Естонська демократія між українським і російським фактором впливу
В Естонії сьогодні завершуються парламентські вибори до Рійгікогу. Обирають 101 депутата.
Діє пропорційна система з 12 багатомандатними округами з виборчим бар’єром у 5%. За кожним виборчим округом закріплена певна кількість місць в Рійгікогу.
Особливістю організації виборів є мобільність та різноманіття способів голосування – попереднє, електронне, стаціонарне.
Естонський виборець може проголосувати на будь-якій виборчій дільниці. Висока доля тих, хто проголосував електронним способом до сьогоднішнього стаціонарного дня голосування.
До речі, якщо громадянин використовував і електронне і голосування бюлетенем, то враховуватимуть тільки голос, відданий за допомоги бюлетеня.
Однією з ліній електральних розмежувань стала українська війна. До речі, раджу звикати, що більшість передвиборчих кампаній в ключових для Україні країнах будуть проходити під темою нашої війни.
Наразі за опитуваннями лідирує Партія реформ чинної прем’єрки Каї Каллас, що виступає за жорсткий курс щодо Кремля та більшу підтримку України. Перед голосуванням рейтинг становив 29%. Але перемогти на виборах замало, важливо сформувати коаліцію.
Права опозиція – Консервативна народна партія Естонії (EKRE) завертає виборця у внутрішні проблеми (в Естонії найбільша інфляція сред країн ЄС – 24%), тому під час кампанії наростила свій рейтинг завдяки позиціюванню на темі зниження вартості електроенергії.
EKRE використовувала і політичні маніпуляції під час кампанії. Засновник партії Март Хельме поширював інформацію, що українки начебто можуть поширювати в Естонії ВІЛ-інфекцію через заняття проституцією. Його син – лідер партії – виступає проти поставок зброї Україні, бо це підриває обороноздатність країни.
Перед голосуванням рейтинг партії коливався біля 20%, однак він то спускався вниз, то зростав. Проти партії зіграв скандал із зв’язками EKRE з Пригожиним. Видання Politico в середині лютого розмістило матеріал, в якому йшлося про те, що Пригожин планував підтримати цю партію перед виборами в Європарламент у 2019 р. Після цьго рейтинг EKRE обвалився.
Найцікавіше те, що EKRE тривалий час послуговувалась русофобською риторикою, накачувала країну страхом небезпеки вторгнення РФ. Це дало можливість відгородитись спочатку від проросійського шлейфу. Однак, як свідчать факти, як раз такі політичні сили більше цікавлять Кремль, бо дають простір для більш ефективного гібридного впливу.
Російськомовна аудиторія та неетнічні естонці завжди тулились до Центристської партії. Її рейтинг досягає 16-19%. Центристська партія була до червня 2022 р. в коаліції із партією Каллас, однак відмовились підтримувати її ініціативу про перехід початкової освіти лише на естонську мову.
Центристи, до речі, засудили війну РФ. Такий неочікуваний поворот пояснюється скоріше поглядами електрату, на який орієнтуються центристи. Лідер партії і спікер парламенту Юрі Ратас був в Україні і отримав орден Ярослава Мудрого від Зеленського. Деякі найбільш проросійські члени партії, що були виключені і зараз йдуть як незалежні, можуть відкусити рівень підтримки центристів в їх електоральній вотчинах.
Взлетіла підтримка нового ліберального проекту Eesti 200, який активно просуває ідею єдиної школи і має шанс вперше пройти до парламенту. Загальний рейтинг партії коливається в межах 9-15%.
Виборчий бар’єр може перетнути також консервативна партія “Вітчизна” (Isamaa) з рейтингом 7-9% та Соціал-демократична партія (7-11%). Ці малі партії зараз входять до коаліції з Партією реформ. Певні моменти є у партії “Вітчизна”, оскільки в середині партії є крило, яке більше тяжіє до коаліції з EKRE.
Проросійськими залишаються консервативний рух Koos (“Разом”) та Об’єднана ліва партія, які в російськомовних анклавах набирають до 10%. В межах всієї країни до виборчого бар’єру поки не дотягують.
Таким чином, варіантів умовної коаліції декілька:
1) Партія реформ + Eesti 200 + соціал-демократи.
2) Партія реформ + “Вітчизна” + соціал-демократи.
3) Партія реформ + Центристська партія + хтось з малих партій.
4) EKRE + Центристська партія + “Вітчизна”
Залишити відповідь
Для коментування запису потрібно авторизуватися
Коментарів немає