В 60-років без пенсії або як не залишитися за бортом
З 1 січня 2025 року зміняться вимоги до виходу на пенсію людей, які досягли необхідного віку. Щоб потрапити на заслужений відпочинок в 60 років потрібно буде мати уже 32 роки страхового стажу. Цьогоріч достатньо було 31. І надалі вимоги до необхідного стажу тільки збільшуються. Чи вигідно докуповувати страховий стаж, яке підводне каміння заховане при підрахунку його вартості та як мільйони українців стали заручниками пенсійної реформи?
Пенсія все далі
Вихід на пенсію як міраж – чим ближче ти до неї наближаєшся, тим далі від тебе вона тікає. Десь така асоціація у мене виникає, коли я дивлюся як реалізовується пенсійна реформа.
Мінімальний страховий стаж, для виходу на пенсію за віком, буде збільшуватися до 2028 року. Реформа триває уже 7 років і з кожним роком вона все сильніше б’є по людях, які мають невеликий стаж офіційної роботи. Для початку давайте розберемось як надалі змінюватимуться страхові вимоги.
Для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати стажу:
• 2025 р. – 32 роки;
• 2026 р. – 33 роки;
• 2027 р. – 34 роки;
• 2028 р. – 35 років.
Якщо у людини не вистачає стажу для виходу на пенсію у 60 років, вона може на неї розраховувати у 63 роки або у 65.
У 2024 р. вимоги до стажу для виходу на пенсію у 63 роки становлять мінімум 21 рік. Надалі треба буде більше:
• 2025 р. – 22 роки;
• 2026 р. – 23 роки;
• 2027 р. – 24 роки;
• 2028 р. – 25 років.
Для виходу на пенсію у 65 років мінімальний страховий стаж у 2024 р. становить 21 рік. Надалі:
• 2025 р. – 22 роки;
• 2026 р. – 23 роки;
• 2027 р. – 24 роки;
• 2028 р. – 25 років.
Як бачимо літні люди, які матимуть менший стаж на пенсію, на державу можуть взагалі не розраховувати. Максимум, що їм світить – це соціальна допомога після 65 років. Потрібно або працювати далі, або докуповувати собі стаж.
Підстава для пенсіонерів і захмарні розцінки на стаж
Я не хочу зупинятися детально на тому, як оформити купівлю стажу – ці дані не складно знайти на сайті Пенсійного Фонду. Давайте краще зосередимось на нюансах, про які мало хто говорить.
До 2018 року для виходу на пенсію в 60 років достатньо було мати 25 років стажу. Набравши необхідний стаж, скажімо, в 50 років людина могла вирішити, що їй цього достатньо – пенсію вона уже заробила і не працювати далі – переїхати на дачу, няньчити онуків чи підпрацьовувати без трудової. І так зробили багато хто. Однак в якийсь момент депутати вирішили вигнати всіх далі на офіційну роботу. З однієї сторони це зрозуміло і правильно, податки мають надходити в бюджет, але це боляче вдарило по багатьох літніх людях і не тільки тих, хто зараз іде на пенсію, але й тих, хто її оформив давно.
Я розкажу вам історію однієї жіночки, якій наш благодійний фонд допомагає. Її звуть Лариса Іванівна і їй 68 років. Вона працювала у галузі мікроелектроніки – на друкарських платах. Пропрацювала там 27 років, а далі підприємство закрили. На цей час вимога до стажу була 20 років. Жінка подумала, я ж навіть перепрацювала 7 років. Для пенсії вистачить і далі підпрацьовувала без трудової книжки. І дійсно, на пенсію вона вийшла без проблем. Але потім розрахунок виплати прив’язали до стажу який потрібен на даний момент. І жінка не може отримати навіть мінімалку з повним стажем, яка зараз 2980 грн. Абсурдність ситуації в тому, що коли вона йшла на пенсію вона перепрацювала 7 років, а тепер виявляється, що недопрацювала 3 роки. Але їй хтось про це сказав, коли вона йшла на пенсію? Жінка отримує всього 2700 грн і заледве зводить кінці з кінцями. Вона б залюбки пішла на роботу і працювала далі, от тільки їй прямо показують на двері, мовляв куди у вашому віці.
Коли щороку почав зростати страховий стаж, людей, яким не вистачає кілька років чи місяців почало ставати дедалі більше. Стали випливати історії, коли при оформленні на пенсію люди з шоком дізнавалися, що у них недостатньо стажу, хоч вони були переконані, що все добре і в трудових були всі записи. Виявляється, підприємства часто грішили тим, що в певні періоди, щоб зекономити, не сплачували внески до Пенсійного фонду і в людей почали з’являтись чималі діри в стажі. Або ж людина просто шукала кілька місяців роботу чи з якихось причин не працювала кілька років. Одним словом випадків, що стажу не вистачає, почало більшати пропорційно як зростали вимоги до нього.
2 роки тому уряд вирішив проблему на свій власний манер. Мовляв, проблем немає – купуйте стаж, якого вам бракує.
І все було б добре, але ставку купівлі поставили не ту, яка була на момент, коли людини не працювала, там скажімо 2010 чи 2012 рік, а прив’язали до актуального на момент укладання договору з пенсійним фондом ЄСВ. Станом на зараз – це 1760 грн. Але платити по такій ставці ви можете лише якщо не працюєте і укладаєте договір на період не менше року. Якщо ж ви ходите на роботу і уже прорахували, що в 60 років вам не вистачить стажу, бо раніше були пробіли, то просто доплачувати за нього додатково щомісяця не вийде. Вам доведеться докупати за конкретні періоди, коли за вас не сплачували внески. І увага, там сума має бути одноразовою і сплачується в двократному розмірі. Тобто 3520 грн за кожен місяць.
І от тепер, давайте порахуємо, якщо підприємство «забуло» заплатити за людину, скажімо, 11 місяців страхових внесків в 2011 році, то це була сума 3586 грн. Адже тоді ЄСВ був 326 грн. Людина, яка досягла 60 років і якій не вистачає цих 11 місяців – має викласти за стаж за цей період понад 38 тис грн. Або ж лишитись без пенсії ще на 3 роки.
Пенсійний фонд заробляє як може, що ж тут скажеш. Я все розумію, інфляція, знецінення гривні і все таке. Але чому за реформи в стилі джаз і процвітання тіньової економіки в різні періоди часу, в кінцевому результаті розплачуються пенсіонери?
Коли стаж купувати вигідно?
В деяких випадках докупити стаж таки вигідно. Якщо пенсіонеру не вистачає буквально кілька місяців стажу, максимум там року-двох – купити можна.
За рік стажу він заплатить десь 42 тисячі грн. станом на зараз. І якщо вийде на пенсію в 60 років, а не в 63 то, навіть при умові мінімальної пенсії за ці 3 роки він отримає понад 107 тисяч грн. Адже мінімалка для людей, які мають повний стаж складає 2980 грн. Якщо ж пенсіонер отримував зарплату хоч би трохи вище мінімальної, то відповідно і виплати йому будуть вищі.
А от, коли людині не вистачає 3-5 років стажу, його купівля втрачає будь-який економічний сенс.
Замість висновку
Я розумію, що підвищення пенсійного віку і збільшення страхового стажу необхідні для економіки. Але наша пенсійна система тріщить по швах. Подивіться яка кількість нинішніх 35-45 річних українців працюють неофіційно і не сплачують за себе внесків. Якщо людина досі 10-20 років працювала без трудової, то вона не надто вірить, що встигне ще заробити на хорошу пенсію, якщо почне працювати офіційно і погоджується далі на зарплату в конверті, яку пропонує роботодавець. З тим, як часто у нас змінюються правила, немає чіткого розуміння, якими будуть умови, коли прийде час виходити на пенсію. Тож часто люди обирають жити сьогоднішнім днем, отримати тіньову зарплату, щоб прогодувати себе і сім’ю зараз, та не надто задумуються, що буде потім.
І я навіть боюсь уявити з якими соціальними проблемами зіштовхнеться держава, коли це покоління досягне пенсійного віку, якщо нічого не зміниться.
Людям потрібна мотивація, щоб вони прагнули заробляти собі страховий стаж. Потрібна віра у те, що це їм дійсно щось дасть. Законодавство має бути прогнозованим на багато років вперед. Тільки так людина зможе продумати скільки років потрібно відпрацювати, скільки внесків куди сплатити і дбати про те, як убезпечити себе в старості.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає