Вверх

Саме існування НАТО нині під великим питанням

Петро Олещук
16 Лип 2024

Чи можливі військово-політичні альянси поза межами НАТО, до яких може вступити Україна разом з окремими нашими союзниками? Останнім часом про це чимало розмов.

Переконаний, що такі союзи не можливі, поки існує Північноатлантичний альянс. Поясню чому. Усі потенційні партнери України в альтернативних оборонних блоках наразі є членами НАТО. При цьому всі вони серйозно залежать від політики США, які не схвалюють створення будь-яких альтернатив НАТО. Тому вони не стануть ризикувати членством в НАТО заради примарних ідей.

Красномовно про залежність, наприклад, Великобританії від політики Штатів свідчать нещодавні перипетії щодо дозволу на завдання ударів британською зброєю по російській території. Спочатку новий прем’єр-міністр Кір Стармер заявив, що Україна може бити британським озброєнням вглиб території рф. Однак згодом на рівні британського міністерства оборони ця заява фактично була спростована. Вочевидь, британські політики спочатку роблять заяви, але потім до них звертаються американські колеги та вимагають слідувати політичній стратегії, яку задає Білий дім.

Втім, коли йдеться про альтернативні військово-політичні союзи, мається на увазі в умовах існування та дієвості НАТО. Однак є великі питання щодо перспектив самого Альянсу.

Далеко не факт, що у випадку перемоги на президентських виборах Дональд Трамп буде виконувати зобов’язання США у рамках НАТО. По-перше, сам Трамп про це говорить. По-друге, в американській пресі з’явилися публікації, що радники Трампа, проаналізувавши статутні документи НАТО, зробили висновки, що ніяких 100%-х зобов’язань одних членів блоку перед іншими не існує. І це правда. Легендарна 5-та стаття не вимагає негайно вступати у війну на захист партнера по НАТО. У статутних документах НАТО вказано, що члени Альянсу проводять консультації та визначають ступінь своєї участі у військовій кампанії.

До слова, єдиний раз, коли НАТО застосовувало 5-ту статтю на вимогу Штатів, був після терористичного акту 11 вересня. Тоді частина членів НАТО відправила свої війська на підтримку операції США, а частина – відмовилася відправляти. Фактично кожен член Альянсу самостійно визначав ступінь участі в операції, яку проводили Штати.

Повернемося до перспектив подальшого існування НАТО. З одного боку, є рішення Конгресу, яке забороняє президенту одноосібно ухвалювати рішення про вихід США з Альянсу. Щоправда, деякі американські юристи вважають відповідне рішення Конгресу не надто серйозним юридичним обмеженням для президента. З другого боку, навіть якщо Трамп не виведе США з НАТО, він може просто відмовитися виконувати зобов’язання перед партнерами по Альянсу, оскільки застосування Збройних сил США за межами країни – прерогатива президента. Трамп може сказати, що у Штатів вистачає проблем з мексиканським кордоном та інших негараздів, а тому Європа нехай самостійно захищається від російської агресії. У такому випадку НАТО фактично припинить існування.

Водночас, варто пам’ятати, що ризики – це також й можливості. Загроза існування НАТО вже зараз серйозно впливає на настрої та думки європейських політиків. Нещодавно Німеччина, Франція, Італія і Польща створили коаліцію з будівництва крилатої ракети великої дальності. Усвідомлюючи ризики, європейці серйозно зайнялися відродженням власного ВПК. А це нові можливості, зокрема, для України.  

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (0)

Коментарів немає

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті