Трамп жертва чи переможець?
4 квітня в США можна сміливо називати історичним днем, адже відбувся арешт головного претендента на президенство після закінчення терміну Джо Байдена — Дональда Трампа. Згідно з матеріалами справи головним звинуваченням є те, що незадовго до початку виборчої кампанії політик нібито заплатив своїй коханці Стормі Деніелс 130 000$ за мовчання про інтимний роман ще в далекому 2006 році, виставивши це, як юридичні послуги. Насправді Трампа обвинувачують загалом в більш ніж 30 пунктах, серед яких є й бізнес-шахрайство, причетність до подій січня 2021 року у Капітолії, порушення правил використання секретних документів тощо.
Колишній спецагент Федерального бюро розслідувань (ФБР), спеціаліст із протидії шахрайству та фінансовим злочинам Девід Шапіро, а нині експерт, коментує події наступним чином:
«Ґрунтуючись на інформації з відкритих джерел, я припускаю, що набір звинувачень включатиме змову, фальсифікацію ділової документації, шахрайство при оприлюдненні інформації про фінансування передвиборчої кампанії, шахрайство у страховій та податковій сферах. На цю мить більшість із можливих звинувачень, мабуть, свідчать про те, що йдеться про тяжкі кримінальні злочини класу Е, що загрожує Трампу чотирма роками тюремного ув’язнення».
Варто зауважити, що колишній президент США має сильну юридичну підтримку та буде шукати варіанти закриття справи на власну користь.Тобто мова про офіційне винесення вироку та ув’язнення поки не йде.
І направду Трампа після висунення звинувачення по 34-м пунктах відпустили але призначили наступне судове засідання на 4 грудня. Тому уникнути відповідальності 45-му президенту не вдасться.
Як розгорталися події напередодні?
Ще 30 березня Суд присяжних Манхеттена проголосував за висунення кримінального звинувачення колишньому президентові США Дональду Трампу. Далі з джерела Reuters стало відомо, що в понеділок 3 квітня колишній президент мав вилетіти з Флориди до Нью-Йорка, щоб у вівторок 4 квітня постати перед судом для пред’явлення звинувачень у справі про гроші за мовчання порнозірки Стормі Деніелс.
У вікно між 30 березням та 4 квітням поліція Нью-Йорка почала зводити барикади по краю тротуарів навколо хмарочоса Трампа і будівлі кримінального суду Мангеттена в центрі міста. За даними їх інформаторів очікувалися протести, адже в середньому 40% американців є прихильниками політика та мають намір голосувати за його кандидатуру у майбутніх виборах. Вони навіть зібрали понад 5 млн дол йому допомоги.
Також ще 21 березня експрезидент США Дональд Трамп говорив про те, що його має заарештувати окружний прокурор Манхеттену. Тож він заздалегідь закликав своїх прихильників протестувати та слідкувати за розвитком подій, адже “обвинувачення — повна маячня” (вважає Трамп).
Чи зізнається Дональд Трамп у злочинах?
На цю мить ні Трамп, ні близькі до нього люди не визнають провину, називаючи події «політичним переслідуванням» та «втручанням у вибори на найвищому в історії рівні». Колишній президент всіляко намагається перенести позов проти нього в “полювання на відьом”.
За статистичними даними Трамп є головним кандидатом на крісло очільника США у 2024 році. За нього готові голосувати 54% республіканців вже на момент активної фази розвитку судової справи. При цьому, його головний суперник губернатор Флориди Рон ДеСантіс має підтримку в 31%. Є дані про те, що третім в цій республіканській грі буде Майк Помпео, але розраховувати на цю кандидатуру не варто, адже прихильників його політики вистачає приблизно на 2%.
На головному полі Трамп зараз програє Джо Байдену, маючи 43% проти 45% чинного президента США. Тому він зацікавлений в тому, щоб перевести події на власну користь задля збільшення коефіцієнта прихильності серед виборців. Хоча й чинна влада, як на мене, ймовірно не проти таким шляхом прибрати конкурента від республіканців.
Варто наголосити, що в цій справі є й інша сторона — сама Республіканська партія. Багато хто розуміє, що Трамп підриває їхню репутацію та його в жодному разі не можна знову впускати до Білого дому. Враховуючи все це, довкола справи дійсно розпочалися цікаві політичні ігри, де колишній президент США не зізнається у злочинах, а переходить в позицію захисту та в деяких випадках навіть нападу.
Як ці події впливають на політичний світ?
Справа проти Дональда Трампа є суто внутрішнім питанням, до якого не має відношення ні Україна, ні світ в цілому. Але тема російсько-української війни продовжує фігурувати. Нагадаємо, що саме Трамп відкрито говорить про підтримку Кремля. Неодноразово він заявляв наступне:
«Я чудово з ним порозумівся. Якби я був президентом, Путіну було б набагато краще, тому що він би не вторгся в Україну. Втім, зрештою він захопить всю Україну».
Його головний суперник в республіканській площині Рон ДеСантіс також якось заявляв, що підтримує воєнні злочини Кремля, але згодом швидко «перевзувся» та назвав Путіна воєнним злочинцем. На фоні цього формується думка, що республіканці не є прихильниками України, але вище згаданий Майк Помпео, що зараз перебуває в Україні, сказав наступне: «Я вважаю, що демократи недостатньо допомагають Україні у війні проти Росії».
І він має рацію, адже саме Джо Байден блокував рішень стосовно передачу Україні літаків F-16. В цей час республіканці є й залишаються потужною підтримкою України практично з першого дня широкомасштабного вторгнення росіян на українську територію. Відтак внутрішні «бійки» в США аж ніяк не впливають на підтримку українців.
Що далі?
Зараз лише йде слідство та ніяких вироків не винесено. Попередньо наступне судове засідання, як я згадав вище, має відбутися 4 грудня, що багатьох обурило. Але слід розуміти, що правова система США, слідство, прокуратура (сторона звинувачення) дуже ретельно готуються до суворого судового процесу, де кожна помилка чи неточність може бути причиною закриття справи Трампа на його користь. А це понад 30 пунктів складних багаторічних маніпуляцій з фінансами, можливостями та повноваженнями.
Якщо ж вирок все-таки винесуть, до чого схильна більшість американських аналітиків, та Дональда Трампа буде ув’язнено — йому загрожує чотири роки позбавлення волі, що унеможливлює його фізичну участь в передвиборчій кампанії на посаду наступника Джо Байдена. Але зараз ці перспективи є умовними, адже ніяких суворих рішень винесено не було. Триває розслідування, де Трамп проходить стандартні процедури та може бути обмежений у пересуванні, веденні власних справ тощо.
Насамперед ці події непогано впливають на його політичну кар’єру, адже навіть зараз його прихильники готові голосувати за його кандидатуру, як фаворита на майбутніх виборах нового очільника США. Тобто слідство слугує пасивною рекламою та предметом для спекуляції, що вже майстерно робить Дональд Трамп у своїх соціальних мережах та під час спілкування з представниками ЗМІ.
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає