Вверх

Оприлюднення рейтингів – інструмент тиску на опонентів

Ігор Рейтерович
14 Гру 2023

Минулого тижня українські медіа опублікували нові рейтинги політичних сил та потенційних кандидатів у президенти. До переліку політиків і партій включили Залужного та «партію Залужного», якої не існує. Соцопитування показало, що у другому турі президентських виборів Зеленський набирає 42%, Залужний – 40%. Різниця – у межах похибки. І це при тому, що Залужний жодного разу не заявляв про політичні амбіції.

Навіщо таке соцопитування вкидають в інформаційне поле? Причини очевидні: протестувати реакцію суспільства на того чи іншого кандидата і партію; вплинути на політичні вподобання електорату; навішати ярлики на людину чи політсилу, яку включили до рейтингу.

Після оприлюднення відповідного соціологічного дослідження мені подзвонили іноземні журналісти і запитали, чи правда, що Залужний формує партію. Журналісти, не кажучи вже про пересічних громадян, побачили соцопитування та, не розібравшись хто і навіщо його оприлюднив, зробили висновки, що Залужний зібрався у політику. На жаль, так функціонує кліпове мислення.  

З часом у багатьох громадян будуть спрацьовувати асоціації і вони звинувачуватимуть Залужного у політичних амбіціях, оскільки бачили його прізвище у рейтингах соціологів. Аргументи, що Залужний не має жодного відношення до таких рейтингів і ніколи навіть не натякав про плани займатися політичною діяльністю, не спрацьовуватимуть. А паливо у полум’я підливатимуть різні персонажі, які заявлятимуть, що, мовляв, «у генерала на стінах висять рейтинги, замість стратегічних карт».

Чому публікування подібних рейтингів небезпечне в умовах війни?

Перш за все, хотілось би відзначити, що група «Рейтинг», як і будь-яка інша соціологічна компанія, безперечно мають право проводити опитування. Однак вони повинні говорити – був у дослідження конкретний замовник чи вони провели його з власної ініціативи. Не обов’язково називати замовника – він все-одно стане зрозумілий з того, чиї медіа будуть поширювати опитування.

Разом з тим, варто пам’ятати, що оприлюднення таких рейтингів несе значні загрози. Ця історія небезпечна тим, що збурює суспільство і розхитує політичну ситуацію в Україні. Вона посилює суперечки між політичним і військовим керівництвом. Амбіції Зеленського давно зрозумілі. І коли президент бачить у Залужному політичного опонента, на якого навішали відповідний ярлик, рівень довіри між ними однозначно падає.  

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті