Вверх

Проєкт Держбюджету-2024: чи буде в наступному році зростання пенсій?

Олександр Колесніков
11 Вер 2023

Бюджет війни і виживання пенсіонерів. На цьому тижні Кабмін планує передати на ухвалення народним депутатам проєкт Держбюджету на наступний рік. Зрозуміло, що остаточне рішення скільки коштів на що буде спрямовано прийме парламент після низки розглядів і «торгів». Однак уже з того, що закладає в документ уряд можна зробити висновки, як фінансуватиметься соціальна сфера і на які виплати можуть розраховувати пенсіонери. А вони на сьогодні, наголошу, складають понад чверть населення нашої держави.

Що в пріоритеті?

Цілком очевидно і логічно, що проєкт Державного бюджету на наступний рік розроблявся з головним пріоритетом – закласти максимум фінансування на оборону. Також Кабмін робить акцент на заробітних платах вчителям, лікарям  та соціальних виплатах. Будуть фінансуватися субсидії, допомога внутрішнім переселенцям, тощо. Передбачається спрямування коштів на швидке відновлення. І от тут би дуже хотілося побачити більше деталізовані програми – чи будуть вони враховувати інклюзивні проєкти, яких сьогодні ми конче потребуємо.

Попри те, що фінансування соцсфери прем’єр-міністр називає одним із головних пріоритетів, я б не розраховував на значне покращення соціальних стандартів. Підвищення податків на наступний рік не передбачено. На оборону розраховують направити не менше видатків ніж в цьому році. Це фінансуватиметься за рахунок власних сил. Ми вже чули навіть про плани уряду забрати з місцевих бюджетів податок на доходи фізосіб, щоб перенаправити його на сектор безпеки і оборони. ПДФО уже навіть почали називати «військовим» податком.  

Кошти на соцсферу ж мають надійти від міжнародних партнерів, а ми знаємо, що вони взагалі не схвалюють підвищення соціальних виплат.

Якими будуть пенсії?

Почну з того, що урядовці, як і цьогоріч, обіцяють виконувати свої зобов’язання щодо виплат пенсій усім українцям, в тому числі тим, хто лишився на окупованих територіях та виїхав за кордон. Дійсно, якщо людина має право на пенсію, то нарахування проводяться. Але головний нюанс  полягає в тому, що дуже багато хто не має фізичної змоги отримати ці кошти.

Під час підготовки проєкту бюджету ми традиційно спостерігали показові баталії між «хорошим» Мінсоцполітики, який пропонував підвищити пенсії та зарплати і «поганим»  Мінфіном, який зарубує зростання соцвиплат посилаючись на позицію  «міжнародних партнерів». Врешті в документ заклали крихти.

Яким конкретно буде розмір індексації поки говорити рано. Відповідно до закону його визначають два показники – ріст мінімальної зарплати  та інфляція. А її рівень буде точно відомий лише на початку наступного року, коли зведуть усю офіційну статистику. Тож на скільки можуть підвищити  пенсії стане зрозуміло не раніше лютого місяця.

Однак закладені показники мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму уже вказують на те, що значного підвищення не буде.

В наступному році мінімальну заробітну плату пропонують збільшувати у 2 етапи. З 1 січня 2024 року вона повинна скласти  7100 гривень. А з 1 липня  – 8000 гривень.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність  – тобто інвалідів та пенсіонерів, планують встановити на рівні всього 2361 грн. Він як завжди найменший серед усіх категорій населення і зросте всього на 268 грн.

Мене завжди обурювало визначення цього показника. Цікаво, урядовці хоч приблизно уявляють скільки непрацездатні люди витрачають коштів на ліки?  Хотілося б зводити їх в аптеку і можливо тоді б вони зрозуміли, що цих грошей не вистачає навіть на ліки, уже не кажучи, що людині потрібно їсти, купувати засоби гігієни та побутову хімію,  елементарний одяг та взуття.  

Разом з тим, саме прожитковий мінімум визначає мінімальну пенсію, тобто вона також складе 2361 грн. А для розуміння соціальної нерівності у нас в державі зазначу, що максимальну пенсію пропонують підвищити до 23610. Тобто сума зростання складе 2,6 тис грн – це більше ніж отримують люди, які вимушені виживати за мінімальну пенсію.  

Щоправда таку суму у нас отримує дуже мало пенсіонерів, більшість же реально живуть за межею бідності, отримуючи не набагато більше за мінімалку. І те, що ми бачимо в проєкті Держбюджету на наступний рік, суттєво ситуації не змінить. Пенсіонери, особливо самотні, продовжать залишатися надзвичайно вразливою категорією населення і розраховувати можуть хіба на нашу з вами підтримку.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті