Чи буде пенсія у 40-річних українців або що означає призупинення пенсійної реформи
Накопичувальні пенсії, МВФ і маніпуляції. Нещодавно заголовки багатьох ЗМІ рясніли фразами на кшталт «МВФ заборонив накопичувальні пенсії в Україні» або «Пенсійну реформу зупинено через вимоги МВФ». А потім чимало експертів почали розказувати, що «накопичувальна система – це фінансова піраміда», я навіть чув дикість від людей, які колись були при владі, що якщо хочеш вижити на пенсії, то гроші треба ховати під подушкою. І, як завжди, у бідності пенсіонерів звинувачують «поганий МВФ». Але чи дійсно Міжнародний валютний фонд рекомендував заборонити накопичувати гроші на пенсію? Давайте розберемось із першоджерелом.
Що сказано в меморандумі?
В крайньому меморандумі між урядом та МВФ, прийнятому між іншим ще у червні, про призупинення пенсійної реформи взагалі не йдеться, та й про саму реформу практично не згадується. Там в основному мова йде про зменшення фіскальних ризиків. Однак деяка інформація дає певні приводи для роздумів.
Я не буду переказувати всіх пунктів меморандуму, він є у відкритому доступі і кожен може його прочитати. Та одразу хочу звернути увагу, що саме українська сторона бере на себе зобов’язання, а не МВФ ставить вимоги. Тож ми задекларували, що після війни, коли почнемо скорочувати видатки на оборону, ці кошти спрямовуватимемо на відновлення та відбудову. При цьому ми маємо запровадити істотні зміни в систему соціального захисту та пенсійного забезпечення. Це має бути комплексна реформа соціальної політики. Зокрема, мають бути удосконалені механізми адресності допомоги та перевірки матеріального стану громадян для соціальної допомоги.
Відмова від спецпенсій і дискримінації
Цікаво було побачити у тексті, що уряд обіцяє в майбутньому відмовитись від запровадження нових спеціальних або пільгових пенсій. Про пожиттєве забезпечення суддів, що в десятки разів може перевищувати виплати військовим і просто космічно звучить для лікарів, медиків та й взагалі усіх інших професій, ми уже не раз говорили. В меморандумі українська сторона каже, що нові спецпенсії більше не впроваджуватимуть. Але мені от цікаво, а по 100 тисяч суддям, які уже на пенсії, так і продовжать платити далі?
Також ми будемо відмовлятися від нових дискреційних підвищень виплат. Ви ж пам’ятаєте, що не раз було, коли під час індексації одним пенсіонерам підвищили виплати на кілька тисяч, а іншим на 7-10 грн. Це повинно лишитися в минулому.
І ще влада зобов’язується не приймати зміни, які призведуть до фактичного зменшення пенсійного віку. Ну, це як на мене звучить дещо цинічно, адже пенсійний вік ми якраз таки підвищуємо.
І власне, що стосується накопичувальних пенсій, то уряд має спільно з міжнародними партнерами створити добре врегульовані і повністю профінансовані схеми обов’язкових пенсійних накопичень. Але це відбудеться уже після скасування воєнного стану.
Тож ми дійсно бачимо, що пенсійну реформу фактично відтермінували, але те, що це було вимогою МВФ – маніпуляція. Як бачимо з тексту, МВФ не намагається заборонити накопичувальні пенсії, а лише каже про те, що основа для цього має бути сформована. І, чесно кажучи, я не розумію, що заважає уряду уже зараз готувати базу під реформу соціальних виплат.
Чи буде пенсія в 40-річних українців?
Головний висновок простий – на сьогодні ми фактично лишаємо існуючу солідарну пенсійну систему. Впроваджувати обов’язковий накопичувальний рівень зараз не будуть, бо бояться, що це призведе до відтоку грошей з солідарної системи. Проблему просто відкладають до завершення війни.
Тож ми знову впираємось у те, що сьогоднішні 40-річні українці ризикують залишитися взагалі без пенсії. Адже зараз в нашій країні один офіційно працюючий українець утримує одного пенсіонера. Надходжень від ЄСВ не вистачає, тому бюджету доводиться доплачувати гроші, щоб утримувати пенсіонерів. Причому з кожним роком величина бюджетної дотації стає дедалі більшою, бо молодих українців, які офіційно працюють, все менше і менше.
Звичайно, тут треба не забувати про тіньову зайнятість. Багато українців взагалі не сплачують жодних податків. Однак, навіть якщо це явище вдасться подолати, все одно податкових відрахувань на гідні пенсії громадянам не вистачить. Усе тому, що відсоток молодого населення скорочується, і це об’єктивний процес.
Тому якщо нічого не робити, то вже незабаром державі або доведеться піднімати в Україні пенсійний вік, або ще більше скорочувати пенсії. Але куди ж ще скорочувати. Більшість пенсіонерів і так живуть за межею бідності.
Чи означає це, що песимістичний прогноз обов’язково має справдитись? Я так не вважаю. Цього всього можна уникнути, якщо підійти до вирішення проблем соціальної політики комплексно з перебудовою всієї економіки. Я уже не раз писав, що інтерес до післявоєнної відбудову України великий, головне, щоб наша влада дала зелене світло інвестиціям, причому як зовнішнім, так і внутрішнім. Тут є багато елементів, але головне те, що ми мусимо звести до мінімуму корупційні ризики і забезпечити справедливий суд. В України є шанс показати економічне диво, і в такому випадку гроші будуть і на солідарну систему, і для накопичень.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає