тепла, це ще більше розігріває організм. Тому якщо уже готувати, то вранці чи ввечері, коли не так спекотно.

Багато пийте. Робити це треба навіть якщо не відчуваєте спраги. Причому пийте саме воду. Для людини вагою понад 60 кілограмів потрібно не менше 2 літрів води в день.  Соки, морси і так далі  не рахується. Тільки вода. У воду можна, щоб було смачніше, додати часточки лимона, гілочку м’яти. Можна зробити кубики льоду і класти їх у напої. Чим більша вага людини – тим більше потрібно пити води. Утримайтесь від алкоголю та напоїв з кофеїном, вони сприяють зневодненню організму.

Бережіться від отруєння

Їжа з відключених холодильників у таку спеку може бути небезпечною. Холодильник у звичних умовах при вимкненні світла здатен утримати холод до 4 годин. У спеку, якщо його ще й часто відкривати, значно менше. Щоб продукти зіпсувались, достатньо, щоб вони побули при температурі вище 5 градусів хоча б дві години.

Тому намагайтесь готувати порційно на один раз. Якщо продукти все ж треба зберегти – наморожуйте завчасно лід і кладіть їх на льодові подушки в холодильник. Або ж ставте в нього заморожені контейнери з водою чи воду заморожену в пляшках. Це допоможе на трохи довше затримати холод у холодильнику. Але при першій же підозрі, що продукти почали псуватися – безжально викидайте їх.

Допоможіть тим, кому гірше

У спеку важко всім, але для літніх людей вона просто небезпечна. Адже у кожного другого пенсіонера, якщо і не більше є  хвороби серця та проблеми з тиском.

Уже навіть при температурі +25 організм починає втрачати багато рідини. Після цього кров гусне та зростає артеріальний тиск. Це дуже сильно підвищує ризик інфарктів та інсультів. Тож не випускайте у спеку своїх бабусь і дідусів з охолоджених помешкань. Придивляйтесь на вулиці до людей похилого віку, їм може стати погано. Якщо поряд з вами живуть самотні пенсіонери запитайте чи не потрібна їм якась допомога – можливо зайти в аптеку чи магазин, щоб вони зайвий раз не ризикували і не виходили на сонце. Турбуйтеся про себе і людей, які вас оточують, зберігайте позитивне мислення і гарний настрій і тоді аномальні позначки термометра при вимкненому кондиціонері запам’ятаються не як щось страшне, а як міні-здобуток, що ми це змогли пережити. А отже можемо дуже багато.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті