Вверх

Комунальні борги: Чи є у нас шанс на виживання?

Олег Попенко
4 Кві 2023

Сьогодні невідомо з яких причин Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури підтвердили, що за 2022 рік українці наростили борги більше ніж на 40 млрд. грн.

Тепер формально на 1 січня 2023 року борги становлять 120 млрд. грн, (про що я до речі писав і  говорив неодноразово ще в минулому році)  оскільки на 1 січня 2022 року борг становив 81,6 млрд. грн.

Але враховуючи надскладний опалювальний сезон 2022-23, в якому неплатежі за комуналку сягали в деяких регіонах до 90%, борги на 01.04. за комунальні послуги зросли до рівня 150 млрд. грн.

Чому так ви запитаєте? А ось чому.

Беремо за константу що у січні і лютому 2023 року нарахування становили орієнтовно по 35 млрд. грн. щомісяця, а у березні – 25 млрд. грн.

В середньому оплата за житлово-комунальні послуги по Україні не перевищує 50%, за 3 місяці накопичується заборгованість на загальну суму 30-40 млрд гривень, а станом на 1 квітня у кращому випадку борг становитиме 150-160 млрд. грн.

Як розподіляються борги за комуналку?

Завжди найбільший борг – за газ і тепло. І Так щорічно, бо це найбільший платіж в кожного українця. Лише у 2022 році додали 28 млрд. грн. А на початок 2022 року борг становив 60 млрд. грн. Сумарно виходить 88 млрд. грн. – це більше половини усього потенційного боргу.

Вирішення проблеми боргів за комунальні послуги і в мирні години майже не існувало, а враховуючи війну та економічну ситуацію в країні то зовсім немає.

У Верховній Раді України та Кабміні переконані що населення має заплатити, так рахують і постачальники послуг, всі крім споживача.

Незахищений споживач комунальних послуг зі своєї сторони отримує вкрай неякісні комунальні послуги, незаконні платіжки, все далі накопичує борги і заяви від суду від постачальників.

В минулому році були спроби реєстрації законопроекту по списанню боргів за комуналку, але як на мене, ніхто нічого списувати не буде.

Можливо, після війни, буде спроба списати борги в регіонах, де велись бойові дії, але і це юридично буде важко прописати.

Але і це ще не все..

Нас очікує неминуче підвищення практично всіх тарифів, і на електроенергію, на воду, на утримання будинків, на тепло. Це вже затверджено в меморандумі МВФ і приведе до подальшого зростання боргів на десятки мільярдів.

Як ми бачимо в Україні відсутне бажання системно займатись питання ЖКГ, тому нас очікують складні часи, бо коштів на модернізацію ЖКГ також не буде, виходячи з меморандуму з МВФ.

Більше публікацій пов'язаних з:

Коментувати

Залишити відповідь

Для коментування запису потрібно авторизуватися

Коментарі (1)
Alex Galan
Дьявол кроется в деталях! С какого перепугу в коммунальные платежи включены платёжки за газ, электричество и, даже, за воду. Их нужно относить к энергетичным показателям (в отличии от сумм за СДПТ) и они имеют цифровой учёт услуги (счётчики). Поэтому, когда со всех экранов и утюгов вещают о безумных долгах за "коммуналку", всем конторам ЖКХ легко выглядеть убыточными и требовать дотации. Нужно избавляться от их посредничества и выходить на прямые отношения: заказчик - исполнитель.

Дописувачі ЦГА “ВЕЖА”

Маєте цікаву інформацію?
Надішліть її нам і ми опублікуємо її на сайті