Вверх

Україна на порозі потужної політичної кризи

Віталій Кулик
13 Бер 2024

В історії МЗС ще не було такого, щоби міністерство опублікувало заяву про призначення послом до того, як отримало відповідь на агреман. У випадку з відправленням Валерія Залужного послом у Великобританію ми вперше стикаємося з подібною ситуацією. Чому МЗС так поступило? Причина очевидна. Призначення Залужного послом – це політичне рішення якомога швидше відправити його з країни.

В Україні накопичуються проблеми, які можуть «вистрілити» вже у квітні-травні. Країна на порозі потужної політичної кризи. Є питання щодо збереження провладної більшості у Верховній Раді. Ми не знаємо, чи зможе парламент проголосувати за призначення нового прем’єр-міністра, коли виникне така необхідність. На цьому тлі мовчазне існування популярного Залужного в українському політикумі провокує політичні хвилі. Він може нічого не робити, але при цьому навколо нього утворюватиметься політична «чорна діра». Саме тому було ухвалене рішення відправити його подалі.

Тепер що стосується легітимності президента Володимира Зеленського після 20 травня. З точки зору верховенства права, спроба голови ЦВК Олега Діденка роз’яснити легітимність президента немає юридичної сили. У нас є проблема легітимності президента. І ця проблема не може бути вирішена в межах чинної Конституції. Це правовий казус, існування якого потрібно визнати.

Роз’яснення щодо легітимності президента має надати Конституційний Суд, а не ЦВК. Водночас Банкова не хоче відправляти лист до Конституційного Суду, оскільки боїться отримати не таку відповідь, на яку очікує. Свого часу Офіс президента створив конфліктну ситуацію з КС, а тепер боїться звертатися до нього.  

Щоби якось вирішити проблему Конституційного Суду, влада хоче обрати нового голову суду. Розглядається варіант із призначенням головою КС Руслана Стефанчука. Однак таке призначення буде трактуватися як політичне, що лише посилить політичну кризу.

В Україні є конституційна криза. Також є проблема легітимності президента, яка немає вирішення в межах Конституції. Якщо пояснювати ухвалення рішень політичною доцільністю і запитом на справедливість, це лише загострить політичну кризу і загонить країну в тупик. Замість того, щоб ухвалювати неправові рішення, влада повинна розпочати відкритий діалог із суспільством, якщо не хоче поглиблення кризової ситуації. 

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті