Вверх

Конфіскація активів РФ буде непростою, Україні для відновлення потрібні інвестиції

Олександр Краєв
28 Гру 2023

Процес конфіскації російських активів, про що віднедавна заговорили, буде непростим і тривалим. Перш за все, необхідно розділяти російські активи на державні активи РФ та приватні активи російських громадян.

США лише двічі у своїй історії займалися конфіскацією суверенних активів інших держав. Був кейс Афганістану, коли до влади вперше прийшов «Талібан», афганський уряд, перебуваючи в екзилі, попросив про конфіскацію активів. Другий випадок стосувався Іраку, коли американці конфіскували активи режиму Саддама Хусейна, до яких безпосереднє відношення мав його син.

З російськими активами ситуація складніша. Активи РФ дуже розпорошені, вони зберігаються у різній валюті та різних інституціях. Значна частина російських активів зберігається у МВФ. США не можуть просто так прийти до МВФ і забрати російські кошти. Крім того, не всі західні партнери хочуть зараз розпочинати конфіскацію активів РФ, оскільки розраховують, що у майбутньому ці активи можуть стати предметом торгів з Кремлем.

Разом з тим, переконаний, що процес конфіскації активів РФ все ж буде запущений приблизно за такою ж схемою, як Захід передавав Україні озброєння і військову техніку. Першою була Британія, потім США, а за ними вже ухвалили рішення європейські країни.  

Як відомо, рік тому, коли прем’єром була Ліз Трасс, Британія почали операцію знищення так званого «Лондонграду». Британський уряд запустив процес вилучення активів російських олігархів і обмежив їхній вплив на медіа, а також зайнявся ліквідацією офшорних зон на британських територіях.

Американці залучили Мін’юст для роботи з російськими активами. Мін’юст США отримав повноваження за запитом ФБР вилучати інформацію з міжнародних банків.

Європейці наразі вичікують. У ЄС хочуть подивитися, наскільки ефективними будуть британці та американці. Тому заклики США до ЄС прискорити процес конфіскації російських активів – позитивний сигнал для України. Зрештою, впевнений, що в осяжній перспективі зміна статусу російських активів стане реальністю.

Водночас не варто покладатися на активи РФ як на основний інструмент відновлення України. Американці пропонують концепцію, що 80% грошей на відновлення України мають бути інвестиційними, а не кредитами чи допомогою.

З таким принципом важко не погодитися. Але для того, щоб він став робочою моделлю, необхідно запустити внутрішній ринок, створити незалежну судову систему і функціонуючі антикорупційні органи. Зараз в Україну готові заходити лише військові компанії. Для інших американських і європейських інвесторів необхідно створити умови. А для цього держоргани повинні працювати в інтересах інвесторів, а не створювати їм проблеми.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті